Již v roce 2015 se přihlásilo téměř 827 tisíc lidí, kteří si nechali uložit své jméno na křemíkový mikročip na palubě robotické vesmírné sondy. Teď NASA dala v útrobách sondy InSight k dispozici další čip, což může představovat šanci pro ty, jejichž jméno se na první čip nevešlo.
Do prvního listopadu letošního roku tak mohou zájemci odesílat své iniciály vyplněním následujícího formuláře zde.
Planeta Mars lidi vzrušuje po dlouhá staletí. Jde o naši sesterskou, dnes údajně neobydlenou planetu. Existuje několik náznaků, že v minulosti mohla být protkána řekami, které se slévaly do oceánů a umožňovaly podmínky k životu v nich i na souši. Pak došlo nejspíš k nějaké planetární katastrofě, která učinila podmínkám vhodných pro život přítrž.
Lidé, kteří své jméno nechali na čip uložit již během první akce průzkumné mise InSight v roce 2015, si mohou stáhnout svůj "palubní lístek", na němž uvidí počet odcestovaných mil coby "častí letci".
Pokud jste jedním z oněch 1,38 miliónů lidí, jejichž jméno se nahrálo na čip pro vesmírné plavidlo NASA Orion v roce 2014, pak si lze přičíst i tyto uražené míle. NASA vyvíjí vesmírnou loď Orion s cílem přepravit kosmonauty vesmírným prostorem, v možných budoucích misích na Mars, jichž se budou účastnit i lidé.
Příští možností, jak si nechat přičíst další body na své konto "častého letce", nejspíš bude NASA Exploration Mission-1. Mělo by jít o první let, který spojí raketu Space Launch System s vesmírnou lodí Orion, která by pak měla být schopna letět do vzdálenosti tisíců mil delší, než jaká je vzdálenost mezi Zemí a Měsícem. Bude to vlastně taková příprava na misi na Mars s lidskou posádkou.
Ale zpět k misi robotické sondy InSight na Mars, která by měla zkoumat nitro Rudé planety. Sonda InSight ponese seismometr, určený k detekci případných zemětřesení (respektive „marsotřesení“) či pádů meteoritů a taky ke studiu složení planety Mars hluboko pod jejím povrchem. Kromě toho bude na palubě samovrtná souprava, která by se měla zanořit do nitra Marsu a odtamtud zjišťovat informace o složení planety. Cílem je lépe pochopit evoluci na Marsu, potažmo i na Zemi.
Sonda InSight by měla odstartovat z kalifornské letecké základny Vandenberg v květnu příštího roku.