Podle analytiků vychází z aktuální změny podoby energetického sektoru jakožto vítěz především USA. Analytici své tvrzení opírají o několik aktuálních titulků a citací, jež následují:
- Dovoz ropy do USA dál klesá. Během minulého týdne bylo do Spojených států dovezeno přibližně 1,77 miliónů barelů ropy netto. Jde o nejmenší množství od roku 1990. Je možné, že čistý import ropy do USA pro celý daný měsíc bude dokonce nejnižší od roku 1973. Přitom před dvěma lety dosáhl dovoz ropy do USA svého vrcholu na 14 miliónech barelů denně.
- Spojené státy během minulého týdne produkovaly ropu tempem 9,68 miliónů barelů denně. Očekává se, že počátkem příštího roku bude USA exportovat tempem větším než 10 miliónů barelů denně. Export USA vzrostl letos o téměř 6 %. Export ropy z USA se letos téměř zdvojnásobil a zatím to nevypadá, že by bylo dosaženo vrcholu. Nejde ale jen o ropu z břidlic. Spojené státy exportují benzín tempem 1,21 miliónů barelů denně. V USA narůstá též produkce vedlejšího produktu těžby ropy - zemního plynu.
- Konkurenční tlaky na ostatní producenty ropy čím dál tím víc narůstají. Hrozí, že země ropného kartelu OPEC i spolupracující nečlenové OPEC to s dohodou o omezení ropné produkce zkrátka přeženou. Cena ropy roste a lze předpokládat, že se producenti z USA v této situaci vynasnaží, aby nabídku ropy, sníženou dohodou OPEC, sami dorovnali.
- Nárůst vývozu energií ze Spojených států se nepřenesl do zlepšení obchodní bilance amerického zboží. V tomto týdnu došlo ke zveřejnění říjnové bilance amerického zboží. Šlo o druhý největší měsíční deficit od roku 2008 ve výši 68,3 miliard USD. Průměrný měsíční deficit u amerického zboží v roce 2016 činil 61,4 miliard USD. Průměr deficitu letošního roku je cca 65,5 miliard USD. Obchodní bilance se zhoršuje a to nehledě na celkový lepšící se růst ekonomik Evropské unie a Japonska. Lze konstatovat, že nárůst vývozu energií z USA umně maskuje postupné zhoršování obchodní bilance USA.
- Je zapotřebí důkladně se zamyslit nad faktory, které Spojeným státům v poslední době umožnily snížit čistý dovoz ropy do USA oproti roku 2005 o 80 %. Řada dalších zemí má roponosné břidlice, tak proč se konjunktura roponosných břidlic týká jen USA? Těžaři ropy z břidlic v USA dosáhli pozoruhodného zlepšení svých technologií. To lze ale okoukat. Mnohem důležitější jsou dva níže uvedené faktory, které pomohly obrovskému rozvoji těžby ropy z břidlic právě v jen v USA a nikde jinde:
- Dvě hlavní události, které umožnili frakování v USA: Zaprvé, odlišní přístup k životnímu prostředí a jeho ochraně, což se projevilo jak v nepodepsání Kjótského protokolu a ve vypovězení Pařížské dohody o klimatu, tak i laxnější přístup ke geneticky modifikovaným potravinám a živočichům.
- A zadruhé, pozoruhodná flexibilita kapitálových trhů USA. Spojeným státům se podařilo snad nejvíce ze všech vyspělých ekonomik nasměrovat úspory do vzniku nových podniků. USA disponují hojností kapitálu. USA se podařilo poměrně rychle odstranit stigma bankrotu a neschopnosti splácet. Vzdělávací systém Spojených států se zaměřuje především na přenositelné dovednosti, čili takové, které se netýkají jen nějakého úzkého sektoru průmyslu či služeb, nýbrž jsou uplatnitelné obecně. V Evropě se naopak klade důraz spíše na úzkou odbornou specializaci v rámci konkrétního oboru. Právní systém USA upřednostňuje riskující lidi na úkor pořádku a stability.