Přesto je pro vzrůstající množství odborníků kurz jüanu zcela podmíněný trhem jedinou možnou alternativou do budoucna. Volně plovoucí kurz měny podle nich v dlouhodobém výhledu jasně převáží náklady. Přechod na volný kurz by zemi umožnil ponechat si své devizové rezervy, znovu získat kontrolu nad vnitřní měnovou politikou a také by čínské vedení získalo důležitý argument proti kritice Donalda Trumpa, který jej obviňuje z dalekosáhlých manipulací s měnou, jež poškozují ekonomiku USA a její trh práce.
„Nakonec nezbude nic jiného než přijmout fakt, že aktuální hodnota měny (jüanu) není adekvátní, “ uvedl Luke Spajic, správce portfolia rozvojových asijských trhů v Pacific Investment Management Company.
Snaha centrální banky o řízení kurzu měny a omezení kapitálového odlivu zároveň výrazně snižuje její manévrovací prostor v oblasti úvěrové politiky v domácí ekonomice. „Pokud nedojde k uvolnění tlaků na oslabení jüanu, čínská měnová politika bude ve velmi obtížné pozici. Pokud se měně umožní oslabit, může to omezit domácí rizika a přerušit přenos rizik z vnějšku,“ tvrdí Zhu Baoliang hlavní ekonom Státního informačního centra, které funguje v rámci Národní rozvojové a reformní komise.
„Čína by udělala lépe nechat měnu poklesnout na svou přirozenou úroveň, než pálit své devizové rezervy pro zpomalení pádu. Intervence mohou omezit volatilitu, ale nezmění trend. Nakonec se kontroly budou muset vzdát,“ tvrdí Yu Yongding, dřívější člen výboru pro měnovou politiku Čínské lidové banky.
Naopak opuštění měnové kontroly nedoporučují v Mizuho Securities Asia Ltd. „Očekává se, že Federální rezervní systém bude dále zvyšovat své úrokové sazby, v takovém případě by volně plovoucí jüan proti dolaru výrazně oslabil, což by spustilo masivní kapitálový odliv,“ prohlásil ekonom Mizuho, Shen Jianguang. Ten se obává v případě výrazné depreciace čínské měny obdobné paniky na devizových trzích jako v roce 2015.
Možnou střední cestu doporučují analytici BNP Paribas Investment Partners a think tank Chatham House. Spíše než zcela uvolnit kurz jüanu, může čínská centrální banka rozšířit jeho denní obchodní pásmo. Tento krok by umožnil tržním silám více zasáhnout do síly měny, aniž by stát přišel o naprostou kontrolu.
Alespoň prozatím se zdá, že trhy větší změnu měnové politiky Číny neočekávají. Medián odhadů analytiků dotazovaných agenturou Bloomberg předpokládá oslabení jüanu na páru s dolarem ve výši 3,5 % ke konci roku. Opce pro obchodování na páru nyní naznačují asi 30% pravděpodobnost, že ke konci roku jüan na páru oslabí o 10 %.