Maskovací zařízení, neviditelné pláště a podobné vymoženosti už nejsou výsadou pouze sci-fi a fantasy příběhů. Technologie, které umožňují učinit objekty průhlednými dnes nevyvíjejí pouze zbrojní koncerny, ale také automobilky, které si od nich slibují lepší rozhled řidiče a tedy zvýšenou bezpečnost.
Toyota nedávno získala v USA patent na „přístroje a metody, které dodají objektům zdání průhlednosti.“ Automobilka ovšem nehodlá své vozy zcela zneviditelnit, to by mohlo být při provozu na silnici nepraktické, zmíněný patent se zaobírá speciální úpravou A sloupků v automobilech.Ty se nacházejí vlevo a vpravo od předního skla a u některých vozů jejich tloušťka výrazně omezuje rozhled řidiče. Tyto sloupky nabyly na objemu především poté, co došlo ke zpřísnění nároků na bezpečnost automobilů při nárazu. Zatímco některé dnes známé technologie „neviditelnosti“ pracují s nákladnými systémy kamer, řešení Toyota je poměrně jednoduché a levné. Automobilka opatří A sloupky speciálními zrcadly, které ohnou světlo tak, aby řidič doslova viděl skrz ně.
zdroj: USPTO
V patentu se dočteme: „světlo z objektu na objektové straně maskovacího zařízení (směrem k vozovce) je svedeno okolo sloupku a zformuje obraz na obrazové straně maskovacího zařízení tak, aby se sloupek jevil průhledným pro pozorovatele hledícího směrem k objektu.“ Cestou kamer a displejů umístěných na A sloupcích se naopak vydali konstruktéři v automobilce Jaguar Land Rover.
zdroj: TestDriven
V příštích letech uvidíme, nebo ještě lépe neuvidíme, jak daleko Toyota se svou technologií pokročila.