Snílek Elon Musk
Elon Musk je americkým miliardářem, který se zaměřuje především na moderní a budoucí technologie. A značně mírně řečeno – je workoholicky pracovitým a činorodým člověkem. Musk totiž vede hned několik společností, z nichž každá má své korporátní cíle orientovány do více či méně vzdálené budoucnosti.
Muskovou snad nejznámější společností je Tesla Inc. (TSLA), která si klade za cíl urychlení vývoje autonomních elektromobilů (EAV) a obnovitelných zdrojů energie spolu s jejich rozšířením po celém světě. Společnost SpaceX chce pro změnu učinit z lidstva meziplanetární druh. Boring Company nechce lidstvo unudit, nýbrž přinést mu revoluci v dopravě, a to stavbou speciálních transportních tunelů. Aby Musk nezůstal pozadu v oblasti svědomitého rozvoje umělé inteligence (AI), angažuje se v OpenAI. A aby rozšířil schopnosti lidského mozku určitým směrem, navrhl Neuralink.
V případě činorodého člověka jako je Elon Musk se lze v jeho projektech a cílech lehce ztratit. Proto je níže uveden přehled všech známých Muskových cílů po jednotlivých letech, a to až do roku 2030:
Časový harmonogram projektů
2017
Některé z Muskových cílů by se měly zhmotnit v poměrně brzké době, řekněme v horizontu nějakých 100 dnů. Jde například o stavbu světově největší lithium-iontové baterie, která má být v Austrálii. Právě o ní totiž Musk v březnu prohlásil, že pokud se stavba této baterie nedokončí během sto dní, tak bude zdarma. A odpočítávání se oficiálně spustilo v září, což znamená, že by měla být zanedlouho hotová. Uvádí se, že koncem září byla již více než polovina prací na baterii dokončena.
Kromě toho Musk také slíbil, že se vylepšená verze solární střechy Tesla SolarRoof začne zákazníkům dodávat už koncem letošního roku.
2018
Jednou z hlavních priorit příštího roku je pro Muska nejspíš masová výroba elektomobilu Model 3. Momentálním cílem je dosáhnout v březnu 2018 měsíční výroby ve výši 5000 aut. Poslední dobou ovšem Tesla zápasila s problémy s produkční linkou, takže není jasné, zdali tohoto cíle v daném termínu dosáhne či nikoliv.
Ve stejném časovém horizontu (čili kolem března příštího roku) Tesla Inc. slíbila update svého autopilotního softwaru pro samořízená auta, což by údajně mělo představovat další krok směrem k dosažení úrovně 5 autonomního řízení, která je naplánována na rok 2020.
Také se očekává, že v příštím roce dojde v Austrálii k završení projektů solární a větrné elektrárny, které budou dodávat tamní "megabaterii" potřebnou energii.
2019
Přespříští rok 2019 skýtá celou řadu zajímavých věcí. Tesla před nedávnem představila své první elektrické nákladní vozidlo (tahač návěsů), jehož výroba by se měla spustit právě v roce 2019. Informací o ní je však dosud poskrovnu.
Mimoto by někdy během období od října 2018 do dubna 2019 mělo dojít k představení elektrického pickup trucku. Ještě v témže roce by mělo dojít k uvedení kompaktního SUV (přezdívaného Model Y) na trh. A údajně i létajícího vozu Model F, což se později ukázalo jakožto pouhý aprílový žertík.
No a pak tu máme onen tunel, jenž vrtá pod městem Los Angeles Muskova společnost Boring Company. Ačkoliv Musk přesný harmonogram tohoto projektu nezveřejnil, předpokládá se, že vzhledem ke zvolenému pracovnímu tempu při tvorbě tunelu a po započítání potřebného souhlasu příslušných úřadů by mohl být Muskův tunelový přepravní systém pod městem Los Angeles hotový a provozuschopný v horizontu příštích několika málo let.
2020
V roce 2020 Muskovy plány dál narůstají. Tento měsíc byl představen Tesla Roadster 2.0 s termínem spuštění v roce 2020.
No a pokud půjde vše tak, jak má, tak společnost Tesla plánuje do roku 2020 navýšit výrobu elektromobilu Model 3 na jeden milión aut ročně.
V roce 2020 by též měly elektromobily Tesla dosáhnout dojezdové vzdálenosti na jedno nabití až 1000 kilometrů.
2021
Musk by měl kolem roku 2020 alespoň v hrubých obrysech dokončit továrnu Gigafactory v Číně. Očekává totiž, že ke spuštění produkce Tesla v této asijské velmoci dojde v roce 2021. Muskova snaha postavit v Číně výrobní halu Tesla jde ruku v ruce se záměrem čínských úřadů docílit většího počtu elektromobilů na čínských komunikacích. Kromě toho Tesla plánuje postavit v Číně 1000 rychlodobíjecích stanic pro elektromobily.
2022
Jeden možná z největších Muskových okamžiků by se mohl odehrát v roce 2022, což je rok, na nějž plánuje vyslání první nákladní mise na planetu Mars na palubě oprášené BFR. Nová opětovně použitelná raketa by se měla stát pro mise SpaceX standardem. Jedním z cílů vesmírného programu SpaceX je snížit náklady na cestování vesmírem.
Zdroj: FTM
2024
O dva roky později Elon Musk plánuje vyslat na Rudou planetu první lidskou posádku, a to bez jakéhokoli nároku na zpáteční "jízdenku". Mimoto, mezi roky 2022 a 2024 by mohla společnost SpaceX spustit nový způsob meziměstského transportu, a to na palubě mezikontinentální verze BFR.
Po roce 2030
Elon Musk má kromě všeho výše uvedeného ještě řadu dalších projektů v rukávu. Jde o projekty bez známého časového harmonogramu. Jedním z takovýchto projektů je vysokorychlostní potrubní transportní systém Hyperloop One, v němž by se mohla angažovat buďto společnost Tesla anebo SpaceX.
Dalším Muskovým projektem v rané fázi vývoje je Neuralink. Jde o Muskovu snahu propojit lidský mozek s umělou inteligencí a vytvořit z části lidstva kyborgy.
Čili jak vidíme, Musk si toho na svá bedra naložil opravdu mnoho. Nejen proto lze očekávat, že se za pochodu objeví celá řada větších i menších překážek, kritiky, cyniků a skeptiků. Některé ze stanovených plánů se ale nejspíš nakonec podaří zhmotnit podle plánu. Tak snad to budou ty lepší!