"Dotace samozřejmě ekonomice jednotlivých projektů výrazně napomáhá, může totiž pokrýt až 50 procent veškerých nákladů na realizaci systému pro objekty určené k bydlení," řekl ČTK Luboš Vrbata ze společnosti E.ON Energie. Uvedl, že zatímco loni firma provedla několik desítek instalací, letos se počet poptávek zvýšil o více než 400 procent. "Stejný dopad očekáváme i v počtu podepsaných smluv do konce roku," dodal.
Podobný trend potvrdil také mluvčí společnosti innogy Martin Chalupský. "V roce 2016 se naše dodávky pohybovaly v řádu jednotek, nyní jsme na desítkách. V příštím roce už bychom chtěli být na stovkách instalací ročně," uvedl.
Administrativu pro systémy do deseti kilowattů omezila od začátku loňského roku novela energetického zákona. Majitelé těchto zdrojů od té doby nepotřebují licenci, navíc pro ně byla zavedena investiční podpora, která je postupně rozšiřována. Například od začátku letošního září mohou domácnosti v rámci Nové zelené úsporám získat dotaci až 150.000 korun na pořízení fotovoltaické elektrárny s výkonem více než 4000 kWh za rok.
Podle údajů společnosti S-Power, která mimo jiné zajišťuje dodávku fotovoltaických elektráren pro největšího alternativního dodavatele energií v ČR Bohemia Energy, činí průměrná cena solární elektrárny pro rodinný dům v ČR 219.075 korun bez státní dotace. Se státní dotací to je 143.475 korun. Firma uvedla, že ke konci srpna uzavřela letos na instalaci fotovoltaických systémů 232 smluv, o 189 více než za celý loňský rok.
Trend strmého zvýšení počtu instalací v následujících letech očekává analytik společnosti ENA Jiří Gavor. Zájem o podobné systémy podle něj navíc neskončí ani ve chvíli, kdy dotační podpora skončí. "Celému tomu byznysu prospívá technologický vývoj. Ceny instalací zkrátka klesají," řekl ČTK.
"Předpokládáme, že s tím, jak se technologie stává postupně dostupnou, bude v budoucnosti konkurenceschopná i bez dotací," potvrdil také mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Firma zatím letos instalovala a připojila 150 střešních fotovoltaických elektráren, zhruba stejně jako za celý rok 2016. "Další desítky smluv jsou podepsány," dodal.
Obchodníci také poukazují na to, že roste podíl malých solárních instalací, které jsou instalovány včetně bateriových systémů pro uložení energie. "Minulý rok bylo celkem instalováno na střechy 500 fotovoltaik, pouze minimum s baterií. Dle odhadů účastníků trhu se letos můžeme dostat i na 2000 instalací, z toho až 30 nebo 40 procent může být instalováno s baterií," řekl už dříve ČTK předseda dozorčí rady Solární asociace Jan Fousek. Například společnost PRE uvedla, že instalaci s bateriemi u ní požaduje 90 procent zákazníků.