A-akcie obchodované jüanech se letos opětovně dostaly pod tlak vlivem opatření čínské vlády na snížení celkového zadlužení ekonomiky a obav z dalšího vývoje čínské měny. Čínský i zahraniční kapitál tak mířil především na burzy v Hongkongu a New Yorku, kde jsou zalistovaní největší čínští giganti jako Alibaba či Tencent. Nyní, kdy jüan opět posiluje a valuace titulů v Hongkongu začíná investory odpuzovat, se ke slovu znovu dostávají pevninské A-akcie, které představují druhý největší akciový trh na světě.
Výkonnost Shanghai Composite Index se v srpnu vyrovnala MSCI China Index, který má tradičně velké zastoupení v zahraničí zalistovaných čínských firem. Rozdíl valuace mezi oběma indexy v srpnu poklesl na tříleté minimum, což podle analytiků povede k příklonu kapitálu k A-akciím.
zdroj: Bloomberg
V Eastspring Investments, což je asijská investiční větev Prudential Plc., se domnívají, že investice nyní budou proudit především do relativně levných A-titulů s malou a střední tržní kapitalizací. Je to právě nedostatek korelace čínských kontinentálních akcií, která nyní bude lákat zahraniční kapitál, domnívá se Ken Wong z Eastspring Investments. Shanghai Composite letos posílil pouze o 8,7 %, zatímco MSCI China se může za stejnou dobu pochlubit 40% posílením. Akcie v Šanghaji se nyní obchodují za 18násobek vykázaných zisků, zatímco valuace titulů na MSCI China letos vzrostla ze 13 na 17násobek. „Trh v Hongkongu profitoval na slabosti amerického dolaru, v krátkodobém výhledu však bude čelit vyššímu riziku. Vyšší valuace spojená se silnějším dolarem a snižováním účetní bilance FEDu spustí korekci,“ tvrdí Ken Chen z KGI Securities Co. Čínské A-akcie by také měly těžit z relativního klidu, který se čínská vláda bude snažit zachovat před významým sjezdem komunistické strany na podzim.
zdroj: Bloomberg
Příklon investorů ke kontinentálním titulům je v posledních měsících výrazně patrný. Zatímco ještě v březnu zahraniční investoři nakupovali čínské kontinentální akcie v hodnotě 615 milionů jüanů denně, v srpnu to bylo již 1,2 miliardy jüanů denně. Kapitálový příliv byl podpořen především dobrými výsledky společností jako PetroChina či Ping An Insurance a celkovým zotavováním ekonomiky a cen komodit.
Pestože čínské kontinentální akcie v závěru roku s největší pravděpodobností předčí svou v zahraničí obchodovanou konkurenci, nejistota ohledně dalšího vývoje čínské ekonomiky přetrvává. Analytici Credit Suisse nedávno zveřejnili varování ohledně rizik druhé největší světové ekonomiky v roce 2018. Tato rizika by se mohla začít promítat do vývoje na čínském akciovém trhu již v listopadu či prosinci letošního roku.