Armáda USA vyvíjí mozkové implantáty, které lidem umožní držet krok s umělou inteligencí

12:37 | wa pe | Diskuze

Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA) vyvíjí novou generaci čipů schopných přímého propojení s mozkem člověka. 

Foto: Public Domain

Ať už je to Elon Musk a jeho projekt Neuralink či Bryan Johnson a jeho startup Kernel, vědci a čím dál více také soukromá sféra se vážně začínají zabývat myšlenkou permanentního propojení mozku člověka s počítačem. Kromě léčby některých závažných onemocnění mozku by takové propojení umožnilo lidstvu držet krok s pokračující robotizací a digitalizací světa. Jak naznačuje rapidní rozvoj v oblastech umělé inteligence či Internetu věcí (IoT), lidé si v příštích generacích patrně nevystačí pouze s tou výbavou, se kterou přišli na svět.

Řešením by podle vědců a futurologů mohly být mozkové implantáty, které by měly funkci rozhraní mezi mozkem a počítačem. Ty současné jsou příliš nedokonalé, než aby mohly být pro tento účel využity. Vyžadují vážné invazivní operace a navzdory jejich značné velikosti jsou vybaveny pouze malým množstvím elektrod zajišťujících spojení s mozkem. Změnu slibuje program Neural Engineering System Design (NESD), který nyní běží v rámci Agentury ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA) v USA. Tým pod vedením profesora Kena Sheparda nyní získal čtyřletý grant ve výši 15,8 milionu USD na vývoj mozkových implantátů určených pro lidi s neurodegenerativními obtížemi či poruchami sluchu a zraku.

Výsledkem by mělo být zařízení schopné vytvořit až milion přímých spojení mezi mozkem pacienta a počítačem. Tato propojení by měla umožnit přístup k auditornímu a vizuálnímu kortexu pacientů. „Domníváme se, že jedinou cestou, jak realizovat kompletně elektronický přístup, je masivní povrchová soustava s více jak milionem elektrod vyrobená jako monolitní zařízení s doplňujícím se kov-oxid-polovodičovým integrovaným obvodem (CMOS),“ uvedl Shepard v tiskové zprávě. Zařízení by mělo být dostatečně malé, aby nebylo potřeba rozsáhlých invazivních zákroků a bylo možné jej umístit pouze na povrch mozku pacientů. Samotný čip by neměl pronikat do mozkové tkáně, ale namísto toho by měl používat telemetrii a bezdrátový přenos energie.

Vědci jsou přesvědčeni, že pokud budou úspěšní, nabídne jejich zařízení příležitost pro vytvoření přímého rozhraní mezi mozkem a počítačem. Pacienti s poruchami zraku budou schopni díky tomu například rozeznávat obrysy i vzdálených předmětů. V dlouhodobější perspektivě nová technologie slibuje propojení mozku se systémy umělé inteligence, virtuální či rozšířené reality.

zdroj: YouTube kanál Cybrink

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Elon Musk byl SEC obviněn z manipulace s trhem; nakonec se dohodl na mimosoudním trestu

Ilustrativní obrázek

Probíhá revoluce hlasového vyhledávání. Amazon útočí na pozice Googlu

Ilustrativní obrázek

Technologie drží akcie nad vodou

Ilustrativní obrázek

Čína přijala hozenou rukavici k obchodní válce, akcie však rostly

Ilustrativní obrázek

Jaká je šance, že stihnete projekt dodat v termínu a v původním zadání?

Ilustrativní obrázek

Vývoj obchodního jednání mezi USA a Mexikem napomohl ke značnému růstu některých indexů



Čti více
Ilustrativní obrázek

Hurikán Florence pomohl ISM indexu udržet se na solidních úrovních

Ilustrativní obrázek

Americkými daty zamává hurikán Florence

Ilustrativní obrázek

Cena ropy se přehoupla přes 81 dolarů za barel. Pohonné hmoty zdraží

Ilustrativní obrázek

Spekulanti sázejí na výrazný růst cen ropy

Ilustrativní obrázek

Fed včera zvýšil sazby a vynechal pojem akomodativní ze svého forward guidance

Ilustrativní obrázek

Data jsou méně zajímavá, trhy budou vstřebávat včerejší zasedání centrálních bank

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.