Není tajemstvím, že Bill Gates je vášnivým čtenářem, který ročně přečte desítky a desítky knižních titulů. S výběrem těch, které jej nejvíce zaujaly, pak pravidelně seznamuje veřejnost na svém osobním blogu. Takřka s železnou pravidelností se ve výběru objevují knihy Václava Smila, který krátce po studiu přírodních věd na Karlově univerzitě emigroval v roce 1969 do Kanady. Gates se kdysi svěřil, že přečetl takřka všechny z 37 knih, které Smil doposud publikoval. „Je pravdou, že bych si přečetl o jakémkoli tématu, kterému se (Smil) věnuje,“ napsal zakladatel společnosti Microsoft na svém blogu. Mnohé z čtenářů nepotěší, že ze všech Smilových knih byly do češtiny teprve nedávno přeloženy pouze dvě a to Globální katastrofy a trendy a poté Jak se vyrábí dnešní svět: materiály a dematerializace. Které z knih Václava Smila tedy patří mezi Gatesovy nejoblíbenější?
Energy and Civilization: A History
Historie energie a civilizace
V této knize Smil popisuje, jak byly různé lidské společnosti v dějinách ovlivňovány způsobem, kterým převážně získávaly energii. Podle něj jsou ekonomický růst a spotřeba energie nerozlučně spjaty. Přestože dějiny jsou plné politických střetů a soubojů o moc mezi jednotlivci, existují fundamentální vlivy dlouhého trvání, které výrazně utvářejí podobu společnosti a způsob získávání energie mezi ně rozhodně patří. Smilův široký rozhled mu umožňuje předložit čtenářům ucelený přehled od mlýnů poháněných silou zvířat až po moderní obnovitelné zdroje energie. Dlužno dodat, že Gates je oproti Smilovi přesvědčen, že přechod globální ekonomiky na obnovitelné zdroje energie nastane mnohem dříve.
Should We Eat Meat? Evolution and Consequences of Modern Carnivory
Měli bychom jíst maso? Evoluce a následky moderní konzumace masa
Gates se před několika lety nechal slyšet, že si cení Smilovy tendence zpochybňovat obecně vžité názory. Přestože chov a konzumace zvířat doprovázejí člověka podle některých odhadů po 2,5 milionu let, autor zvažuje, jaké jsou jejich dopady na společnost a životní prostředí. Smil se zabývá etickou otázkou konzumace masa a uvádí několik způsobů, jak zmírnit utrpení hospodářských zvířat. V knize najdeme bezpočet zarážejících statistik. Věděli jste například, že pokud bychom za sebe spojili všechna kolečka salámu, která Američané spořádají za rok, obkroužili bychom planetu Zemi 50krát?
Making the Modern World: Materials and Dematerialization
Jak se vyrábí dnešní svět: materiály a dematerializace
Gates v roce 2014 napsal, že při čtení knihy začal oceňovat všechny materiály, které činí moderní život možným. Smil se v knize věnuje všem masivně užívaným materiálům, které člověka v průběhu historie doprovázely, ať už je to dřevo, kámen, kovy, slitiny, plasty či silikon. Nezabývá se pouze jejich výrobou a užitím, ale také daní, kterou za ně platí životní prostředí.
Harvesting the Biosphere: What We Have Taken from Nature
Sklízení biosféry. Co jsme si vzali z přírody
V této své knize Smil popisuje, jakým způsobem činnost člověka v dějinách měnila biosféru. Shromažďování biomasy, ať už v podobě lovu zvířat či sklízení zemědělských plodin sice umožňuje přežití celých civilizací, zároveň však ohrožuje samotné základy života člověka na Zemi. Gates si cení především jasné a statistikou podložené analýzy našeho vlivu na životní prostředí, kterou kniha přináší. „Kniha je trochu nudná a musel jsem si vyhledat některé termíny, které jsem neznal, ale vypráví důležitý příběh pro ty, již se zajímají o vliv člověka na planetu.“
Energy Myths and Realities: Bringing Science to the Energy Policy Debate
Mýty a realita o energii. Jak vnést vědu do debaty o energetické politice
Smil se v tomto titulu snaží zhodnotit sliby, které ohledně čisté energie pronášejí média, politici, vedení společností či vědci samotní. „Pokud se zajímáte o energetickou otázku, doporučuji Vám tuto knihu, přestože se jedná o ničím nepřikrášlený pohled na naši spotřebu energie a energetickou infrastrukturu. Kniha může působit znepokojivě na každého, kdo si myslí, že naše energetické problémy jsou snadno řešitelné,“ popsal knihu na svém blogu Gates.
Global Catastrophes and Trends: The Next 50 Years
Globální katastrofy a trendy v následujících 50 letech
Podle Smila se globální změny odehrávají dvojím způsobem, v rámci jediné kataklyzmatické události, nebo pomalým avšak vytrvalým působením. V knize se snaží odhadnout, které nárazové katastrofy či trendy, ať už způsobené člověkem či ne, můžeme očekávat v příštím půl století.
Energy at the Crossroads: Global Perspectives and Uncertainties
Energie na křižovatce. Globální perspektivy a nejistoty
Tuto knihu Gates doporučil svým fanouškům již před sedmi lety. Smil se v ní věnuje nejenom energii v historii lidstva, jejím tržním či skutečným cenám, ale především dopadům, které má na ekonomiku, kvalitu života či přírodní prostředí. Střízlivě rozebírá nejenom produkci energie z fosilních paliv, ale snaží se také zhodnotit, které z obnovitelných zdrojů energie by je v budoucnu mohly reálně nahradit.