Bitcoin a vše co o něm potřebujete vědět

12:33 | mos ja | 1 komentář / 1 nový

Základní údaje o kybernetické měně bitcoin, jejíž hodnota by podle některých zpráv mohla dosáhnout úrovně 40.000 dolarů nebo dokonce 400.000 dolarů:

Foto: W4T

- Bitcoin, jehož zkratka je BTC, je virtuální internetová měna. Jejím hlavním znakem je, že nemá žádnou centrální autoritu, která by řídila například množství peněz v oběhu. Bitcoin je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, ničit, padělat, zabavovat účty, kontrolovat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. Cena a samotná existence bitcoinu se odvíjí od důvěry a ochoty vlastníků měny s ní obchodovat, hodnotu tedy určuje pouze nabídka a poptávka.

- Systém bitcoinu byl vytvořen v roce 2009. Tvůrce bitcoinu nebyl dlouho znám, anonymní vývojář používal pseudonym Satoši (psáno i Satoshi) Nakamoto. Existovala celá řada teorií, kdo Satoši Nakamoto je. Loni se k autorství přiznal australský podnikatel Craig Wright.

- Bitcoiny vznikají tak, že počítače svým výpočetním výkonem řeší komplikované matematické algoritmy a za úspěšné vyřešení obdrží majitel počítače odměnu v podobě určitého množství bitcoinů. Tomuto procesu se říká těžba a lidem, kteří získávají bitcoiny, těžaři či mineři. Po vytěžení je konkrétní suma převedena na konkrétní adresu majitele bitcoinů v podobě číselného kódu. Každá "mince" je unikátní a nezaměnitelná. Těžit může buď jednotlivec, což je dost nákladné, nebo skupina těžařů. Těžba bitcoinů je i velmi energeticky náročná. Software pro těžbu je naprogramován tak, aby uvolňoval nové mince stabilním tempem, které se ale postupně zpomaluje. Počet mincí v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 milionů. V roce 2033 jich má být v oběhu 99 procent a poslední se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.

- Podle Marka Palatinuse, programátora a zakladatele blogu Bitcoin.cz, je těžba nákladná a věnují se jí hlavně lidé, kteří se do tohoto druhu byznysu dostali dříve a neustále optimalizují a aktualizují hardware pro těžbu, což stojí nemalé peníze. Dalším velkým nákladem pro těžaře je spotřebovaná energie, běžnému uživateli se tak těžba nevyplatí. Bitcoin ale může získat i "netěžař", tedy obyčejný člověk. Bitcoiny se na svět dostávají díky decentralizované (P2P, peer-to-peer) počítačové síti, kde se dá s bitcoiny obchodovat, nakupovat je či prodávat. Při nákupu pak zájemce o bitcoiny pošle druhé straně peníze a ona zpět pošle na bitcoinovou adresu odpovídající obnos bitcoinů a naopak. Bitcoiny může člověk koupit nebo prodat buď od druhé osoby, nebo na bitcoinových burzách či ve směnárnách.

- Na bitcoinu je založena řada legálních investičních fondů a obchoduje se s ním na specializovaných burzách, řada obchodů prodává své zboží i za bitcoiny a po světě, včetně České republiky, funguje řada bitcoinmatů. Podle mapy Coinmap akceptuje bitcoin přes 10.700 obchodních míst po celém světě, jen v Praze jich je asi 130. Podle serveru bitcoin.cz se to týká především kamenných obchodů, restaurací a různých služeb, podle odhadů serveru přijímá bitcoin více než 100.000 platebních míst, včetně e-shopů a on-line služeb. Platby v bitcoinech akceptuje například i největší tuzemský e-shop Alza.cz

- V oběhu je nyní zhruba 16,4 milionu bitcoinů. Hodnota bitcoinů v oběhu je podle internetových stránek Coinmarketcap.com přes 162 miliard USD (3,4 bilionu Kč).

- Kurz bitcoinu je ve srovnání s oficiálními měnami velmi rozkolísaný a snadno podléhá spekulaci. Na rozdíl od oficiálních měn za sebou nemá žádnou reálnou oporu v podobě ekonomiky, na jejíž výkon by byl navázán. Hodnota bitcoinu byla v počátku prakticky nulová. V únoru 2010 bitcoin poprvé dosáhl na jedné z nejvýznamnějších bitcoinových burz MtGox.com parity s dolarem. V roce 2017 jeho cena prudce roste, zahajoval na ceně zhruba 1000 dolarů, v prosince 2017 už jeho cena dosáhla cca 11.000 dolarů.

- Kvůli anonymitě jsou bitcoiny občas spojovány s černým obchodem, s prodejem drog a zbraní a také s praním špinavých peněz. Řada platforem pro směnu bitcoinu se stala terčem hackerských útoků a některé z nich pak musely ukončit činnost. Obětí těchto útoků se tak stala například někdejší přední světová burza pro kybernetickou měnu bitcoin Mt. Gox. V roce 2013 byla napadena i tuzemská bitcoinová burza Bitcash.

- Některé centrální banky vydaly varování před využíváním bitcoinů a odmítají s nimi obchodovat. Někde je bitcoin považován za komoditu, obchody s termínovými kontrakty na bitcoin provozuje americký burzovní operátor CME od 18. prosince 2017, což je provozovatel největšího světového trhu s termínovými kontrakty.

- Bitcoin je nejznámější z asi dvou stovek kybernetických měn. V současnosti má na trhu s těmito měnami téměř poloviční podíl, ještě nedávno měl ale kolem 90 procent. Téměř 20 procent trhu má ethereum, šest procent ripple, následují litecoin, dash a další. Letos v srpnu rozdělením softwarového kódu bitcoinu vznikla nová podobná měna nazvaná bitcoin cash. Podle výzkumné zprávy Cambridgeské univerzity nyní kryptoměny používá 2,9 až 5,8 milionu lidí po celém světě.

Zdroj:čtk, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Kdo chce, může Bitcoin a další kryptoměny snadno koupit ve specializovaném e-shopu https://www.ccshop.cz. Za koruny, v češtině.
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

Banky a krypto by měly spolupracovat říká Simplecoin

Ilustrativní obrázek

Průzkum: čeští mileniálové už méně důvěřují kryptoměnám

Ilustrativní obrázek

Česká společnost WBTCB představila v Istanbulu na konferenci o mikrofinancování spolupráci s Expobank CZ

Ilustrativní obrázek

Bitcoin se dostává do puberty. Dnes slaví desáté narozeniny

Ilustrativní obrázek

Expobank obchodující s Bitcoinem vzbuzuje smíšené reakce

Ilustrativní obrázek

Trable výrobců grafických karet kvůli kryptoměnám



Čti více
Ilustrativní obrázek

Chytrá obecní komunikace proniká do života občanů, Češi se naučili hlásit problémy přes aplikaci

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy smíšeně; obava z recese přiživena propadem zisku průmyslových firem v Číně

Ilustrativní obrázek

Burza ve Frankfurtu ve středu ráno mírně posiluje

Ilustrativní obrázek

Sybil Holdings prodá 95,4 mil. akcií Avastu

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - Denní zpráva 27.3.2019

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.