Ať už je to Elon Musk a jeho projekt Neuralink či Bryan Johnson a jeho startup Kernel, vědci a čím dál více také soukromá sféra se vážně začínají zabývat myšlenkou permanentního propojení mozku člověka s počítačem. Kromě léčby některých závažných onemocnění mozku by takové propojení umožnilo lidstvu držet krok s pokračující robotizací a digitalizací světa. Jak naznačuje rapidní rozvoj v oblastech umělé inteligence či Internetu věcí (IoT), lidé si v příštích generacích patrně nevystačí pouze s tou výbavou, se kterou přišli na svět.
Řešením by podle vědců a futurologů mohly být mozkové implantáty, které by měly funkci rozhraní mezi mozkem a počítačem. Ty současné jsou příliš nedokonalé, než aby mohly být pro tento účel využity. Vyžadují vážné invazivní operace a navzdory jejich značné velikosti jsou vybaveny pouze malým množstvím elektrod zajišťujících spojení s mozkem. Změnu slibuje program Neural Engineering System Design (NESD), který nyní běží v rámci Agentury ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA) v USA. Tým pod vedením profesora Kena Sheparda nyní získal čtyřletý grant ve výši 15,8 milionu USD na vývoj mozkových implantátů určených pro lidi s neurodegenerativními obtížemi či poruchami sluchu a zraku.
Výsledkem by mělo být zařízení schopné vytvořit až milion přímých spojení mezi mozkem pacienta a počítačem. Tato propojení by měla umožnit přístup k auditornímu a vizuálnímu kortexu pacientů. „Domníváme se, že jedinou cestou, jak realizovat kompletně elektronický přístup, je masivní povrchová soustava s více jak milionem elektrod vyrobená jako monolitní zařízení s doplňujícím se kov-oxid-polovodičovým integrovaným obvodem (CMOS),“ uvedl Shepard v tiskové zprávě. Zařízení by mělo být dostatečně malé, aby nebylo potřeba rozsáhlých invazivních zákroků a bylo možné jej umístit pouze na povrch mozku pacientů. Samotný čip by neměl pronikat do mozkové tkáně, ale namísto toho by měl používat telemetrii a bezdrátový přenos energie.
Vědci jsou přesvědčeni, že pokud budou úspěšní, nabídne jejich zařízení příležitost pro vytvoření přímého rozhraní mezi mozkem a počítačem. Pacienti s poruchami zraku budou schopni díky tomu například rozeznávat obrysy i vzdálených předmětů. V dlouhodobější perspektivě nová technologie slibuje propojení mozku se systémy umělé inteligence, virtuální či rozšířené reality.
zdroj: YouTube kanál Cybrink