Myslíte si, že Bitcoiny mohou časem aspirovat na to, aby byly jakousi univerzální světovou měnou? Tuto roli dlouhou dobu plnil a možná stále plní americký dolar či později se přidalo euro…
Euro i dolar jsou samozřejmě na jednu stranu univerzální, ale Bitcoin je ještě univerzálnější. Není vázaný na žádnou geografickou polohu, ani na banku či cokoli jiného. U dolaru a eura je problém ten, že pokud máte evropskou banku a chcete platit například někde v USA, nebo si tam vybrat z bankomatu, tak samozřejmě vám naskáčou poplatky. V tom má Bitcoin výhodu, není limitován žádnou lokalitou.
Vaše kavárna nově začala kromě Bitcoinu přijímat také Litecoin. Co je u této měny jiné? A pokud se podíváme ještě na Monero či Ethereum, jak vypadá srovnání?
Litecoin vznikl již v roce 2011, tedy dva roky po Bitcoinu. On se od Bitcoinu vlastně ani moc neliší. To je na jednu stranu jeho výhodou, Litecoin se od Bitcoinu liší jen tím, že je ho čtyřikrát více. Maximální počet mincí, které budou v oběhu, je čtyřikrát vyšší, než u Bitcoinu. Bude tedy existovat 84 milionů mincí, ale čas potvrzování transakcí je kratší, než u Bitcoinu. To je okolo 2,5 minuty. Litecoin se proto hodí na drobné platby, tato měna je proto jako dělaná i pro platby v kavárnách. Litecoinová síť také zatím není tak zahlcena, jako ta Bitcoinová. To je ten důvod, proč jsme začali používat také Litecoin, což je na drobné platby lepší.
Co se týká Etherea, to vzniklo, protože na bitcoinovém blockchainu se nedají v nějaké podobě psát smlouvy (smart contracty), které podle nějakého naprogramovaného kódu například posoudí, jestli se něco stalo. Teoreticky je tímto způsobem možné připravit například pojištění či transakce, které jsou vázané na splnění čehokoli. Ethereum je určeno přímo na smart contracty. Měna, která funguje uvnitř Etherea. Ether je sice také platebním prostředkem. Není ale jeho základním principem fungovat jako obyčejná kryptoměna, jen pro směnu. Občas jsou v Ethereu také vyšší poplatky.
Monero vzniklo kvůli tomu, abychom měli plně anonymní kryptoměnu, protože Bitcoin ani Litecoin nejsou anonymní. Jsou takzvaně pseudonymní. Jakákoli Bitcoinová či Litecoinová adresa funguje jako transparentní účet. Každý se může na adresu podívat a vidí, jaké transakce tam proběhly. Odkud a kam. Nedá se to považovat za chybu a vyplývá to z povahy celého systému. Proto vzniklo Monero, ale také Zcash. To jsou platidla, která slouží v šedé ekonomice. Motiv byl vyhnout se perzekuci, sledování. Protože občas nechceme, aby někdo koukal na naši transakční historii. A aby si spojoval, jaké naše transakce kam směřovaly. U Monera je ale možné sdílet takzvaný view klíč. Když si budeme někomu přát to umožnit, klíč mu pošleme, příjemce s naší adresou nemůže nic dělat, jen ji vidí. A nikdo další k našemu účtu už přístup nemá vůbec. Žádné autority, člověk je anonymní, když chce.
Ví se, kdo vytvořil Litecoin?
Byl to Charlie Lee. Vystudoval MIT, pracoval pro Google. Je to programátor, který vzal Bitcoin, tedy jeho zdrojový kód a pozměnil ho tak, aby se z něj stal Litecoin, který Bitcoiny nemá nahrazovat, ale být jejich doplňkem.
Do technické specifikace Litecoinu patří i to, že má mining algoritmus s názvem scrypt. Co si pod tím máme představit? A jak se to liší třeba od Bitcoinu?
U Bitcoinu je použit hashovací algoritmus s názvem SHA-256, který je výpočetně náročný na výpočetní výkon procesoru. Tím pádem se nejprve začalo těžit na běžných procesorech. Posléze na grafických kartách. To bylo jakési vylepšení, protože grafické karty byly výkonnější. Pak se začaly vyrábět specializované chipy. Takzvané ASIC, ty jsou určeny čistě pro těžbu Bitcoinů. Jsou optimalizované právě pro výpočet algoritmu SHA-256.
Litecoin využívá scrypt hlavně kvůli tomu, že těžba není tak náročná na výpočetní výkon jako v případě Bitcoinu. Hodně ale záleží na operační paměti počítačů. Těžit přitom může kdokoli, stačí, když si pořídí potřebný hardware. Není to přitom běžný stolní počítač, to šlo jen někdy ze začátku.
Kde se kryptoměny nejvíce těží?
Litecoin i Bitcoin pravděpodobně v Číně. V Číně mají relativně levnou elektřinu, vyrábí se tam také většina čipů i dalšího potřebného hardware. To vše mají v Číně dostupné z první ruky, než se pokaždé nový hardware dostane třeba někam za moře, tak oni už vyrábějí zase nové, lepší chipy. Opět rychlejší a výkonnější. Oni jsou v té těžbě opravdu hodně napřed.
Na české Wikipedii se v době konání tohoto rozhovoru píše, že někdo algoritmus Litecoinu dokonce prolomil?
O tom rozhodně nic nevím. Jedná se pravděpodobně o nesmysl. Kdyby se toto stalo, kdyby někdo prolomil ten algoritmus, tak ten člověk by zbořil všechno šifrování na světě. A v tu chvíli by mu ani tak nešlo o Litecoin, peníze by mohl krást přímo z bank atd. Myslím, že ta formulace na Wikipedii byla myšlená jinak, jen to někdo takto nešťastně napsal. Ve skutečnosti tím pisatel měl na mysli optimalizaci těžby pomocí procesorů ASIC.