Americké akcie vykazují první mikroskopické trhliny v býčím trhu

26.10.2017 10:43 | wa pe | Diskuze

Michael Kahn se na stránkách investičního magazínu Barron's zamýšlí nad kondicí současného býčího trhu na amerických akciích z pohledu technické analýzy.

Ilustrační obrázek
Foto: Public Domain

Poslední vývoj akciových indexů v USA přidělal některým investorů obavy. Po opakovaném překonání historických maxim došlo k mírnému oslabení, to však podle Kahna příliš nenarušilo technické ukazatele býčího trhu. Jinými slovy, investoři mohou zůstat klidní, zatím.  

Jedním z nejspolehlivějších indikátorů krátkodobé síly trhu je podle Kahna 50denní klouzavý průměr. Ten se nyní na S&P 500 nachází o 1,7 % pod aktuální hodnotou indexu, což jednoznačně naznačuje pokračování býčího trhu. Ani pokles indexu na hodnotu 50denního klouzavého průměru či o 1 % pod něj by podle analytika neznamenal pro investory větší nebezpečí. V takovém případě se stále jedná o běžnou fluktuaci trhu, kterou jsme za poslední rok mohli zaznamenat hned několikrát. V případě jednotlivých akciových titulů na NYSE se jich 69 % stále obchoduje nad jejich 50denním klouzavým průměrem, což opět potvrzuje býčí trend. Poněkud méně pozitivně vyznívá pohled na 20denní klouzavý průměr, kterého se index S&P 500 včera dotkl poprvé za poslední měsíc.  

 

zdroj: Barron's

Při pohledu na trendové linie upoutá především proražení podpory vzestupného pohybu trvajícího od konce srpna. To by mohlo podle Kahna naznačovat blížící se mírnou korekci trhu. Další pokles S&P 500 v takovém případě zamíří směrem ke klíčové podpoře představovanou trendovou linií vzestupného pohybu od února 2016, která se nyní nachází v oblasti 2505.   

Během procesu vytváření nového vrcholu se postupně snižuje množství jednotlivých akcií, které stoupají. Trh jako celek sice může dále růst, nicméně jednotlivé sektory jeden po druhém odpadají. Důvodem je, že společnosti s velkou tržní kapitalizací jako Apple mají mnohem vyšší dopad na celkový pohyb trhu než menší společnosti. Pokud však většina menších společností oslabuje, tak navzdory novým absolutním maximům, je rostoucí trend mnohem slabší, než se zdá.

V případě akcií zalistovaných na burze v New Yorku dosáhl poměr rostoucích a oslabujících titulů svého absolutního maxima před třemi dny. Stejného vrcholu dosáhl Nasdaq na začátku října. V tomto ohledu se americký trh stále vyznačuje zdravými parametry, analytik však varuje před množstvím titulů na NYSE, které včera dosáhly svých 52týdenních minim. Akcie celých 95 % společností, tedy celá 3 % trhu se ve středu nacházely poblíž svých ročních minim, což již může představovat varovné znamení. 

Zpozornět by investoři měli i v případě aktuální cenové akce. V pondělí sice Nasdaq a S&P 500 posílily na nová maxima, jejich uzavírací ceny se však nacházely pod pátečním minimem. To by mohlo být předzvěstí nadcházející korekce. 

zdroj: Barron's

Konečně posledním indikátorem, který je potřeba vzít do úvahy je objemový. Prozatím objem nového kapitálu plynoucí například do ETF navázaných na americké akcie nedává příliš důvod k obavám.  Pokud by však indikátor on-balance volume začal vykazovat výraznější pokles, bude to vážnou známkou toho, že na trhu začínají být výrazně aktivnější prodávající.

Kahn je přesvědčen, že i přes první známky korekce je americký akciový trh stále vzdálen výraznějšímu výprodeji kolem 5 % nemluvě o konci býčího trhu.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.