Není to ani potenciální příští bankovní krize či vývoj čínské ekonomiky, zdaleka největší starosti nyní profesionálním správcům aktiv v USA přidělává FED. Ten na podporu domácí ekonomiky stižené finanční krizí vynaložil biliony USD prostřednictvím programu kvantitativního uvolňování. V praxi to znamenalo nákupy především státních dluhopisů USA a cenných papírů krytých hypotékami. Nyní, deset let od skončení krize se FED chystá svou účetní rozvahu ve výši 4,45 bilionu USD opět snižovat. V moderní historii bezprecendentní finanční stimulus může mít podle investičních manažerů vážné následky. Čím divočejší párty, tím je ráno větší kocovina?
Mike Ryan
Hlavní investiční stratég v UBS Wealth Management Americas
Objem spravovaného majetku 1,1 bilionu USD
Ryan upozorňuje, že také centrální bankéři jsou pouze omylní lidé a poslední dekádu označuje za historicky největší experiment v měnové politice. Ať už je to Federální rezervní systém, Evropská centrální banka, japonská či britská centrální banka, všechny využily nekonvenční nástroje obecně známé pod termínem kvantitativní uvolňování. Nyní se podle Ryana nacházíme v rané fázi normalizace této bezprecedentní měnové politiky.
Investiční manažer se obává, že stávající podmínky dávají příliš mnoho prostoru pro vážnou chybu. Neexistuje učebnicově správný způsob, jakým snižovat takto velký objem aktiv v držení centrální banky, jelikož se o to prozatím nikdo nepokusil. „Myslím si, že bude potřeba, aby centrální bankéři byli ve svých krocích velmi opatrní. Měli by být velmi otevření a transparentní tak, aby trhy věděly, co hodlají učinit a proč. Mou největší obavou je chybný krok v měnové politice. Buďto se centrální bankéři unáhlí, nebo naopak budou v normalizaci své měnové politiky příliš pomalí,“ uvedl Ryan.
Dennis Ruhl
Hlavní investiční manažer v JPMorgan US Behavioral Finance Equity Group
Ruhl se domnívá, že další finanční krize bude mít své kořeny mimo USA, ale i on připouští, že během procesu snižování účetní rozvahy FEDu může dojít k „něčemu obrovskému.“
Mark Haefele
Hlavní investiční manažer v UBS Wealth Management
Objem spravovaného majetku 2 biliony USD
Pro Marka Haefeleho je jednoznačně největší obavou měnová politika FEDu. „Pokud odstraní stimulační opatření příliš rychle, pokud zvýší sazby příliš brzy, to by pravděpodobně způsobilo ekonomice vážné potíže. V podstatě se jedná o to, že (trhům) vezmou nádobu s punčem.“
David Hunt
Prezident a výkonný ředitel PGIM
Objem spravovaného majetku 1 bilion USD
Podle Davida Hunta nebyla ekonomika v posledních 30 letech nikdy tak závislá na politice centrální banky jako nyní. A není to pouze FED, také ostatní centrální banky se podílely na měnových stimulačních opatřeních. „Jedna z velkých výzev FEDu bude nyní volba, jakou rychlostí snižovat svou účetní bilanci, což si myslím, že zůstane jedním z klíčových rizik, kterým dnes investoři čelí. “
Matt McLennan
Vedoucí oddělení globálních investic ve First Eagle Investment Management
Objem spravovaného majetku 55 miliard USD
„Uvolněná monetární politika generovala značný růst, nicméně nyní dochází ke zvyšování úrokových sazeb a FED začíná hovořit o snižování své účetní bilance. Monetární politika by mohla být v prostředí nižší očekávaných výnosů komplikovaná,“ obává se McLennan.
Bill Schultz
Hlavní investiční manažer v McQueen, Ball & Associates
Objem spravovaného majetku 1,2 miliardy USD
Schultzovy obavy souvisejí především s tempem snižování účetní rozvahy FEDu. Profesionální investor se domnívá, že pokud se FED zbaví aktiv ve svém držení postupně, pro trhy to nebude představovat větší šok. „Čím rychlejší bude tempo snižování účetní rozvahy a navyšování úrokových sazeb, tím vyšší riziko bude představovat.“