Akcie Teva Pharmaceuticals by mohly svou hodnotu i zdvojnásobit

10:46 | Ne Ro | Diskuze

Izraelská farmaceutická korporace Teva Pharmaceuticals (TEVA) byla založena v roce 1901 jakožto velkoobchodní distributor léčiv. Známá je i v naší republice, jelikož vlastní areál bývalé opavské Galeny.

Foto: Open Grid Scheduler

V roce 2015 byla společnost Teva největším výrobcem generických léčiv na světě. Pod vedením výkonného ředitele Ereze Vigodmana zrealizovala vůbec největší akvizici ve své dosavadní stoleté historii, když koupila za 40 miliard USD Actavis, byznys s generiky od společnosti Allergan (AGN). Šest měsíců na to, Vigodman přišel o svou podporu v představenstvu Tevy a byl nucen společnost opustit. Od oznámení akvizice Actavis v červenci 2015 totiž akcie Teva oslabily ze svého historického maxima 35 USD na polovinu.

Následně zesílily obavy z cenových tlaků v rámci byznysu s generiky, chyběla dlouhodobá vize a rostl strach z korporátního dluhu, což vedlo k poklesu sentimentu mezi investory Teva. Počátkem srpna Teva investory šokovala oznámením, že snižuje výši vyplácených dividend o 75 % a místo toho se hodlá zaměřit na snížení své dluhové zátěže. Šok to byl pro investory o to větší, poněvadž Teva vyplácela dividendu od svého vstupu na burzu v roce 1990, kterou navíc neustále navyšovala. Ve stejném čase, kdy došlo ke snížení dividend, Teva odepsala cca 15 % hodnoty byznysu Actavis a zrevidovala svůj výhled na 2017 směrem dolů. V reakci na tyto kroky se akcie Teva propadly o dalších 50 % a klesly na hodnotu pod 16 USD za akcii.

Následujících sedm dlouhých měsíců pak představenstvo Tevy hledalo vhodného výkonného ředitele na stálo. Někteří chtěli výkonného ředitele, který by měl zkušenosti z farmaceutického byznysu a provedl by rozštěpení společnosti Teva na dva oddělené byznysy. 11. září byl do pozice CEO Teva dosazen Kare Schultz, dřívější výkonný ředitel mezinárodní dánské farmaceutické společnosti Lundbeck. Tuto informaci přijal trh dobře a akcie Teva posílily během jednoho dne o 20 %. Schultz totiž svého času stagnující společnosti Lundbeck pomohl zpět k ziskovosti a během jeho působení hodnota jejích akcií vzrostla téměř trojnásobně. Lundbeck též působil na pozici operačního ředitele společnosti Novo Nordisk (NVO).

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.