Jaké indikátory z technické analýzy používáte nejčastěji?
Možná Vás to překvapí, ale z indikátorů si vystačím jen s jednoduchým klouzavým průměrem. Dále ještě zohledňuji úrovně supportů a resistencí, trendové linie a pár formací na svíčkových grafech.
Jaké parametry musí pro Vás akcie mít, abyste si řekl, že je zajímavá k nákupu?
Pro výběr podhodnocených kvalitních akcií sleduji přibližně dvacet kritérií fundamentální analýzy. Uvedu jen příklad: ROE pětiletý průměr > 17, P/FCF ideálně < 10… Do obchodu pak často nastupuji vypisováním nekrytých put opcí na strike ceně, která je významně nižší než vnitřní hodnota dané akcie.
Jaká je tedy vůbec vaše celková příprava na obchod? Můžete to nějak jednoduše popsat?
Věnuji se tradingu abych získal čas. Proto nemám rád vysedávání před počítačem a tlačení grafů očima. Když mám chuť, tak čas od času vyhledávám nějaké nové atraktivní příležitosti. Povětšinou ale obchoduji již osvědčené věci. Celý proces mi v průměru nezabere více než 8 minut denně. Vypadá to tak, že se odpoledne podívám na mobil a během 30 sekund vidím, že dnes žádný obchod neotevřu. Jindy na mobilu nebo přes notebook věnuji 5 minut zadávání několika obchodních příkazů. Dnes to mám již hodně zmechanizované, dříve mi to samozřejmě zabralo více času.
Pokud se budeme bavit o akciích, děláte spíše krátkodobé swingové obchody nebo poziční s horizontem delším než půl roku rok?
Obojí. Mám různé strategie a také různé obchody. Na vypsaných opcích inkasuji prémia každý měsíc, některé akcie a ETF držím dva měsíce nebo půl roku a v některých obchodech, pokud mi nesou zajímavou dividendu, vydržím i roky. Těch je v mém portfoliu ale při současných valuacích trhu jen pár.
Hedgujete akciové pozice pomocí opcí?
Ano. Hedging ale něco stojí, takže ho používám jen tam, kde by má otevřená pozice mohla výrazněji ohrozit můj obchodní účet.
Jakou platformu byste doporučil začínajícím traderům k obchodování akcií?
Pro obchodování akcií žádnou složitou platformu nepotřebují. Spíše jde o to vybrat vhodného brokera. Já obchoduji přes společnost Interactive Brokers. Jejich platforma Trader Workstation plně pokrývá mé potřeby. Dokonce si po většinu času vystačím s verzí TWS pro mobilní telefony. Pro lidi, kteří chtějí obchodovat na zahraničních burzách a udělají více než dva obchody měsíčně, může být Interactive Brokers nejlepší volbou. Překážkou pro začínající obchodníky je někdy potřeba minimálního počátečního kapitálu ve výši 10 tisíc dolarů respektive 3 tisíce dolarů pro lidi mladší dvaceti šesti let. Existují české společnosti, které umožňují obchodovat přes IB (Interactive Brokers) a nemají tyto nároky na kapitál. Na poplatcích za každý obchod si ale účtují mnohdy i šestkrát více než co po klientech požaduje samotné IB.
A na opce?
Stejný software TWS používám i pro obchodování opcí. Mezi tradery je také v oblibě platforma thinkorswim od brokera TD Ameritrade. Živé obchodování přes TD Ameritrade ale vyjde podstatně dráž než přes IB.