Mezi vlivné kritiky bitcoinu řadíme také profesora ekonomie z Harvardovy univerzity Kennetha Rogoffa. Jeho hlavním argumentem je sice fakt, že bitcoin a ostatní decentralizované kryptoměny jsou mimo dosah státu, a jsou tak zneužitelné k praní špinavých peněz a k daňovým únikům, nicméně i on se letmo dotkl neefektivity transakcí vzhledem ke spotřebované elektřině. Kolik energie tedy vyžaduje jedna transakce v bitcoinu?
Pro potvrzení bitcoin transakce je potřeba disponovat ohromnou výpočetní silou. Tento prvek je v rámci kryptoměny záměrný, odrazuje totiž kohokoli, kdo by se pokusil o manipulaci s daty na blockchainu. V praxi to však znamená, že spotřeba elektřiny na jedinou transakci dosahuje enormních výšek, uvádí analytik ING Teunis Brosens ve své nedávné studii. „Jelikož verifikace transakcí je náročnou činností, integrita sítě může být zachována pouze tak dlouho, doku benevolentní uzly (bitcoin nodes) kontrolují většinu výpočetní síly. Dohromady dominují verifikačnímu (těžebnímu) procesu,“ píše analytik.
Ten odhaduje množství elektřiny potřebné na jednu transakci ve výši 200 kWH, provoz jeho domácnosti přitom za týden vyžaduje asi 45 kWH. V tomto ohledu bitcoin daleko pokulhává za tradičními formami elektronických plateb. Například systém společnosti Visa vyžaduje na transakci 0,01 kWH, což je 20 000krát méně než bitcoin.
zdroj: ING
Cena bitcoinu v posledních týdnech odolávala špatným zprávám z Číny, Jižní Koreje či Ruska, kde zpřísnili či se chystají zavést regulaci kryptoměn a primárních úpisů mincí. K dosažení nového historického maxima na hodnotě více jak 5000 USD za minci ji pomohly například výroky vedení Goldman Sachs, které uvažuje o zahájení obchodování s kryptoměnami.