Katastrofické scénáře investičních manažerů a analytiků ohledně dalšího vývoje čínské ekonomiky v tomto roce se nepotvrdily, naopak druhá největší ekonomika světa letos opakovaně překvapuje pozitivními ukazateli. Naposledy to byly zisky průmyslových podniků, které v srpnu vzrostly v meziročním srovnání o 24 %, což je nejrychlejší tempo růstu za poslední 4 roky. Značnou zásluhu má na tom především ohlašované snižování výrobních kapacit, které má za cíl omezit čínskou nadvýrobu. Stejně tak sentiment v ocelářství aktuálně vystoupal na své 12měsíční maximum.
Pod dojmem dobrých zpráv se letos velká část manažerů hedge fondů vzdala svých sázek na pokles čínských aktiv, jistá skepse však přetrvává i nadále. Čínská ekonomika je podle nich i nadále uměle stimulována před konáním důležitého sjezdu Komunistické strany Číny, který začne 18. října. S tím souhlasí i některé závěry analytiků China Beige Book, kteří nedávno zveřejnili výsledky průzkumu mezi více jak 3 000 čínskými společnostmi. Podle nich se pod povrchem letošních úspěchů čínské ekonomiky skrývají potíže, které se plnou měrou projeví teprve v příštím roce.
Pokračující vládní stimulační politika a absence výraznějších šoků umožnila čínské ekonomice dosáhnout před důležitým celostátním sjezdem strany dobré kondice, nicméně řešení celé řady potíží bylo pouze odloženo. Ve třetím čtvrtletí vzrostl objem nových podnikových půjček na nejvyšší úrovně za poslední čtyři roky, o celkovém oddlužování ekonomiky tak nemůže být řeč, konstatují analytici. „Obtíže vyplývající ze skutečného oddlužování nás teprve čekají, což znamená, že výhled pro rok 2018 je nejistý, “ poznamenal prezident China Beige Book, Leland Miller
Analytici také nejsou zcela přesvědčeni tvrzením čínské vlády, že došlo k redukci nadbytečných produkčních kapacit. Tyto zprávy sice měly za následek růst cen kovů, nicméně ve třetím čtvrtletí analytici registrují mírný nárůst produkčních kapacit. Podle jejich názoru bude potřeba nejdříve vyčkat na skutečné omezení produkce, ta je však prozatím v nedohlednu.
Pokud se čínské vedení na sjezdu odhodlá k provedení rozsáhlejších ekonomických reforem, současná relativně stabilní situace jim k tomu poskytuje dostatečný manévrovací prostor, uzavírá Miller.