Chór kryptomedvědů se začíná tu a tam výrazněji ozývat. Zatím naposledy se medvědy pokusilo vzbudit důrazné varování před nejznámějšími kryptoměnami světa, vyřčené ústy ostřílených analytiků z investiční divize Goldman Sachs. Ti napsali, že "není pochyb" o tom, že astronomický nárůst hodnoty virtuálních měn v průběhu uplynulého roku nás přenesl dovnitř investiční bubliny. Hvězdný nárůst hodnoty bitcoinu, jehož jsme mohli být v loňském roce svědky, podle analytiků dokonce zastřel i někdejší investiční bublinu dot.com. Při srovnávání údajné investiční kryptobubliny s jejími historickými obdobami zmiňovaní analytici dokonce dospěli k názoru, že je větší než ta z dob tulipánové horečky, která řádila v letech 1634 až 1637.
Zdroj: Goldman Sachs
Kurz bitcoinu se momentálně pohybuje někde kolem úrovně 11 tisíc USD. Bitcoin je všeobecně nejznámější virtuální měnou na světě. Od počátku roku 2018 je neskutečně volatilní a zaznamenává masivní fluktuace téměř každý den. Během uplynulého roku bitcoin posílil více než desetinásobně. A také se výrazně propadl. Rok 2016 uzavíral pod úrovní 1000 USD a v prosinci 2017 kulminoval poblíž úrovně 20.000 USD. Poté následovala obrovská korekce směrem dolů.
Kryptoměny jsou obecně vysoce volatilním trhem, navíc neregulovaným, což je mimochodem jeden z důvodů, proč se americký úřad SEC vzpěčuje povolit v dohledné době ETF spojených s bitcoinem.
Nejen bitcoin, také ostatní virtuální měny zažily v loňském kalendářním roce obrovský boom střídaný občasnými prudkými korekcemi. Ripple, třetí největší kryptoměna, se ještě před rokem obchodovala ani ne za cent a počátkem ledna byla její cena již více než 3,30 USD. Po tomto maximu však opět následovala korekce, která smazala více než polovinu z této hodnoty a kryptoměna ripple se dostala poblíž úrovně 1,37 USD. Dalším zářným příkladem astronomického posílení je ether, virtuální měna stojící za blockchainem ethereum. Ta se před rokem obchodovala okolo úrovně 10 USD. V polovině letošního ledna byla její hodnota neskutečných 1330 USD. Nyní se obchoduje kolem magické úrovně 1000 USD.
Ačkoli analytici z Goldman Sachs nejsou zdaleka prvními, kdo nazval masivní posilování virtuálních měn za poslední více než rok investiční bublinou, jsou nejspíš první, kdo poukazuje na to, že ether je dokonce v ještě větší investiční bublině než bitcoin. Podle jejich mínění se ether nachází v daleko větší bublině, než jaké byly všechny dosavadní investiční bubliny.
Zdroj: Goldman Sachs
Analytici z Goldman Sachs psali svým klientům pochopitelně chytře. Zmínili, že sice nevědí, zdali se hodnota bitcoinu a dalších virtuálních měn oproti jejich současné úrovni nezdvojnásobí či neztrojnásobí, nicméně jsou přesvědčeni o tom, že takto přemrštěná valuace není z dlouhodobého hlediska udržitelná.
Nehledě na tento pesimistický tón svých analytiků nicméně banka Goldman Sachs zvažuje spuštění nového obchodování, zaměřeného právě na bitcoin a další virtuální měny. Inu, byznys je byznys.
Analytici z Goldman Sachs varují ještě před jinou investiční bublinou, taktéž spojenou s virtuálními měnami. Poslední dobou se totiž stalo určitým fenoménem, že akcie zaznamenaly prudký nárůst na hodnotě, pakliže daná společnost prostě jen oznámila, že spouští nějakou iniciativu spojenou s blockchainem, případně že jen mění svůj název způsobem, který naznačuje, že by mohla mít co do činění s blockchainem a virtuálními měnami.
Následující graf dokládá tento nárůst po oznámení podobného kroku a také volatilitu, kterou tyto akcie posléze začaly trpět. V grafu je zobrazen vývoj těchto akcií: Hive Blockchain Technologies Ltd. (HIVE), Riot Blockchain Inc. (RIOT), Blockchain Worldwide PLC (BLOC), Long Blockchain Corp. (LBCC), UBI BlockChain Internet Ltd. (UBIA) a Bitcoin Investment Trust (GBTC).
Zdroj: FactSet
Podobně jako jejich kolegové z bank UBS a HSBC, i bankéři z Goldman Sachs projevili určitý zájem o blockchainovou technologii, která stojí za virtuálními měnami a která umožňuje decentralizaci účetních transakcí. Takzvaní těžaři kryptoměn používají výpočetní síly svých počítačů k validaci složitých síťových transakcí v rámci daného blockchainu, což je stojí poměrně velké množství elektrické energie plus skutečnost, že dávají pro tento účel k dispozici své počítačové vybavení. Za tuto službu jsou odměněni vytěžením čili získáním tokenů té které kryptoměny. Struktura blockchainu tak už nepočítá s prostředníkem - ani vládou ani bankou. Navíc je prakticky nemožné blockchainové transakce falšovat. Co však možné je, tak to je nabourat se do špatně zabezpečené virtuální peněženky či uživatelského účtu na kryptoměnné burze a dříve získané tokeny virtuálních měn ukradnout.
Analytici z Goldman Sachs nicméně považují digitální měny jako takové potažmo jejich blockchainovou technologii za schůdné řešení budoucnosti, které by navíc přineslo řadu benefitů: zjednodušilo by globální správu financí, snížilo by náklady na provedení mezinárodních transakcí, snížilo by případnou nutnost opravy všech provedených transakcí, jelikož by byly lehce vystopovatelné, zvýšilo by bezpečnost účastníků transakce apod. Na druhou stranu je zapotřebí důrazně podotknout, že konkrétně bitcoin nevykazuje žádnou z výše uvedených kvalit.
Vzhledem k tomu, že bitcoin byl jednou z prvních vlaštovek v oblasti virtuálních měn, obsahuje řadu nedokonalostí (z nichž mnohé novější kryptoměny již neobsahují, poněvadž se z chyb bitcoinového blockchainu mohly ponaučit). Bitcoin je pro běžné obchodní transakce značně nepraktický, blockchain je omezený, validace trvá neúnosně dlouho atd. V tomto ohledu jsou stále ještě efektivější tradiční měny. Jedinou možnou funkcí bitcoinu by mohlo být jeho fungování jakožto moderní uchovatel hodnot. To by ale nesměl být příliš volatilní, což dosud vždy byl. V tuto chvíli lze v kryptoměnách spatřovat schůdnou alternativu snad jen v těch oblastech, v nichž nejsou tradiční peněžní služby adekvátně uspokojovány, uzavírají analytici z Goldman Sachs.