Býčí akciový trh v USA nyní slaví své osmé narozeniny, což je na akcie už poměrně dost vysoký věk. Dotázali jsme se šesti předních investorů, aby nám sdělili, kde se podle nich aktuálně nacházejí ty nejlepší příležitosti pro investování volných deseti tisíc amerických dolarů. V japonských akciích? Na rozvíjejících se trzích. V dluhopisech? V nadnárodních farmaceutických koncernech? Anebo ještě jinde? Ostatně, někteří z dotazovaných spravují vzájemné investiční fondy či investiční portfolia, v jejichž rámci uplatňují strategie či tipy, které proklamují. Jen věřím, že máte ulitou nějakou tu menší hotovost, která by pro zhmotnění níže uvedených tipů mohla přijít doslova vhod.
Richard Bernstein
Výkonný ředitel a šéf investic v Richard Bernstein Advisors
Připravte se na inflaci
Během uplynulých devíti let jsme měli co dělat především s deflačními tlaky, které vyvěraly jak z ekonomiky Spojených států, tak i z globální ekonomiky. Tento trend zdá se trval tak dlouho, že mnoho investorů začalo deflaci považovat za normu. V současnosti se však globální ekonomika mění a investoři by měli zvážit, zdali není náhodou éra dlouhodobé deflace u konce. Makroekonomická data začínají hovořit o mírném zlepšování ekonomiky, což by mělo naznačovat, že je třeba přizpůsobit investiční portfolia nikoli na deflaci, nýbrž na inflaci.
Inflační očekávání USA, měřeno skrze spready TIPS (Státní dluhopisy USA s ochranou proti inflaci), zdá se dosáhlo svého dna v únoru loňského roku. (Pozn.: Spready TIPS porovnávají výnosy z TIPS s výnosy z obvyklých státních dluhopisů USA se stejnou dobou splatnosti.) Také spready ve Velké Británii, Německu či Japonsku jsou na tom podobně, respektive ukazují podobný vývoj. Specifická míra inflace v USA vzrostla z úrovně -0,2 % před cca dvěma lety na +2,5 % v lednu 2017. ISM Prices Paid Index od počátku roku 2016 téměř zdvojnásobil svou hodnotu, což znamená, že dvakrát tolik manažerů dodavatelských řetězců hlásí, že platí vyšší ceny. Spotřebitelská předpověď dvanáctiměsíční inflace z University of Michigan možná prolomí svou víceletou sestupnou tendenci. Také politici naznačují riziko narůstající inflace. Inflace by mohla být dodatečně povzbuzena i zavedením cel, těsnějším trhem práce, daňovými škrty, deregulací a většími fiskálními výdaji v kombinaci s ekonomikou, která překonala recesi.
Nehledě na měnící se okolnosti se ale stále velký počet investorů zaměřuje na investiční strategie, které jsou dobré pro období deflace. Přitom v období většího nominálního růstu by měli dělat pravý opak. Měli by se zaměřovat na méně kvalitní a na více cyklické sektory, jakými jsou energie, suroviny či finance. Nezodpovězenou, a přitom zásadní otázkou ale zůstává, zdali jsme momentálně svědky rodící se éry inflace, anebo zdali se nejedná jen o cyklickou pauzu v trvající éře deflace.
Možnosti investování do ETF: V současné době lze doporučit investování do řady sektorových ETF, zaměřených na energie, suroviny a finanční sektor. Pro základní expozici lze doporučit levný a likvidní produkt, sektorové SPDR jako Energy Select Sector SPDR Fund (XLE), Materials Select Sector SPDR Trust (XLB US) a Financial Select Sector SPDR Fund (XLF). Všechny z výše uvedených si účtují poplatek 0,14 %.