Japonští vědci přišli na způsob, jak „číst myšlenky“

13:22 | wa pe | Diskuze

Vědci z Advanced Telecommunications Research Institute International (ATR) Kjótské univerzity sestavili neurální síť, která dokáže přečíst a přibližně reprodukovat obsah našich myšlenek.

Ilustrativní obrázek
Foto: Mike Renpening

Pokud se těšíte na to, že poprvé takzvaně uvidíte svému partneru do hlavy, musíme Vás bohužel zklamat. Vědcům se zatím podařila na základě aktivity lidského mozku pouze přibližná rekonstrukce obrazového vjemu. Zatímco dosavadní pokusy uspěly pouze v případě velmi jednoduchých tvarů či předem vybrané množiny obrazců,tým vědců složený z Guohua Shena, Tomoyasu Horikawy, Kei Majimy a Yukiyasu Kamitaniho byl za pomocí metody takzvané hluboké neurální sítě schopný dekódovat komplexní mentální obrazy. V rámci této nové metody jsou odborníci schopni rekonstruovat čistě jen na základě mozkové aktivity například obraz osoby, který dříve neměli k dispozici. „Věříme, že hluboká neurální síť může být dobrým prostředkem k pochopení hierarchických procesů v mozku,“ uvedl Yukiyasu Kamitani, jeden z autorů studie. Podle něj lidský mozek zpracovává vizuální informace tak, že hierarchicky extrahuje různé úrovně rysů či součástí obrazu o různých stupních složitosti.

V rámci své metody neurální síť přiřazuje jednotlivé hodnoty pixelů obrazu konkrétním signálům mozkové aktivity získaným prostřednictvím funkční magnetické rezonance. Během testu byly třem zdravým subjektům ukázány obrazy ze tří různých kategorií, přírodní obrazce, umělé geometrické tvary a abecední znaky. Poté byla prostřednictvím funkční magnetické rezonance (fMRI) snímána mozková aktivita účastníků testu se zaměřením na vizuální mozkovou kůru, která zpracovává informace z očí. Takto získaná data výzkumníci převedli do své hluboké neurální sítě, která byla schopna přibližné rekonstrukce pozorovaného obrazu. Výsledkem není obraz zcela věrný originálu, tedy například letadlu či rybě, které účastnici testu viděli, ale rekonstrukce je dostatečně přesná na to, aby výzkumníci zjistili jednoznačnou podobnost. Ostatně posuďte sami na videích níže:

zdroj: KamitaniLab

zdroj: KamitaniLab

Zdroj:techxplore
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jak se změnilo odměňování zdravotníků za uplynulých pět let

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy až na Čínu skončily v zisku

Ilustrativní obrázek

Zdravotnická zařízení i jejich dodavatele napadá malware Kwampirs. Cílem jsou osobní údaje pacientů

Ilustrativní obrázek

Český vědec chce patent pro technologii baterií lithium-síra

Ilustrativní obrázek

Technologickou „Nobelovu cenu“ letos získal finský fyzik Tuomo Suntola

Ilustrativní obrázek

Umělá inteligence umí vytvářet herní úrovně ve videohrách. Od těch vytvořených lidmi je nerozpoznáte



Čti více
Ilustrativní obrázek

USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 1. březnu vzrostly vysoce nad očekávání

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu

Ilustrativní obrázek

Pohonné hmoty zdražují. Na vině je rostoucí cena ropy

Ilustrativní obrázek

Donald Trump se na Twitteru opět nespokojeně vyjadřuje k ceně ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.