Které kryptoměny mohou v příštím roce sesadit bitcoin z trůnu?

12:04 | wa pe | Diskuze

Kryptoměny to není jen bitcoin, který v posledních týdnech uchvátil pozornost investorů. Ze zadních řad se na něj dotahuje sedm slibných následovníků, kteří mohou už v příštím roce pozitivně překvapit.

Ilustrativní obrázek
Foto: Namecoin

Přestože se množí zástupy těch, kteří bitcoin označují za zdaleka největší investiční bublinu moderní doby, ti z investorů, kteří do kryptoměny vložili peníze na počátku roku, rozhodně nelitovali. Pokud se nyní trápíte otázkou, jak je možné, že Vám bitcoin vlak ujel a uvažujete o investici do méně známých kryptoměn, rozhodně nejste sami. Rally na bitcoinu přitáhla značnou pozornost také k dalším digitálním měnám postaveným na technologii blockchain.

George Tung z Cryptos R Us upozorňuje, že méně známé digitální měny v sobě ukrývají potenciál pro další podstatné posilování. Podle jeho názoru v horizontu příštích 3 až 5 let dojde k překonání tržní hodnoty bitcoinu novější kryptoměnou. Také Hitesh Malviya z ItsBlockchain.com je přesvědčen, že přestože bitcoin nyní těží z masivního tržního optimismu, který digitální měny obklopuje, v dlouhodobém výhledu budeme muset ty největší výnosy hledat jinde. Podle jeho názoru bude trvat ještě několik let, než se kryptoměny takzvaně stanou mainstreamem. Do té doby budeme svědky posilování mnohých digitálních měn až o 1000 % ročně.

Před investory nyní leží nelehký úkol, jak z nabídky 1 300 dnes existujících kryptoměn vybrat příští bitcoin. Tung doporučuje věnovat pozornost následujícím faktorům. V prvé řadě je potřeba zjistit si informace o týmu, který za měnou stojí. Má předcházející zkušenosti s vývojem kryptoměn, je podporován některou ze seriózních institucí? Ty měny, které doposud vykázaly nejvyšší tržní kapitalizac, byly vytvořeny zkušenými týmy vývojářů. Druhou otázku, kterou by si investoři měli klást, je samotný důvod vzniku nové měny.  Mají tvůrci před sebou skutečný problém, který nová měna uspokojivě řeší, nebo se jedná pouze o snahu vydělat na aktuální kryptoměnové horečce? Dále je potřeba zhodnotit, v jaké fázi vývoje se měna nachází.  Zpřístupnili již betaverzi, vydávají pravidelně nové úpravy? Chystá se rozdělení měny (soft fork, hard fork)? Konečně posledním faktorem, který je třeba vzít do úvahy je valuace kryptoměny. Nové digitální měny mohou v krátkém čase značně posílit. Poté je potřeba vyčkat, zdali nebyla rally čistě spekulativního charakteru, tedy zda se cena po nějakou dobu udrží. Teprve poté je možné uvažovat o investici.  

V následujícím přehledu najdete výčet sedmi kryptoměn, které podle analytiků stojí za to v příštím roce sledovat. Stejně jako v případě bitcoinu i obchodování s těmito měnami se vyznačuje oproti tradičním investičním nástrojům extrémní volatilitou. V případě investic do kryptoměn je doporučováno investovat pouze tu částku, kterou jste ochotni ztratit.

Litecoin (LTC)

Za litecoinem stojí někdejší zaměstnanec Google Charlie Lee. Po bitcoinu se jedná o jednu z nejstarších kryptoměn. Lee ji vytvořil již v roce 2011 jako alternativu k bitcoinu. Jeho cílem bylo upravit původní open-source kód tak, aby došlo ke snížení času potřebného pro potvrzení transakcí a zpřístupnit těžbu měny každému bez nutnosti disponovat ohromnou výpočetní silou. Leeovou vizí je podle jeho slov používání kryptoměny v každodenním obchodním styku. Aktuálně je v oběhu 54 milionů mincí litecoin a konečná zásoba by měla dosahovat 84 milionů.

Monero (XMR)

Stejně jako v případě bitcoinu i autor Monera je neznámý. Základní výhodou této kryptoměny je její anonymita. Přestože odesílatel, příjemce a velikost transakce je ukládána ve sdílené databázi, jednotlivá data by údajně neměla být propojitelná vysledovatelná. I z tohoto důvodu se praní špinavých peněz a nelegální transakce přesouvají směrem od bitcoinu právě k moneru.  Ostatně i hackeři stojící za masivním kyberútokem Wannacry požadovali výkupné za odblokování vlastních dat uživatelů kromě bitcoinu také ve formě této kryptoměny.

NEO

Autory nea jsou známí propagátoři kryptoměn v Číně Da Hongfei a Erik Zhang. Podle Tunga z Cryptos R Us má neo v Číně podobnou pozici jako ethereum v Evropě a USA. Pokud čínské regulační úřady zmírní svůj přísný náhled na primární nabídky mincí (ICO) a bitcoin, mělo by neo výrazně posílit.   Hongfei v nedávném rozhovoru pro televizi CNBC připustil, že kryptoměny se dnes nacházejí v takzvané investiční bublině, to je však podle něj přirozené. Jakákoli nová technologie, která zásadně narušuje stávající systém, zaznamenává na začátku překotný růst. Hongfei upozornil například na počátky železnice či automobilového průmyslu.  

Cardano (Ada)

Cardano je blockchain sítí z produkce vývojářské společnosti Input Output Hong Kong (IOHK).Tung doporučuje IOHK jako tým, který má odhodlání, zkušenosti i potřebné finanční prostředky pro vývoj potenciálně úspěšného konkurenta pro ethereum. Ke spuštění blockchainu Cardano došlo jen před několika měsíci a již v listopadu jeho kryptoměna Ada pronikla do desítky největších digitálních měn z hlediska tržní kapitalizace. Vývojáři Cardano při úpravách sítě kladou zvláštní důraz na její použitelnost pro korporátní zákazníky a soulad s požadavky regulačních úřadů, což z ní činí ideální blockchain pro budoucí masové přijetí, je přesvědčen Tung.  Výkonný ředitel IOHK, Charles Hoskinson prohlašuje, že Cardano je odpovědí na výzvu interoperability a škálovatelnosti kryptoměn. Cardano podle něj umožní digitálním měnám přejít ze stavu pouhé zajímavé novinky k vyzrálému produktu, který používají miliardy lidí a je kompatibilní se současnými finančními systémy.  K tomuto cíli však vede dlouhá cesta, připouštějí vývojáři Cardano. Jejich platforma je prozatím v počátcích vývoje, přičemž konkrétní plán rozvoje se IOHK chystá zveřejnit v průběhu příštího roku. 

Ripple (XRP)

Ripple je společné dílo podnikatelů Chrise Larsena, webového vývojáře Ryana Fuggera a programátora Jeda McCaleba. Původně vývojáři bitcoinu se v roce 2012 rozhodli založit vlastní společnost Ripple. Jejich cílem není pouze vytvoření nové kryptoměny, ale celého systému, který umožňuje zasílání plateb v jakékoli měně včetně právě bitcoinu. „Ripple spojuje banky, provozovatele plateb, burzy digitálních měn a korporace prostřednictvím sítě RippleNet, která umožňuje rychlé a bezproblémové globální zasílání plateb,“ uvádějí vývojáři Ripple.  Společnost již poskytla licenci na svou blockchain technologii více jak 100 bankám.    

IOTA (MIOTA)

Hlavními osobnostmi za IOTA jsou podnikatelé, matematici a vývojáři David Sønstebø, Sergey Ivancheglo, Dominik Schiener a Serguei Popov.  Iota se od blockchain sítí liší několika podstatnými znaky. Od svých uživatelů nepožaduje žádné poplatky, jelikož za každou provedenou transakci, kterou učiníte, si systém vyčlení výpočetní výkon potřebný pro potvrzení dalších dvou plateb. Každý vlastník Iota se tím pádem stává i svým způsobem těžařem měny. Platforma má ambice stát se jedním z hlavních transakčních systémů v rámci vznikající ekonomiky Internetu věcí (IoT). Iota není postavena na tradiční síti blockchain, ale využívá sdílenou databázi zvanou Tangle, která údajně umožňuje transakce bez poplatků, jejich offline zprostředkování a neomezenou škálovatelnost. Nedávno ohlášená spolupráce týmu Iota s Microsoft by měla platformě dodat potřebnou důvěryhodnost v očích investorů.

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash vznikl v srpnu letošního roku oddělením se z původního blockchainu bitcoin (hard fork) a nyní je kontrolován několika nezávislými týmy vývojářů. Odchod od původního bitcoinu byl podle vývojářů nutný kvůli přetrvávajícím potížím s vysokými poplatky a příliš dlouhým časem zpracování transakcí. Jejich řešením je zvětšení kapacity jednoho bloku, to však podle kritiků ohrožuje samotnou podstatu bitcoinu jakožto decentralizované sítě. V polovině listopadu se bitcoin cash povedlo na krátký čas sesadit ethereum z pozice druhé největší kryptoměny z hlediska tržní kapitalizace.  

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Banky a krypto by měly spolupracovat říká Simplecoin

Ilustrativní obrázek

Průzkum: čeští mileniálové už méně důvěřují kryptoměnám

Ilustrativní obrázek

Česká společnost WBTCB představila v Istanbulu na konferenci o mikrofinancování spolupráci s Expobank CZ

Ilustrativní obrázek

Bitcoin se dostává do puberty. Dnes slaví desáté narozeniny

Ilustrativní obrázek

Monero spojilo síly s českým Trezorem a spustilo Bulletproof upgrade

Ilustrativní obrázek

Expobank obchodující s Bitcoinem vzbuzuje smíšené reakce



Čti více
Ilustrativní obrázek

Chytrá obecní komunikace proniká do života občanů, Češi se naučili hlásit problémy přes aplikaci

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy smíšeně; obava z recese přiživena propadem zisku průmyslových firem v Číně

Ilustrativní obrázek

Burza ve Frankfurtu ve středu ráno mírně posiluje

Ilustrativní obrázek

Sybil Holdings prodá 95,4 mil. akcií Avastu

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - Denní zpráva 27.3.2019

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.