Ať už je to NASA, nezisková organizace Mars Society či komerční společnosti jako Spacex Elona Muska a Boeing, Mars se znovu dostává do centra pozornosti jakožto další cíl v dobývání vesmíru. Podle slavného astronauta technologický pokrok v posledních desetiletích umožnil posunout hranice našeho poznání sluneční soustavy o notný kus kupředu. „Teď je ten správný čas začít vážně přemýšlet o tom, jak by měl vypadat život (lidí) na Marsu. Nikdy dříve jsme nebyli průzkumu jiné planety tak blízko jako teď,“ prohlásil Aldrin.
Podle jeho názoru by se první průzkumníci měli na Marsu procházet kolem roku 2040. Zatímco planeta Země je podle Aldrina již dobře známým tělesem, nové planety představují výzvu, dodávají vzrušení z nepoznaného a jejich průzkum se proto do budoucna stane katalyzátorem dalšího společenského a technického rozvoje lidstva. „Zmapovali a prozkoumali jsme takřka každý centimetr této planety, ale je toho tolik, co se ještě musíme naučit.“ Cesta na Mars znovu zažehne vzrušení z vědy a inovací, pomůže vytvořit generaci mladých lidí s hluboce zakořeněnou potřebou pochopit a prozkoumat, doufá Aldrin. Ten je přesvědčen, že by se mohla zopakovat atmosféra 60. let, kdy snaha dostat člověka na Měsíc a její úspěch v roce 1969, inspiroval mnohé mladé lidi ke studiu technických oborů.
Aby se tato vize mohla uskutečnit, je podle Aldrina nutné nepodcenit investice do budoucích generací. Svobodný přístup ke vzdělání a příležitost naplnit svůj potenciál je potřeba umožnit především sociálně znevýhodněným dětem, uzavírá.
Buzz Aldrin v lunárním modulu Apollo 11. zdroj: NASA