Obyvatelné planety mimo sluneční soustavu? Vědci z NASA navrhli nový systém jejich hledání

25.10.2017 14:22 | wa pe | Diskuze

Vědci z Goddardova institutu v NASA vyvinuli nový třídimenzionální systém hodnocení exoplanet podle jejich obyvatelnosti. 

Foto: NASA-Ames-SETI Institute-JPL-Caltech

 V posledních deseti letech astronomové nalezli celou řadu exoplanet, tedy těch mimo sluneční soustavu, které by se mohly vyznačovat podmínkami podobnými těm na Zemi.  

Ve snaze o zpřesnění svých odhadů obyvatelnosti nyní Yuka Fujii a jeho tým z Goddardova Institutu pro kosmický výzkum vyvinuli novou metodiku výpočtů pro posouzení atmosférických podmínek vzdálených planet. Nový model je schopný simulace ve třech dimenzích, je tak údajně mnohem přesnější než současné vertikální či jednodimenzionální výpočty. Podle Fujiiho napomůže nový model k přesnější identifikaci exoplanet, které poté mohou být podrobeny bližšímu zkoumání. 

Dosavadní modely braly do úvahy především planety, které se nacházely v přibližně stejné vzdálenosti od svého slunce jako planeta Země. U bližších planet se předpokládaly teploty příliš vysoké na to, aby došlo ke koncentraci vody v oceánech, zatímco planety příliš daleko nedovolovaly existenci vody v tekutém skupenství. Tento základní princip však nemusí platit v případě planet pomalu rotujících kolem hvězdy s nízkou hmotností. Nový model tedy posunuje obyvatelnou zónu poněkud blíže k hvězdě.

„Zjistili jsme, jak významnou roli hraje typ slunečního záření v procesu atmosférické cirkulace exoplanety a případného vytvoření vlhkého prostředí v rámci skleníkového efektu,“ vysvětlil Fujii v souvislosti s hlavními kritérii, které rozhodují o obyvatelnosti planety.  Určité podmínky podle něj umožňují, aby se voda v atmosféře zdržovala po delší dobu navzdory faktu, že je planeta relativně blízko své hvězdě.

I v případě, že nový model odhalí nové obyvatelné planety mimo sluneční soustavu, lidstvu bude na současné technologické úrovni trvat desetitisíce let, než je bude moci navštívit. Nejbližší potenciálně obyvatelná planeta je Proxima b vzdálená od Země 4,22 světelného roku. K té by například dnes nejrychlejší sonda New Horizons určená k průzkumu transneptunických těles putovala 78 000 let. Řešení by mohly přinést nové typy pohonů pro mezihvězdné lety, ty se však dnes nacházejí pouze ve stádiu teorií.  

 

Zdroj:ftm, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Chtěli byste něco svého poslat na Mars? Máte šanci

hardware

Intel testuje supravodivý čip pro kvantové počítače

Elon Musk v neděli odpovídal na otázky veřejnosti ohledně nových projektů SpaceX

Kvantové počítače jsou za rohem. Kde všude se uplatní?

Umělá inteligence

Splynutí lidské mysli a umělé inteligence nastane kolem roku 2045, tvrdí vedoucí futurolog Googlu Ray Kurzweil

Blue Origin: Naše vize jsou miliardy lidí žijících a pracujících ve vesmíru



Čti více
Ilustrační foto

Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí nečekaně zrychlila růst

Saúdská Arábie je rozhodnuta dál snižovat zásoby ropy

Ilustrační foto

Podnikatelská důvěra v Německu se v říjnu dostala na rekordní úroveň

Dolar roste v reakci na jednání o příští hlavě Fedu; australský dolar naopak klesá

Antofagasta zvyšuje produkci a snižuje výhled objemu nákladů

Ilustrační foto

V Asii se schyluje k největší akvizici v oblasti výroby energie z obnovitelných zdrojů

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.