Globální kvantový internet je díky Číňanům na dosah ruky. Na co se připravit?

14:57 | wa pe | Diskuze

Čínští experti výrazně pokročili na cestě k vytvoření kvantové komunikační sítě. Co bude znamenat rozšíření této technologie pro běžného uživatele? 

Foto: Public Domain

V minulém roce čínští vědci vypustili na oběžnou dráhu Země první kvantový komunikační satelit, přičemž od té doby úspěšně provedli několik testů takzvané kvantové teleportace. Na konci tohoto srpna se chystají spustit první kvantovou komunikační síť, která spojí metropole Peking a Šanghaj. Podle vedoucího pracovníka projektu, Jian-Wei Pana z Vědecko-technické univerzity Číny nás od zrodu globálního kvantového internetu dělí pouhých 13 let. 

Velmi zjednodušeně řečeno dnešní internet používá rádiové frekvence k vytvoření spojení mezi počítači v rámci globální sítě, ve které dochází k neustále výměně elektronických signálů. Takzvaný kvantový internet by namísto rádiových vln používal pro přenos informace signály kvantové. Ty využívají principu kvantové provázanosti, což je specifický stav částic, u kterých se změna jedné částice okamžitě projeví na druhé částici z páru nezávisle na vzdálenosti mezi nimi. Velmi zjednodušeně můžeme říci, že sdílejí stejnou existenci. Stačí ovlivnit jednu z částic, tedy předat jí potřebnou informaci a data se jednoduše „stáhnou“ z druhé částice z páru třeba i stovky kilometrů daleko.

 

zdroj: CGTN

Nástup kvantového internetu nebude podle expertů pro běžného uživatele představovat žádnou revoluci. Ve většině případů nebude dávat smysl použít kvantový internet, uvedl pro portál WIRED profesor Washingtonské univerzity Kai-Mei Fu. Hlavní využití kvantové komunikace bude spočívat především v bezpečném přenosu informací. V době, kdy hackerské útoky ohrožují fungování největších korporací a dokonce celých států  bude mít bezpečná komunikace a uložení dat značnou důležitost. 

Takzvaná kvantová kryptografie je dnes považována za hackery nenapadnutelnou. Výzkumníci vycházejí z předpokladu, že kvantový stav částic nejde dokonale naklonovat. Zakódovaná zpráva i její klíč (kvantová distribuce klíče) jsou poslány druhé straně samostatně. Jakmile je zaznamenána snaha se zprávou během přenosu jakkoli manipulovat, dojde k jejímu zničení a obě strany komunikace jsou o útoku okamžitě informovány. Podle portálu WIRED se kvantový internet stane součástí toho současného, přičemž bude využíván především v případech, kdy bude potřeba použít zabezpečenou komunikaci. 

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Akciový výhled

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifická oblast končí smíšeně: Čína a Hong Kong v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 23.11.2018 Futures opět indikují nevýrazné otevření

Ilustrativní obrázek

Tesla snižuje ceny svých vozů na čínském trhu, aby tak zmírnila dopady obchodních válek

Ilustrativní obrázek

BMW získala licenci pro provozování sdílených dopravních služeb v Číně

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy až na Čínu skončily v zisku



Čti více
Ilustrativní obrázek

Ropa připisuje slušné zisky

Ilustrativní obrázek

USA: Zásoby surové ropy podle EIA nečekaně stabilní, očekávalo se snížení

Ilustrativní obrázek

Vývoj měnových párů: EUR/USD 1,1411 (+0,17 %)

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Ropa (+2,29 %); zemní plyn (+0,92 %); zlato (-0,19 %)

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Ropa (+2,67 %), zemní plyn (-3,36 %), měď (+0,84 %)

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit 27.12.2018

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.