V rámci projektu „Jídlo z elektřiny“ na Lappeenranta University of Technology a VTT Technical Research Centre of Finland vytvořili finští vědci bioreaktor, ve kterém jsou schopni prostřednictvím elektrolýzy produkovat prášek sestávající se z 50 % z bílkovin a z 25 % ze sacharidů. Celý proces vyžaduje pouze elektřinu, vodu, oxid uhličitý a specifické mikroby.
Nyní se experti zaměřují na způsob jak celý princip škálovat pro použití v masovém měřítku. Aktuálně se bioreaktor vleze do dlaně a je schopen vyprodukovat pouhý jeden gram bílkovin za přibližně dva týdny. Jeden z vedoucích členů projektu Juha-Pekka Pitkänen se domnívá, že bioreaktor čeká přibližně 10 let intenzivního vývoje předtím, než přejde do komerční podoby. Kromě technických obtíží bude potřeba upravit také legislativu regulující jeho použití.
zdroj: Laurie Nygren
Bioreaktor by našel své využití všude tam, kde hrozí akutní nedostatek potravin a kde přírodní podmínky, ať už je to půda, dešťové srážky, teplota či další faktory znemožňují tradiční zemědělství. Dále by mohl pomoci snížit objem vypouštěných globálních emisí, a přispět tak k ochraně klimatu. V současné době je produkce masa zodpovědná přibližně za 14-18 % všech vypouštěných skleníkových plynů a značné objemy zemědělské půdy jsou využívány čistě pro produkci krmiva pro zvířata.