Bitcoinový milionář radí: Neinvestujte do bitcoinu!

14:56 | Ne Ro | 1 komentář / 1 nový

Bitcoinový milionář, Grant Sabatier, který v roce 2013 poprvé do bitcoinu investoval 5.000 USD, nyní vlastní přibližně 69,2 bitcoinů.

Ilustrativní obrázek
Foto: aach copley

Sabatier vzpomíná, že o bitcoinu poprvé uslyšel v roce 2011. Tehdy zhlédl jedno video, které pojednávalo o bitcoinu. Téma virtuálních měn ho zaujala natolik, že si na internetu začal číst o informace v různých kryptoměnových fórech. Nakonec se rozhodl trochu virtuálních bitcoinových mincí nakoupit. Už tehdy si uvědomoval, že pokud by se věci ubíraly určitým směrem, mohlo by to vést až k narušení celého finančního systému.

Proto tehdy dospěl k názoru, že by stálo zato několik bitcoinových tokenů nakoupit v rámci jakéhosi dlouhodobého investičního experimentu a sledovat, co z nich nakonec vzejde. Z toho důvodu se rozhodl do bitcoinu investovat částkou, která tehdy tvořila méně než 1 % jeho čistého jmění. Sabatier říká, že pochopitelně investoval s vidinou zisku, nicméně chtěl, aby v případě naprostého krachu virtuálních měn nepřišel o veškerý svůj majetek.

V době psaní tohoto textu byl kurz bitcoinu na 16.600 USD, z čehož plyne, že celková hodnota Sabatierových bitcoinů nyní dělá 1.148.720 USD. Sabatier se usmívá. Zatímco mu zabralo pět dlouhých let 80hodinových pracovních týdnů, aby si na akciovém trhu vydělal více než 1 milión USD - těch několik vlastněných bitcoinů mu jen v letošním roce vydělalo víc než 1 milión USD. Bitcoin proto považuje za nejsnadnější a přitom nejlepší investici svého dosavadního života. Na druhou stranu ale od investování do bitcoinu při jeho současné obrovské valuaci výslovně odrazuje.

Na svém blogu Millennial Money Sabatier píše, že od svých čtenářů obdržel více než stovku emailů. Ptají se ho často na totéž: jak se dívá na investování do bitcoinu a dalších virtuálních měn. Jeden ze čtenářů Sabatierovi dokonce napsal, že do bitcoinu investoval veškeré své životní úspory, přičemž bitcoin nakupoval při kurzu 10.000 USD. Sabatier tento jeho tah považuje za naprostou šílenost! Jiný čtenář mu napsal, že je mu 22 let, naspořil si prvních 5.000 USD a nyní zvažuje, že investuje právě do bitcoinu. I to považuje Sabatier za šílené!

Ačkoli Sabatier sám vydělal na letošním hvězdném nárůstu ceny bitcoinu milióny, sestavil seznam důvodů, proč v situaci jako je ta dnešní nepovažuje za vhodné do něj investovat:

 

1. Přiřknout bitcoinu určitou hodnotu je v podstatě nemožné.

Ve světě momentálně řádí bitcoinová mánie. Dokonce prý už i Sabatierův holič, který má nulové ponětí o blockchainu, do bitcoinu investuje. A poněvadž zvláště v poslední době stále větší počet nových lidí bitcoin nakupuje, je prakticky nemožné definovat nějakou jeho adekvátní hodnotu.

Pokud cena nějaké investice fluktuuje v rozpětí 20 - 30 % denně, pak je zcela zřejmé, že je nestabilní. A to znamená, že o investované peníze lze pak přijít velice snadno. Rozhodně do bitcoinu neinvestujte ty peníze, které budete potřebovat už v příštím roce. Obrovské denní fluktuace bitcoinu též znamenají, že v případě nakupování bitcoinu jde spíše o hazard, než o investování.

 

2. Je dokonce možné, že hodnota bitcoinu je nulová!

Hodnota, která se s bitcoinem pojí, je v jeho blockchainové technologii. Ta však byla jednoduše napodobena spoustou dalších virtuálních měn. A navíc, tvůrci blockchainů některých novějších virtuálních měn se poučili z chyb bitcoinu. Jejich virtuální měny tak mohou fungovat lépe a jednodušeji než bitcoin.

Takovým dobrým příkladem může být třeba litecoin. Bitcoin je jakýmsi pionýrem v oblasti virtuálních měn. Původně byl vytvořen k bezpečnému nákupu a prodeji věcí prostřednictvím internetu. K tomuto účelu se ale dnes rozhodně primárně nepoužívá, jelikož cena jednoho jediného bitcoinového tokenu je natolik vysoká, že je až nepraktické. Také náklady na provedení transakce jsou obrovské.

Obchodované objemy způsobují výrazné prodlevy. Některé burzy hlásí až desetidenní prodlevu, než získáte své peníze zpět a větší než týdenní prodlevu v případě, že chcete bitcoin odeslat.

Také náklady na odeslání bitcoinu vylétly neskutečným způsobem nahoru od doby, co začal kurz bitcoinu fluktuovat v řádech tisíců amerických dolarů. Praktickým důsledkem potom je, že hodnota bitcoinu může být naprosto jinde (výš i níž!), než byla v době, kdy jste peníze odeslali.

Je třeba si uvědomit, že naprostá většina lidí v tuto chvíli nakupuje bitcoin primárně nikoli z toho důvodu, že věří v hodnotu jeho blockchainové technologie, nýbrž proto, že podlehla aktuální mánii. U bitcoinu tedy rozhodně nejde o investování, nýbrž o obyčejný hazard.

 

3. Kybernetická bezpečnost bitcoinu není ani zdaleka tak vysoká, jak se tvrdí.

O bezpečnosti digitálních peněženek si můžete myslet, co chcete, nicméně pravdou zůstává, že hackerům se běžně daří prolamovat kybernetickou bezpečnost burz s virtuálními měnami a digitálních peněženek.  Jen během minulého týdne hackeři bitcoinovému těžaři NiceHash ukradli bitcoiny za více než 70 miliónů USD.

A to, že taková Coinbase má 200 miliónů USD rizikového kapitálu a pěknou nablýskanou burzu ještě neznamená, že může ustát jakýkoli hackerský útok. V současné chvíli neexistuje žádný správní orgán, který by vám něco v rámci bitcoinového obchodování garantoval. Pak může být značně obtížné vůbec něco ze svých investic do bitcoinu získat zpět. A pokud vám kdokoli nějaké bitcoiny ukrade, nic s tím nenaděláte. Zkrátka vás v tu chvíli jen opustilo štěstí. Nárok na odškodnění totiž nemáme. Je vysoce pravděpodobné, že útoky hackerů na bitcoinové obchodníky, těžaře a burzy budou pokračovat přinejmenším do doby, dokud bude mít bitcoin nějakou hodnotu.

A pokud se i přes veškeré varování Granta Sabatiera rozhodnete bitcoin i při jeho letošní ceně nakoupit, tak nakupujte s rozmyslem. V zásadě lze doporučit, abyste do bitcoinu neinvestovali víc, než 1 % vašeho aktuálního čistého jmění. Bitcoin je zkrátka nic než hazard. Existuje řada riskantních, a přitom zdaleka lepších míst než bitcoin, kam můžete své peníze investovat, a to jak pro krátkodobé, tak i pro dlouhodobé investování.

Grant Sabatier je zakladatelem společnosti a webu Millennial Money, kde píše komentáře a doporučení k osobním financím a investování.  Své vlastní finanční nezávislosti dosáhl ve věku 30 let a momentálně píše svou první knihu pro Penguin/Random House, která by měla vyjít v příštím roce.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
není to měna je virtuální výmysl nedal bych ta mu ani korunu
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

Banky a krypto by měly spolupracovat říká Simplecoin

Ilustrativní obrázek

Průzkum: čeští mileniálové už méně důvěřují kryptoměnám

Ilustrativní obrázek

Česká společnost WBTCB představila v Istanbulu na konferenci o mikrofinancování spolupráci s Expobank CZ

Ilustrativní obrázek

Bitcoin se dostává do puberty. Dnes slaví desáté narozeniny

Ilustrativní obrázek

Expobank obchodující s Bitcoinem vzbuzuje smíšené reakce

Ilustrativní obrázek

Trable výrobců grafických karet kvůli kryptoměnám



Čti více
Ilustrativní obrázek

Chytrá obecní komunikace proniká do života občanů, Češi se naučili hlásit problémy přes aplikaci

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy smíšeně; obava z recese přiživena propadem zisku průmyslových firem v Číně

Ilustrativní obrázek

Burza ve Frankfurtu ve středu ráno mírně posiluje

Ilustrativní obrázek

Sybil Holdings prodá 95,4 mil. akcií Avastu

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - Denní zpráva 27.3.2019

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.