Hacker a kryptoanarchista: Na kryptoměny nedosáhne ani exekuce a peníze jsou díky nim ve větším bezpečí, než v bance, která může zkrachovat, část 3

05:55 | Ivo Horváth | 3 komentáře / 3 nové

Ethereum na nějaké burze nedávno spadlo z hodnoty několika set dolarů na deset centů… Jak je možné, že se může něco takového stát?

Jde čistě o principy tržní ekonomiky. Šlo o to, že na té burze byla malá likvidita. Na dalších burzách, kde se v tu chvíli Ethereum také obchodovalo, byly přitom hodnoty v normálu.

 

Jak takové kryptoměnové burzy fungují?

Těchto burz je celkem dost a těch důvěryhodných asi 6. Jde například o Bitfinex, Bitstamp, BTC-E a Poloniex.

 

Hodnoty kryptopměn jsou tedy čistě výsledkem toho, jak se vyvíjí obchodování na těchto burzách?

V podstatě ano, jsou samozřejmě i nějaké služby postavené okolo, jako například bitcoinové automaty. Nebo nějaké další služby, které fungují jako směnárny. Ty jsou ale většinou opět napojené na burzy a jejich kurz se odvíjí od kurzu na těchto burzách. Největší burzy většinou mívají kurzy na podobných hodnotách.

 

Kdyby se ty kurzy nějak zásadně lišily, tak by to jedině napomáhalo různým spekulativním obchodům…

Ano, i takové obchody se občas realizují a myslím, že tyto transakce většinou probíhají automaticky díky různým naprogramovaným robotům. Každá burza si ale účtuje nějaké poplatky za výběry. Před měsícem byl na Bitfinexu asi o sto dolarů jiný kurz, než na Bitstampu. Věřím, že se pak spekulativní obchody mohly někomu vyplatit.

 

Proč se na Bitcoiny nedají použít žádné matematické modely jako třeba u vývoje cen akcií na burzách?

Kurzy kryptoměn se pohybují čistě na tržních principech nabídky a poptávky. A nic složitějšího za tím není potřeba hledat. Trh je ale zatím malý, relativně nový. Proto se nevyvíjí podle nějakých ustálených zákonitostí. S kurzy hodně zahýbá i jediná firma, která toho v jeden okamžik hodně nakoupí či prodá.

 

To prostředí kryptoměn je tedy stále hodně volatilní?

Ano. Hodně s ním zahýbají i nějaké zprávy. Volatilita se samozřejmě v dlouhodobém horizontu zpomaluje postupně s tím, jak se tato kryptoměna postupně stává zavedenou. Ten stav ale zatím není ideální. Pokud se přitom podíváme, jak některé akcie vypadaly v letech 2008 – 2009, tak si myslím, že nejde o nic neobvyklého. A loni po Brexitu měla dokonce i Britská libra větší volatilitu, než Bitcoin.

 

Bitcoin je limitovaný ve věci toho, kolik ho vznikne?

Ano. Bude v oběhu 21 milionů Bitcoinů, a ty se vytěží až v roce 2140. Momentálně je v oběhu něco přes 16 milionů Bitcoinů. V roce 2140 dojde sice k vytěžení Bitcoinu, ale množství vytěžených Bitcoinů se každé čtyři roky zmenšuje na polovinu. A za jeden vytěžený blok miner dostane 12,5 Bitcoinu. Výhoda omezené zásoby spočívá v tom, že tato měna není inflační, ale deflační. Bitcoiny se budou ztrácet, rozptylovat.

 

Ale světová populace neustále roste, jak mohou Bitcoiny stačit?

Nemusí být tak zle, Bitcoin je totiž dělitelný až na osm desetinných míst, tedy na jednu stomiliontinu. Také jsou alternativní kryptoměny.

 

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Nikdo vas nenuti se do me navazet proto, ze jsem slusnou formou prezentoval svuj nazor. Bezte se nad sebou zamyslet nez priste prispejete do diskuse,.
czcore: Nikdo vas nenuti drzet bitcoiny na burze. Vite h0vno, bezte si neco precist nez zacnete spekulovat.
Možná na kryptoměnu nedosáhne exekutor, ale nezapomínejte kolikrát už byla burza bitcoinu hacknuta od jeho uvedení, že dvě burzy byly kompletně zavřeny díky hackování a ztrátám.

Četl jsem tento článek pár dní zpět, dnes píší že japonská největší burza kde se obchoduje 10% celkového oběmu bitcoinů denně byla hacknuta ... a to v únoru, přišli na to teď v červenci. Odrbáno bylo přes 30 000 klientů. Souhrnná škoda klientům je ve výši téměř 24 milionů korun. viz https://w4t.cz/hackeri-napadli-jednu-z-peti-nejvetsich-bitcoinovych-burz-54174/

Dvakrát se zamyslete než do této spekulativní hříčky vložíte reálné peníze.
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

Aktivně nakupujte a prodávejte. Finanční ztrátu berte jako “školné”, chybami se člověk učí a za dobrou školu se platí”, říká slavný český ekonom

Lucie Brešová

Kiwi.com: O IPO jsme uvažovali spíše směrem k Londýnu či New Yorku. Vstup Googlu na trh letenek jako hrozbu nevnímáme

Opční stratég: Platfomy na binární opce mívají schovaná "kazítka" obchodů, vykopávají ze systému lidi s výdělkem a až podezřele často krachují

Čech, který se prosadil v Chicagu, hlavním městě futures obchodování: V Čechách máme elitní developery pro strategie na futures trzích

Optaglio: Chystáme vstup na burzu. Přivítá pražská burza nové IPO nebo vyhraje jen Londýn?



Čti více
Ilustrativní obrázek

Pražská burza klesala po ECB, nedařilo se především Erste bank (-3%)

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street klesají

Ilustrativní obrázek

Tak šel čas, jak investoři vnímají a oceňují akcie ČEZ

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně oslabovaly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.