Německý ministr volá po potrestání Maďarska kvůli odmítání nelegálních migrantů

09.09.2017 19:20 | fa ra | Diskuze

Pokud bude Maďarsko pokračovat v konfrontačním kurzu v otázce uprchlíků, měla by ho za to EU potrestat. Agentuře DPA to řekl německý ministr spravedlnosti Heiko Maas. Reagoval tak na prohlášení maďarského premiéra Viktora Orbána, který v pátek řekl, že jeho země nebude měnit svou migrační politiku ani po středečním verdiktu Soudního dvora EU. Ten zamítl žalobu Maďarska a Slovenska na kvóty pro přerozdělení žadatelů o azyl.

Ilustrační foto
Foto: Európa Pont

"Porušení verdiktu Soudního dvora EU by mělo mít finanční následky. Kdo odmítá evropskou soudržnost v otázce uprchlíků, nemůže počítat s evropskou solidaritou ve finančních otázkách," řekl DPA Maas, který je ve vládě za sociální demokraty (SPD). Podobně se tento týden vyjádřil šéf SPD Martin Schulz, který po výroku unijního soud řekl, že hodlá zvýšit tlak na země jako Slovensko a Maďarsko. Země, které se v rámci EU odmítají podílet na přijímání uprchlíků na základě kvót, by podle Schulze měly nést finanční důsledky.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v reakci na prohlášení Haase upozornil, že Maďarsko podle rozhodnutí soudu nemá povinnost cokoliv učinit. Maďarsko uznává rozhodnutí soudu, ale i nadále říká "ne" nelegální migraci nebo povinným přerozdělovacím kvótám, řekl Szijjártó maďarské agentuře MTI. Podle něj je směšné spojovat dotace EU vyplácené Maďarsku na základě smluv s nelegální migrací mimo jiné i vzhledem ke skutečnosti, že z velké části financí poskytnutých Maďarsku těží západní společnosti, včetně německých podniků.

Proti Schulzovi se postavil ve čtvrtek německý ministr vnitra Thomas de Maizière, podle něhož krácení evropských dotací není řešením. "Kdybychom museli krátit prostředky (z fondů) EU, abychom si vynutili realizaci rozsudků, byla by na tom Evropská unie opravdu špatně," řekl politik vládní Křesťanskodemokratické strany (CDU) de Maizière.

Kvóty, na základě kterých měla být část migrantů z Itálie a Řecka přesídlena, přijali ministři vnitra EU v roce 2015 navzdory odporu České republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska. Kvůli neochotě naplňovat kvóty zahájila Evropská komise s Českem, Polskem a Maďarskem řízení pro porušení unijního práva.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační foto

Německá ekonomika pravděpodobně přibrzdí

Ilustrační foto

Nejlepší rating na světě má podle agentury D&B Německo

Rekordní přebytek běžného účtu Německa letos mírně oslabí

Evropský soud zamítl žalobu Maďarska a Slovenska proti migrační politice EU

ING: Jak dlouho může ještě ECB pokračovat v politice kvantitativního uvolňování?

Velká Británie připravuje plán na omezení imigrace ze zemí EU



Čti více

Akcie provozovatelů restaurací se zotavují z poklesu před Irmou

Jim Cramer: Oslabení akcie McDonald's by měli brát investoři s rezervou

Forex analytici z BTMU se vyjádřili k vývoji na páru AUD/USD

Akcie Gap zažívají rally po pochvalném hodnocení od analytiků z Jefferies

Čínský e-shop Secoo míří k IPO

TrendForce: Světová produkce telefonů iPhone vzroste v tomto roce o 5,6%

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.