Devadesát procent zákonů jde proti občanovi. Andrej Babiš obhospodařuje 120 tis. hektarů a devastuje půdu…, část 2

06:55 | Redakce W4T | 1 komentář / 1 nový

Ano, ale díky nařízení vlády půdní rezervu stát znovu vytváří…

To máte pravdu, ale půda, která byla kdysi rozprodána za směšné částky, se dnes vykupuje mnohonásobně dráž, každý totiž chce prodávat jen za tržní ceny. Tedy v tom případě, že má vůbec zájem prodávat.

Konečně by měl někdo přijít a říct, že se tu učinila špatná rozhodnutí. Ti, kteří podepsali pro stát nevýhodné smlouvy, by měli nést odpovědnost.

Není normální, aby politici připravili zákony, na základě kterých nás mohou za cokoli brát k zodpovědnosti – to je dobře – s tím souhlasíme. Ale totéž musí platit i na samotné politiky. Musíme se naučit umět brát politiky i vysoce postavené úředníky k zodpovědnosti. Teprve pak může padat závaží odpovědnosti i na občany a v žádném případě nejde aby to bylo opačně. To je stejné, jako kdybychom chtěli, aby manažer ve firmě, který něco podepíše, nebyl potrestaný. Ale dělník, který dostal od manažera písemný příkaz, co má naložit do kamionu, potrestaný byl.

Velké zemědělské podniky se dnes snaží skupovat půdu a tomu se musí zamezit. Půdu musejí vlastnit občané, kteří ji budou pronajímat za nějakých podmínek. A jestli umožníme, aby půdu dále skupovaly velké průmyslové zemědělské podniky, které ji pak mohou následně prodat komukoliv, tak v tu chvíli je konec. Půda by se měla pronajímat za státem stanovených podmínek, které budou v zájmu občanů ČR.

A my musíme pravidla nastavit tak, aby půda, která je tím nejcennějším, co Česká republika má, zůstala v rukou českých občanů. A je jedno, jestli jsou to podnikatelé, nebo fyzické osoby, které na ní pracují.

 

Byl byste pro, aby existoval nějaký zákon, který by zahraničním subjektům bránil vlastnit u nás půdu?

Samozřejmě. V minulosti to tak dokonce bylo, ale za minulých vlád se devizový zákon, který se týkal i půdy, dostal do jiné pozice. Půda se začala kupovat i spekulativně, a dnes se v ČR zastaví asi 15 hektarů zemědělské půdy denně. A to je fatální chyba. Jestli chceme, abychom my a naše děti měli kde žít a pracovat, tak půda musí být v rukou českých občanů. Jiná varianta není možná.

 

Máte pravdu, že v minulosti nesměli půdu ani jiné nemovitosti nakupovat cizinci. To se ale stejně začalo obcházet, cizinci si v ČR založili s.r.o., které hned druhý den po nákupu nemovitosti zrušili… Pro každé pravidlo se najde i nějaké řešení – podívejme se například na lex Babiš a svěřenský fond…

Stát nezvládl ohlídat českou půdu pro české podnikatele. A naopak jmenujme namátkou příklad: vymýšlí brutální kontrolu komínů – někdo vám přijde do domácnosti. Problém je, že se nehlídá to, co se hlídat má a naopak se hlídají nějaké zbytečnosti. Takový paskvil, co teď vymyslel ministr životního prostředí, to je katastrofa…

A co se týká Andreje Babiše a jeho svěřenského fondu, tak je to tak, že jeho existence byla schválena někdy v letech 2012 či 2013. A jedná se o věc, kterou si dohodli někteří miliardáři a právníci s politiky. Politici to schválili za nějakých podmínek a právníci na to měli velký vliv – jejich role nejen v politice je velká a často se přehlíží. Jsou spoluzodpovědní za špatný stav společnosti.

A kdyby politici přestali dostávat sponzorské dary od miliardářů, tak to bude pro ně problém, ale na druhou stranu by to vedlo k očištění společnosti. Musíme si uvědomit, jestli chceme pokračovat v tom, že miliardáři budou nekontrolovatelně dělat kdykoli cokoli budou chtít a ostatní budou kontrolováni pomocí EET atp., něco není v pořádku…

 

Ano, ale občané mají možnost politikům vystavit jednou za čtyři roky účet a záleží tak trochu na nich, koho si nakonec zvolí. Lidé rozdají nějakým způsobem mandáty, a mají vliv na to, kdo jim bude vládnout…

To máte pravdu, ale politici se pak vždycky sami rozhodnou, co budou dále dělat. V devadesátých letech jsem tvořil dotační titul „Biopásy“, ke kterému mám autorská práva atd. Díky této aktivitě jsem se začal pohybovat ve sněmovně, na různých ministerstvech či na úřadu vlády.

Je to tak, že politici, než spolu zasednou v televizi u debaty, se domluví, jak budou vystupovat. Jakmile se vypnou kamery, tak jsou spolu po televizní hádce zase kamarádi. Po divadle pro veřejnost jdou spolu na pivo nebo na víno a baví se o tom, jakým způsobem zase občana přelstí.

 

To máte pravdu, ale že se politici dohodnou v případě, kdy jde o moc, všichni víme. Ilustrovala to například kdysi Opoziční smlouva. Také na úrovni krajů, městských úřadů či magistrátů je po celé ČR dodnes vidět, jak se politici pokaždé dohodnou…

V opoziční smlouvě na těch dvou stranách stáli Václav Klaus a Miloš Zeman. A oni politice dodávali aspoň nějaký náboj. Sice bylo špatně, jak se za ODS privatizovaly firmy a za ČSSD  banky a co se kolem toho odehrávalo. Strategické firmy, suroviny i banky měly zůstat v českých rukách. A co se stalo, byl fatální omyl. Pořád ale politika byla v jiném stavu, než v jakém je dnes. Dnes je politika prázdná, politici nevědí, co mají nabídnout občanům – a je velice málo zákonů, které jsou v jejich prospěch. Když se na to podíváte, zjistíte, že devadesát procent zákonů je proti občanům této země.

Měla by se vytvořit politická anamnéza od devadesátých let dosud a ukázat na viníky fatálních chyb. Politici jsou dnes totálně odtržení od toho, co je podstatné.

 

Samozřejmě částečně platí, že když se někdo uchytí v nějakém oboru a je úspěšný, nemá ani moc důvodů do politiky vstupovat…

To je pravda. Ale v jiných zemích EU politici k tomu, aby zemi dobře vedli, a aby byla opravdu ekonomicky na výši, spolupracují s odborníky, tedy s lidmi, kteří nejsou v žádných politických stranách. Ale v Česku se politici bojí s odborníky spolupracovat. Ukazuje to příklad, když mám být pozvaný na nějaký rozhovor do televize, tak politici si kladou podmínky jaký může a nemůže být jejich oponent.

Politici se bojí odborníků. Já když přijdu do televize, tak tam politiky de-facto rozcupuji. Nikdo z těch top politiků není schopen argumentovat a obhájit své politické kroky v sektoru venkova, zemědělství či životního prostředí a myslivosti.

Média by se měla jako celek zamyslet nad tím, jestli nedozrál čas, aby do diskusí byl zván například ministr a dva odborníci. Nebo ministr, předseda zemědělského výboru a dva odborníci. Polarita takových diskusí by pak byla někde jinde… Bohužel je to dnes postaveno tak, že se do studia pozvou například dva politici a nějaký rádoby ekonom, který toho o životě moc neví… A proto je české zemědělství i venkov v tak špatné kondici.

Líbil se vám článek?
+3 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Pan Havlát říká to, co každý obyčejný zemědělec ví, bohužel vlivní nemají zájem hospodařit s půdou. Většinou ji mají v nájmu a chovají se stylem "po nás potopa" Jak smutné, jde jen o peníze...
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

Letošní úroda je podprůměrná. Nedařilo se obilovinám, bramborám, cukrovce ani máku

Ilustrativní obrázek

Úroda ovoce je nadprůměrná. Palírny se letos nezastaví

Ilustrativní obrázek

Francouzského růžového vína bude letos nedostatek

Ilustrativní obrázek

Velké české společnosti investují v zahraničí především do energetiky a hazardu

Ilustrativní obrázek

Kilogram jablek již stojí přes 40 Kč, ceny míří k novému maximu

Ilustrativní obrázek

Bayer a Syngenta proti životnímu prostředí. Soudní dvůr EU i přes odpor firem schválil omezení pesticidů



Čti více
Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-0,63 %), měď (+0,97 %), pšenice (+0,71 %)

Ilustrativní obrázek

USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 7. prosinci poklesly méně, než se očekávalo

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Ropa (1,12 %), Zemní plyn (-1,47 %), Měď (+1,36 %), Stříbro (1,22 %)

Ilustrativní obrázek

Měny vázané na ropu dnes výrazně posilovaly

Ilustrativní obrázek

Zlato ztrácí svůj „lesk"

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.