Nemohl jsem si nevšimnout, že u Vás v kanceláří běží TV zpravodajství, myslím kanál Bloomberg. Do jaké míry jsou právě toto relevantní informace pro vaše obchodování a z jakých dalších zdrojů čerpáte?
My nepochybně pracujeme s informacemi jiným způsobem, než jak to dělají média. A ani nejsme klasičtí tradeři, spíše jsme dlouhodobými investory. I když Bloomberg u nás pořád běží, to máte pravdu, tak sledujeme i celou řadu různých serverů na internetu, abychom informace nasávali. Každodenní informace nás zajímají, ale spíš kvůli dotváření celkového obrázku, neřídíme podle nich naše investice.
A máte nějaké know-how k získávání neveřejných informací?
S tímto jsme celkem opatrní a určitě nechceme být na hraně ilegality. A vlastně i to byl jeden z důvodů, že jsme se historicky z našeho regionu přesunuli spíše na západ, protože takzvané „insider information“ jsme narozdíl od jiných nikdy obchodovat nechtěli. To je věc, která se pojí spíše k větším hráčům. A kdybychom informace určitého charakteru použili v našem obchodování, určitě by to bylo už daleko za hranou zákona.
Obhájci Pražské burzy ale tvrdí přesný opak, tedy že se má obchodovat na tom trhu, který je k nám nejblíže a kde se dostaneme nejsnadněji ke všem možným informacím… Je také pravdou, že když se nám někdo pochlubí komoditou exotického charakteru, o které jsme ani neměli tušení, že existuje, jde z toho až mráz po zádech, jak si někdo do takových obchodů může troufnout…
My ale máme nejraději akcie firem trochu většího rázu, transparentnější, proto i moc neobchodujeme například v Rusku, kde je většinou vše v rukách oligarchů. A záleží na tom, jestli ten či onen je, nebo není kamarád s Putinem. Je těžké nakupovat firmy, které nejsou řízeny stoprocentně v zájmu akcionářů.
Pracujete v dlouhodobém kontextu?
Ano. Analyzujeme jednotlivé firmy, jdeme do hloubky, připravujeme analýzy, modely. A hlavní pro nás jsou fundamentální data, která upřednostňujeme před technickou analýzou.
Kdykoli se může vše změnit...
I přesto se nesnažíme takzvaně „točit makro“, nehrajeme moc krátkodobé věci. Snad výjimka byla v minulém roce na začátku roku, bylo zajímavé investovat do ropy.
Kromě akcií vás tedy zajímají i komodity?
Díváme se na fundament. Tedy v případě ropy koukáme na těžební náklady. A porovnáváme to, s jakými parametry firmy operují, za kolik jsou schopné těžit, za kolik jsou schopné prodat, jestli se jim to ještě vyplatí atd. Jestli firmy mohou zkrachovat či ne. To znamená, že spíše než samotnou komoditu nakoupíme akcie těžební společnosti.
O jaké komodity byste se třeba jen okrajově zajímali?
Zvažovali jsme zlato, resp. akcie firem, které těží zlato jako pojistku. Pokud se na věc podíváme čistě optikou nákladů těžebních firem, ty jsou okolo 700 – 800 dolarů za unci zlata. A teď je cena zlata 1250 dolarů. Takže se dá říci, že zlaté firmy stále nejsou moc atraktivní.