Tým analytiků z Citigroup, vedený Edwardem Morsem, představil několik divokých karet pro letošní ropný trh. Jde o "nečekané" události, které by mohly ropný trh vykolejit, pakliže by došlo k jejich realizaci. U každé z nich analytici uvádějí i míru pravděpodobnosti, že se daná událost letos odehraje (1 = extrémně nepravděpodobné vs. 10 = extrémně pravděpodobné).
Následuje popis divokých karet analytiků z Citigroup pro rok 2018:
Divoká karta 1: USA odstoupí od JCPOA
Míra pravděpodobnosti: 6
JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Action) je dohoda, uzavřená v roce 2015 mezi Íránem na jedné straně a Německem s pěticí stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Jde o dohodu, podle níž budou mezinárodní sankce proti Íránu odstraněny za podmínky, že tato země upustí od svého jaderného zbrojního programu. Prezident Spojených států, Donald Trump, v říjnu 2017 pohrozil, že USA od této dohody odstoupí. Zatím ovšem nic v tomto směru nepodnikl, takže možná šlo jen o výhrůžku. Pokud by USA dohodu JCPOA vypověděly, mohly by pak opět proti Íránu uvalit nové sankce, a to podle toho, jak by se jim to zrovna politicky hodilo. Mohly by kupříkladu pod pohrůžkou sankcí po Íránu požadovat, aby neexportoval svou ropu do některých zemí apod. Analytici z Citigroup si myslí, že odstoupení USA od JCPOA mohlo vést k "dislokaci minimálně 500 tisíc barelů íránského ropného exportu denně, především pak té části, která míří do Koreje, Japonska a do některých evropských zemí. Výsledkem by podle analytiků byl počáteční nárůst ceny ropy o 5 USD za barel, jelikož by tyto země přišly o část ropných dodávek a musely by se poohlédnout po ropě odjinud, nicméně v situaci, kdy dohoda OPEC snižuje její nabídku na trhu.
Divoká karta 2: USA uvalí nové sankce na Írán a hnutí Hizballáh
Míra pravděpodobnosti: 7,5 (pro zavedení nových sankcí od USA)
Analytici z Citigroup připomínají, že Trump nebyl v rámci USA jediným politikem, který vyjádřil svou nespokojenost ve věci podmínek výše zmiňované dohody s Íránem. Snaží se proto o nalezení legislativních skulin, které by USA umožňovaly uvalit na Írán nové sankce jak za jeho raketový program, tak i za jeho další aktivity v dané oblasti. Tato Trumpova snaha nicméně naráží na odpor dalších signatářů (Číny, Ruska, Spojeného království, Francie a Německa). Analytici předpovídají, že v případě uvalení nových sankcí vůči Íránu budou Spojené státy cílit především na íránský režim, zvláště pak na islámské revoluční hnutí a hnutí Hizballáh, což jsou muslimská politická hnutí neslučitelná se Západní civilizací. Soustřeďují se sice v zemích jako je Írán či Libanon, nicméně financují a ovládají různé společnosti a neziskové organizace v zahraničí. Celou situaci čím dál tím více komplikuje probíhající islamizace západoevropských zemí, mj. všech tří výše zmíněných.
Analytici z Citigroup si myslí, že pokud se USA podaří prosadit více sankcí vůči Íránu, mohlo by to vést oponenty zmiňované íránské jaderné dohody, z níž nemá Írán ekonomický užitek, k neakceptování JCPOA, čímž by mohly být zneplatněny všechny dosud platné sankce vůči Íránu podle zákona USA. Efekt v případě realizace 2. divoké karty by byl podobný jako v případě karty 1., nicméně navíc s tím, že by posílil obě výše zmiňovaná muslimská politická hnutí v této oblasti.
Divoká karta 3: Větší narušení dodávek "křehké pětice" OPEC
Míra pravděpodobnosti: 4,5
Poté co ropné dodávky v září 2017 klesly na své pětileté minimum, mohlo by v letošním roce dojít k dalšímu poklesu dodávek ropy, především v některých členských zemí ropného kartelu OPEC. Narušení světových dodávek ropy se na sklonku roku 2017 týkalo 2 miliónů barelů ropy denně. Ekonomická a sociálně-politická nestabilita křehké pětice zemí (Írán, Irák, Libye, Nigérie, Venezuela) bude pokračovat i v letošním roce, což by se mohlo podepsat na dalších výpadcích ropných dodávek z těchto zemí. Analytici z Citigroup odhadují, že by letos mohlo dojít k výpadku ropných dodávek i více než 3 miliónů barelů ropy denně. Pokud by se tak stalo v první polovině roku 2018, mohly by ceny ropy vyletět až do pásma 70-80 USD za barel.
Divoká karta 4: Atak anebo ústup břidličných těžařů
Míra pravděpodobnosti: Různá míra pravděpodobnosti pro těžaře ropy z břidlic a producenty, kteří jsou/nejsou členy kartelu OPEC.
Je třeba si uvědomit, že popisované divoké karty analytiků z Citigroup přicházejí v době, kdy se trhům obecně daří a kdy se ceny zotavují po sedmi turbulentních letech, daných masivní přezásobeností trhu ropou a relativně nízkou poptávkou po ní. Rozhodnutí členů kartelu OPEC i některých nečlenů (po výtce Ruska) omezit výši světové produkce ropy je dáno snahou přivodit zotavení cen ropy. Nicméně, stále více prosazují producenti ropy z břidlic v USA, kteří snahy OPEC podkopávají, jelikož svou ropnou produkci dál navyšují. Odtud také pramení značně rozdílné scénáře analytiků pro vývoj ropné nabídky v letošním roce. Otázkou je, zdali letošní produkce jednotlivých skupin těžařů bude vyšší anebo nižší než ta, co se očekává. A podle toho, který z těchto scénářů letos nastane, se také budou vyvíjet letošní ceny ropy.
Míra pravděpodobnosti, že těžaři ropy z břidlic v USA letos vytěží víc či naopak méně, než se očekává, je podle základního scénáře 5. Vytěžit více ropy z břidlic, než se očekává, by znamenalo více než 1,0 - 1,2 miliónu ropy denně. A naopak méně, než se očekává, by znamenalo těžbu ropy z břidlic menší než 0,8 - 1,0 milión barelů ropy denně.
Míra pravděpodobnosti, že členové OPEC a/nebo zpříznění nečlenové OPEC předčasně ukončí platnou dohodu o omezení ropné produkce, je poměrně malá, na stupni 4. A to že ropnou produkci tyto země omezí ještě nad rámec této dohody, je extrémně nepravděpodobné, na stupni 1. A míra pravděpodobnosti toho, že se OPEC na svém zasedání v červnu 2018 rozhodne omezení ropné produkce zúžit, je poměrně nepravděpodobné, čili na stupni 5.
Na letošním červnovém zasedání by se členové OPEC také mohly dohodnout o postupném zužování omezení ropné produkce či na dřívějším ukončení dohody o omezení ropné produkce. Ale stejně tak pravděpodobné se jeví, že se rozhodnou ponechat aktuálně platnou dohodu beze změny, minimálně do ledna 2019.
Co lze konstatovat o cenách ropy v roce 2018?
Směrování cen ropy budou podle analytiků z Citigroup v letošním kalendářním roce určovat jak členové ropného kartelu OPEC svou případnou revizí aktuálně platné dohody o omezení ropné produkce, tak i američtí těžaři ropy z břidlic výší své ropné produkce oproti tomu, co se obecně očekává.
- Pokud se od dohody OPEC odstoupí dříve než podle její aktuální platnosti, pak lze od poloviny roku 2018 očekávat rychlý pokles ceny ropy Brent do pásma 50 - 60 USD a výhledově zpět do pásma 40 - 50 USD za barel, a to i kdyby byl vývoj těžby ropy z břidlic podle očekávání.
- Opačný scénář počítá s celkovou podzásobeností trhu ropou kvůli nedostatečné produkci ropy z břidlic a současnému zachování nezměněné dohody OPEC v platnosti. Pak by mohla cena ropy Brent vyletět až do pásma 70 - 80 USD za barel, aniž by došlo k nějakému většímu narušení produkce ropy z pětice nestabilních ropných producentů.