Jak otřese Čína trhem s ropnými kontrakty? Blíží se konec petrodolaru?

13:33 | wa pe | Diskuze

Po čtvrt století se největší světový dovozce ropy, Čína, rozhodl znovu nabídnout obchodování s futures kontrakty na ropu denominované v jüanu.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Pod burzou v Šanghaji Shanghai Futures Exchange vznikne divize Shanghai International Energy Exchange (INE), která bude zprostředkovávat termínové kontrakty na ropu přístupné také zahraničním obchodníkům a investorům. Podle místního zpravodajského portálu Jiemian by mělo obchodování být zahájeno už 18. ledna.  

Pro Čínu má obchodování futures ve vlastní měně několik praktických výhod. Kromě získání částečné kontroly nad tvorbou ceny na světových trzích, podpoří také svůj dlouhodobý cíl prosazení jüanu v mezinárodním obchodu, který je aktuálně opanován americkým dolarem. Ropa, nejvíce obchodovaná komodita vůbec, je pro tento účel ideální. Nový benchmark bude také založen na typu ropy převážně zpracovávaném čínskými rafinériemi, který se podstatně liší od západních standardů Brent a WTI.

První čínské futures na ropu byly zavedeny již v roce 1993, záhy na to však bylo jejich obchodování z důvodu příliš vysoké volatility zastaveno. O jeho obnovení se znovu živě diskutovalo až v roce 2012, následný prudký pokles cen a potíže na čínském finančním trhu však tyto plány uložily k ledu.    

K poslednímu zalistování komodity na šanghajskou burzu došlo v roce 2015, kdy po šesti týdnech objem obchodování překonal srovnatelné kontrakty na London Metal Exchange. Vysoká volatilita obchodování na čínských komoditních trzích je zčásti dána značným podílem spekulativních obchodů, kterým se úřady snaží zabránit přísnějšími pravidly obchodování, vyššími poplatky a kratší dobou obchodování. Zůstává otázkou, nakolik se čínským futures na ropu podaří přitáhnout zahraniční obchodníky, kteří budou muset podstoupit vysoké riziko tržních intervencí a kapitálových kontrol ze strany státu. Poslední kapitálové kontroly byly v Číně zavedeny po nárazové devalvaci jüanu v roce 2015, která měla za následek masivní kapitálový odtok.

Přestože je Čína největším dovozcem ropy, ani termínové kontrakty v jüanech by neměly ohrozit pozici amerického dolaru ve světovém obchodu s černým zlatem, alespoň ne v nejbližších letech, domnívají se analytici Emirates NBD. Nicméně platby za ropu v jüanech by se mohly stát částí čínského projektu nové hedvábné stezky a podobný efekt by mohl mít i větší podíl Číny v plánované IPO Saudi Aramco. Zatímco nyní probíhá v jüanech asi 2 % všech plateb za ropu, případný příklon Saúdské Arábie k čínské měně by mohl mapu mezinárodního obchodu s ropou výrazně změnit. 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační foto

Saudi Aramco zvládá nahrazovat stará ropná pole novými, nyní jich má v provozu 220

Vývoj cen komodit: Ropa WTI (-1,38 %); Měď (+2,79 %)

Glencore rozšiřuje dohodu s Libyí o těžbě ropy

Cena ropy dlouho nízká nezůstane, volatilita obchodování však ano, tvrdí analytici Citigroup

Cena ropy v roce 2016: proč se všichni mýlí v její předpovědi

Akcie na amerických trzích zamířily společně s cenou ropy po zprávě EIA dolů



Čti více
Ilustrativní obrázek

Analytici z Mizuho a RBC se podívali na akcie Mastercard

Ilustrativní obrázek

Provede Apple po repatriaci zisků do USA akvizici Netflix?

Ilustrativní obrázek

Prezident Trump chce zásadně rozšířit příbřežní těžbu ropy

Ilustrativní obrázek

Philip Morris chce přejít výlučně na elektronické cigarety

Ilustrativní obrázek

Salesforce zveřejnila opravdu smělý cíl výše svých budoucích tržeb

Ilustrativní obrázek

Akcie Energizer dnes zažívají rally po vyjádření analytiků Deutsche Bank

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.