Odvrácená strana Amazonu v ČR. Kopa hrůzy v Dobrovízi, míří reputace firmy ke dnu?

Amazon je velká slibotechna a skutek utek, takto lidově místní ve středočeské Dobrovízi mluví o projektu obřího logistického centra. Sousedé o práci pro internetový gigant zájem nemají možná i proto, že jsou velice blízko zdroje informací a vědí, jak to v obřím logistickém centru chodí. Vyhazov hrozí i za chození po schodech bez držení se zábradlí a odbory jsou naprosto zapovězené téma.

Ilustrativní obrázek
Foto: C_osett

Amazon ve středočeské Dobrovízi otevřel v září 2015 a mezi těmi, kdo slavnostně stříhal pásku, byl i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (CSSD), který se o projekt velmi zasazoval. Lidé si jej v obci dodnes pamatují, jak stavbu obřího logistického centra, které zaměstnává 2000 lidí, hájil. Památná byla například jeho věta o tom, že do místní hospody budou chodit manažeři Amazonu a že to je jediná možnost, jak restaurace přežije. Restaurace sice přežila dodnes i navzdory zavedení EET za koaliční vlády ANO, ČSSD a KDU-ČSL, ale Amazon na tom má pramalé zásluhy. Na slova od února 2017 již bývalého ministra Mládka nikdy nedošlo a z Amazonu do hospody nikdo nechodí. A místním to ani nevadí, ostatně sami nikdy pro projekt obřího logistického areálu nebyli.

Například v prosinci 2013 se uskutečnila anketa za účasti zhruba poloviny občanů a 121 hlasujících bylo proti Amazonu. Pro se jich vyslovilo jen 76. Jednou z podmínek místních bylo i postavení obchvatu. Dnes je sice areál obslužný, aniž by musela nákladní doprava projíždět obcí, nicméně i tak občas nějaký přetížený kamion vesnicí projede. Tomu měla zabránit mimo jiné silniční váha, která je v obci instalovaná spolu s kamerovým systémem. Jenže systém není v provozu a jde o jeden z mnoha nesplněných slibů, které byly v souvislosti s Amazonem vyřčeny a nedošlo na ně. O nich by se dal natočit celý seriál, ale nepředbíhejme. V souvislosti s nákladní dopravou jsou problémy, i když kamiony zrovna stojí.

Kamiony a bordel

Řidiči, nejčastěji původem z různých východoevropských zemí, totiž do Dobrovíze často přijíždějí s velkým předstihem a nejhorší to bývá z neděle na pondělí, kdy v okolí čeká okolo padesátky kamionů. A i když tu nejsou žádná sociální zařízení ani odpadkové koše, nějak si řidiči přeci poradí a podle toho to i v okolí vesnice vypadá. Místní si mohou stěžovat na Amazon, to je asi tak všechno – vše mají přeci na svědomí externí dopravní firmy… Ale kdyby s tím samotný Amazon chtěl něco dělat, na dopravní firmy, které si najímá, by si došlápnout dokázal. Místní by ale byli spokojení, kdyby firma aspoň splnila to, co kdysi slíbila. A ono toho není málo. Když se jednalo o tom, jestli se projekt bude realizovat či ne, se toho naslibovalo opravdu mnoho. Jenže sliby se nerealizovaly, a to stojí obec peníze – například kvůli příslibu, že Amazon bude platit provoz obecní policie, ji v Dobrovízi zřídili. Jenže skutek utek a policii dnes platí obecní úřad. Další ze slibů zněl, že Amazon zaplatí navýšení kapacity místní ČOV takzvanou intenzifikací. A místo toho si nakonec vybudoval vlastní – menší čističku.

Moc dobří na sponzoring

Další ze slibů zněl, že společnost bude platit pro místní mateřskou školu anglického lektora. A ani na to nedošlo. Nakonec trochu kuriózní byla historka, když místní Sokolové chtěli, aby jim Amazon zaplatil fotbalové dresy – ani na to ale nedošlo. Na setkání s manažery společnosti se pak místní sportovci dozvěděli hlubokou pravdu. Bylo jim totiž řečeno, že Amazon je přeci tak dobrý kvůli tomu, že nikoho nesponzoruje. Nakonec to ale bylo trapné i jednomu z manažerů společnosti a dresy koupil ze svého. Ale ani tak se reputace společnosti v obci nezlepšila. Práci v areálu nikdo z místních nevyhledává, možná jeden z místních tam pracuje – ale pro externí dodavatelskou firmu provozující v areálu gastroslužby. Přitom když se o výstavbě skladiště jednalo, bylo místním slibováno, jak dobré budou v Amazonu pracovní příležitosti. Již v té době měla vesnice jen čtyři nezaměstnané – z toho tři vůbec neměli zájem pracovat. Tito lidé již v sedm ráno stojí před obchodem a kupují si lahváče. A těch z okolních obcí, kteří mají s prací v logistickém areálu zkušenosti, je také naprosté minimum. Ale i těch pár zvěstí, které se k místním občanům dostaly, působí dostatečně odstrašujícím způsobem.

Práce pro přespolní

Do Amazonu svážejí zaměstnance autobusy až z Jičínska a nechybějí espézetky ani z dalších koutů republiky. Jenže ani to nestačí – jsou tu i pracovníci z Polska, Rumunska či Bulharska. A proč by do Amazonu nikdo z dobrovízských nešel pracovat? Několik místních nám nezávisle na sobě potvrdilo, jaké tu mají s pracovníky areálu a jejich příběhy zkušenosti: „Je tam obrovská fluktuace a pořád zaměstnance kontrolují – když si udělají přestávku na cigaretu nebo i návštěvu toalety, tak si musejí pípat. A ten čas se jim nezapočítá do toho odpracovaného. A nejúsměvnější je to s těmi reklamami, které například před Vánoci lidem slibovaly, že si mohou vydělat přes padesát tisíc – v praxi to je tak, že jim dají třeba pět minut na to, aby vyhledali nějaký balíček. A když se jim to nepodaří, tak nárok na tu odměnu ztrácejí. Ten, kdo ovládá cizí jazyky a má třeba vysokou školu, ale může získat třeba i dobře placenou manažerskou pozici. Ostatní mají jednoduše smůlu.“

A i když se dění v Amazonu života v obci příliš nedotýká, zoufalství zdejších propuštěných pracovníků tam občas dolehne: „Založit třeba nějaké odbory je v Amazonu naprosto nemyslitelné, pracovníci prý dokonce při nástupu musejí podepsat, že se do něčeho takového ani náhodou nepustí. A nejhorší je, že oni jim neřeknou, že mají výpověď třeba konci směny – oni ty propuštěné přivezou ze všech těch koutů republiky, aby jim zabránili v přístupu do areálu. Pak čekají třeba i tři hodiny, než jim jejich kolegové donesou osobní věci. A ještě déle – na konec směny čekají na odvoz domů. Jeden z pracovníků si pak čekání zkracoval tím, že obcházel okolní pole a zapaloval balíky slámy zemědělcům. A protože byl opravdu zoufalý, nakonec šel na dálniční most, odkud chtěl skočit, protože mu prý hrozila exekuce.“ S velkou fluktuací a nedostatkem pracovní síly, která je typická pro celou českou ekonomiku, se přitom Amazon vyrovnává po svém, a v rámci náborových akcí společnost dokonce lidem rozdává zmrzlinu.

O vyjádření jsme požádali také společnost Amazon, po telefonickém dotazu jsme byli nestandardně odkázáni na datovou schránku společnosti. Na dotazy novinářů většina subjektů v ČR odpovídá prostřednictvím e-mailu. Přesto jsme na tuto skutečnost přistoupili a vyjádření získali.

Public Relations Manager Amazonu Miroslava Remenárová výše uvedená tvrzení odmítá. Ke stránce odborů jako i dalším otázkám se však firma prozatím nevyjadřuje: „Amazon poskytuje bezpečné a pozitivní pracovní prostředí s konkurenceschopným finančním ohodnocením a benefity již od prvního dne. Jsme hrdí na to, že jsme v našem logistickém centru v České republice vytvořili tisíce nových stálých pracovních pozic. Jedním z důvodů, díky kterým se nám podařilo získat tolik zaměstnanců, je to, že nabízíme dobrou práci a pracovní prostředí s mnoha příležitostí ke kariérnímu rozvoji a růstu.

Na podzim jsme úspěšně nabrali 2 500 sezónních spolupracovníků do našeho distribučního centra v Dobrovízi. Dbáme na to, aby se všichni zaměstnanci cítili na svých pozicích dobře hned od začátku a poskytujeme jim neustálou podporu a pomoc. Protože neustále rosteme a nabíráme nové zaměstnance, je naším záměrem soustřeďovat se na udržení stávajících zaměstnanců, kterým poskytujeme příležitosti, jak se u nás kariérně rozvíjet. Žádný zaměstnanec nebyl propuštěn bez oprávněného odůvodnění; nebylo by vhodné komentovat individuální případy. Naši zaměstnanci mohou využívat toalety kdykoli potřebují. Přestávky na toaletu nemonitorujeme, kuřákům navíc poskytujeme prostory, kde mohou během přestávky kouřit."

Jen to doklepat

Abychom si uvedená fakta ověřili, vypravili jsme se přímo k areálu, abychom se zeptali pracovníků, co si o práci pro Amazon myslí. A valná většina z nich nám odmítla cokoli říci – bavit se s médii je pro všechny zaměstnance přísně zakázáno. Část z nich, kteří zastávají manažerské posty, ale zákaz porušuje a svorně tvrdí, že s prací i mzdou spokojení jsou. Ale dostali jsme se jen k místnímu parkovišti – tedy nikoli ke stanovišti autobusů, na které Amazon dováží pracovníky z celkem 29 zejména středočeských a severočeských měst – a dá se očekávat, že autem do práce si přeci jen asi mohou dovolit jezdit pracovníci, kteří mají vyšší příjmy, a zastávají spíše lépe placené posty. Přesto naše domněnky o tom, že práce pro Amazon není zcela ideální, potvrdil jeden starší muž. Ani on si nepřál být citován jmenovitě a řekl: „Čekám tu na manželku. Ty pracovní podmínky tady nejsou ideální. Já bych to asi nezvládl, a ona se rozhodla to přetrpět jen kvůli tomu, že už to má za pár a chce to nějak doklepat do důchodu.“

Výjezdy sanitek

Na skutečnost, že v Amazonu panují náročné pracovní podmínky, by mohla poukazovat i například čísla o častých výjezdech záchranné služby. A jak to tedy je? I když se nám aktuální údaje obstarat nepodařilo, o problematiku jsme se zajímali již začátkem srpna – přesněji 3.8.2017 nám mluvčí středočeské záchranky řekla toto: „Výjezdů do firmy Amazon bylo v lednu 2016 20 a za letošní rok zatím 48. Úrazy naši záchranáři řešili minimálně čtyři. Ostatní výjezdy byly podle diagnózy/klasifikace interního charakteru. Šlo o mdloby, astma, chřipku, horečky, alergie, intoxikaci alkoholem i epilepsii.“

Známá firma

I když v České republice nemá Amazon (zatím?) žádnou aféru, která by se dostala na titulní stránky novin či do hlavního televizního zpravodajství, v dalších zemích, kde společnost působí, se toho napsalo přeci jen více. O otřesných pracovních podmínkách pracovníků, kteří rozváželi zboží před Vánoci pro Amazon, tak psal například server zive.cz, citující britská média. A těch případů, které zmiňovala světová média v souvislosti s Amazonem a krutými pracovními podmínkami přitom bylo v minulosti více a týkaly se i pro firmu domovských Spojených států. Nicméně po dalších skandálních informacích z Velké Británie vyšlo najevo, že Amazon se snažil si svou přízeň pracovníků Spojeného království koupit dvěma čokoládovými tyčinkami denně. V Česku nám o něčem podobném není nic známo (kromě uvedených a podobných náborových akcí s rozdáváním zmrzliny).

Hoří a pozor, bomba!

Zatím poslední zmínka, která se o Amazonu ve středočeské Dobrovízi objevila, byla zpráva ze 17. prosince a vůbec to nesouvisí s pracovními podmínkami: „Kvůli podezřelému předmětu, který vypadal jako nástražný výbušný systém, bylo v sobotu odpoledne z distribučního centra Amazonu v Dobrovízi evakuováno 356 lidí. Pyrotechnici poté zjistili, že šlo o třídičku papíru. Informoval o tom mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík.“ O rok dříve byla situace horší. Evakuaci celého areálu společnosti s 2000 zaměstnanci v říjnu 2016 způsobil úmyslně založený požár. Škoda byla vyčíslena na 3 miliony korun.

Tehdy se přitom spekulovalo o tom, že za tím mohl být úmysl využít vzniklého chaosu ke krádeži zboží. Těch příležitostí, jak se nezákonně obohatit, totiž místní pracovníci jinak mnoho nemají – například pití si smějí nosit jen v průhledných lahvích. A i dalších pravidel k dodržování je celá řada – vyhazov například hrozí i za to, když pracovníci chodí po schodech a nedrží se přitom zábradlí. Český Amazon přitom dodává zboží hlavně na německý trh a bylo by naivní si myslet, že firma si svůj logistický areál u nás postavila z jiného důvodu, než je úspora nákladů díky levné pracovní síle. Minimálně řadoví pracovníci se proto žádných extra bonusů ani vysoké mzdy pravděpodobně jen tak nedočkají – a to nejspíš ani v případě, že by se jim navzdory zákazu podařilo založit odbory. Těžko říci, jestli by zákaz zakládat odbory mohl například v Německu projít. Česko je tak pro firmy jako Amazon rájem levné pracovní síly, která si navíc nechá i leccos líbit… Lidé v Dobrovízi pracovníky Amazonu dokonce přirovnávají ke stádu ovcí, které dokonce bylo schopné při nástupu na ranní směnu opakovaně napochodovat do silnice před rozjetá auta – z bezpečnostních důvodů proto u těchto nástupů začala asistovat Policie ČR.

Zdroj:redakce
Líbil se vám článek?
+7 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Mají u nás taky stavět LC Amazoon.
Když čtu ty komenty - ty negativní píší očividně lidé, co něco v hlavách mají a asi ví o čem mluví.
Ty pozitivní, až na jeden, by si měli autoři přečíst 4x a pak zajít zpět za učitelkou češtiny na korekturu. Tolik chyb není ani v diktátu žáka 3 třídy a i to utváří obraz o společnosti, ve smlouvě bych místo zákazu odborů dal zákaz komentářů, popřípadě jako benefit dal výuku češtiny a psaní na pc a mobilu bez chyb a překlepů.
Odbory - pokud je zákaz ve smlouvě, je smlouva podle mě neplatná. Sám jsem dělal ve fabrice, kde byly 3 odbory a mohl jsem být v kterýchkoli + ČMOS nebo Kovo, případně si založit svoje.
Vytvořit odbory je jedno z mála práv zaměstnanců a proto stačí 3 lidi a můžou odbory vzniknout bez souhlasu firmy, ta je musí přijmout, ať má ve smlouvách cokoli.
Že chtějí po lidech práci je normální, spousta Čechů má problém, odchazejí z českých firem, kde se moc nedělá, případně se dá zašít a v moderních firmách mají pak problém (ja ve fabrice mohl prospat 8 z 12 hodin, ráno snídka, kafe, 3 cíga a někdy jsem do provozu šel už v 7, dělalo se od 6ti) přechod na normální trh práce mi trval 2 roky než jsem si zvykl na tempo bězné v západním světě, ale ať jsem dělal normu nebo hodinovku, nikdy nám nikdo nezakazoval záchod. Že se musely dodržet pauzy se nedivím, na lince, kde jedna norma je závislá na člověku před Vámi i za Vámi je to logické, každý si chce vydělat a amzoon je na tom podobně.
I soukromníci mají s lidmi z původních českých firem problémy, nechce se jim makat, o mladých nemluvě, pokud není 130/hod mají problém do práce dojít.
Takže pravda někde v půli - třeba chůze po schodech je upravena i ve směrnicích akrylky v Sokolově, je to opatření proti pracovním úrazům běžné v evropě, lidi jdou po schodech, čumí do mobilu, špatně šlápnou, ale chtějí to jako pracovní úraz, britové, amíci i němci s tím mají bohaté zkušenosti. Makat se musí, tempo je asi trošku vysší, ale zkuste Witte, KH Cetto nebo další linky zaměřené na produkci tisíců produktů hodinově.
Mají u nás taky stavět LC Amazoon.
Když čtu ty komenty - ty negativní píší očividně lidé, co něco v hlavách mají a asi ví o čem mluví.
Ty pozitivní, až na jeden, by si měli autoři přečíst 4x a pak zajít zpět za učitelkou češtiny na korekturu. Tolik chyb není ani v diktátu žáka 3 třídy a i to utváří obraz o společnosti, ve smlouvě bych místo zákazu odborů dal zákaz komentářů, popřípadě jako benefit dal výuku češtiny a psaní na pc a mobilu bez chyb a překlepů.
Odbory - pokud je zákaz ve smlouvě, je smlouva podle mě neplatná. Sám jsem dělal ve fabrice, kde byly 3 odbory a mohl jsem být v kterýchkoli + ČMOS nebo Kovo, případně si založit svoje.
Vytvořit odbory je jedno z mála práv zaměstnanců a proto stačí 3 lidi a můžou odbory vzniknout bez souhlasu firmy, ta je musí přijmout, ať má ve smlouvách cokoli.
Že chtějí po lidech práci je normální, spousta Čechů má problém, odchazejí z českých firem, kde se moc nedělá, případně se dá zašít a v moderních firmách mají pak problém (ja ve fabrice mohl prospat 8 z 12 hodin, ráno snídka, kafe, 3 cíga a někdy jsem do provozu šel už v 7, dělalo se od 6ti) přechod na normální trh práce mi trval 2 roky než jsem si zvykl na tempo bězné v západním světě, ale ať jsem dělal normu nebo hodinovku, nikdy nám nikdo nezakazoval záchod. Že se musely dodržet pauzy se nedivím, na lince, kde jedna norma je závislá na člověku před Vámi i za Vámi je to logické, každý si chce vydělat a amzoon je na tom podobně.
I soukromníci mají s lidmi z původních českých firem problémy, nechce se jim makat, o mladých nemluvě, pokud není 130/hod mají problém do práce dojít.
Takže pravda někde v půli - třeba chůze po schodech je upravena i ve směrnicích akrylky v Sokolově, je to opatření proti pracovním úrazům běžné v evropě, lidi jdou po schodech, čumí do mobilu, špatně šlápnou, ale chtějí to jako pracovní úraz, britové, amíci i němci s tím mají bohaté zkušenosti. Makat se musí, tempo je asi trošku vysší, ale zkuste Witte, KH Cetto nebo další linky zaměřené na produkci tisíců produktů hodinově.
Pracoval jsem u jiné firmy s podobném zaměřením a proto bych rád tyto příspěvky uvedl na pravou míru. Měl jsem tu možnost mluvit s třemi bývalými pracovníky společnosti Amazon. Jejich slova vs. článek se na 100% shodují. Je mi líto že tato firma v ČR vůbec vznikla. Pro podobné zaměstnance s kterými jsem měl tu možnost mluvit, využijte třeba http://www.suip.cz .
Vážený pane "Baresp", žádám Vás. Vyndejte už konečně hlavu ze zadnice a rozhlédněte se!
Pomůžete tím sám sobě a hlavně zaměstnancům.
Tak to já jsem musel asi dělat v jiném Amazonu. :-P Jak jsem psal dole, ve svém příspěvku, tak větší hrůzu jsem ve své 35 let trvající praxi nezažil. Je to práce pro zručné bezmozky. Máme na celou situaci opačný názor a asi nemá cenu s vámi o tom diskutovat. Z jedenáctihodinové směny ( 10 hodin otrocké práce ve stoje a hodinová neplacená přestávka), jsme se všichni cestou na autobusy sotva vlekli a na nějaké sebevzdělávání a zvýšení kvalifikace jsem neměl ani myšlenky. Byl jsem rád, že jsem se dovlekl na nákup do obchůdku vedle domu, kde bydlím a zalezl do postele. Za směnu tam také přijely z kladenské nemocnice i 3 sanitky na odvoz lidí, kteří se doslova zhroutili. A proč tak velký zájem německé větve Amazonu o výstavbu haly v Dobrovízi, okres Praha západ? Třetinový plat než v Amazonu v Německu, přičemž, jak nám sdělil manažer, tak jsme měli stejné normy jak v Německu a práce musela být odvedena ve stejné kvalitě, jinak bylo strašně zle. Čest vaší práci ve společnosti Amazon.
Dobrý den,

už dlouho jsem se tak nenasmála, jako při čtení článku. Jelikož ve zmiňované společnosti pracuji více než rok, ráda vyvrátím některé lži, případně uvedu původní podobu překrouceným faktům, čtenářům podsouvaným.
Pokud někde vznikne logistické centrum, vznikne i problém v životech místních lidí. Zvýšená frekvence nákladní a autobusové dopravy a její dopady na životní prostředí, v případě Amazonu jde až o extrém, je přirozeným důsledkem přítomnosti logistického centra. Jak je uvedeno v článku, slíbený obchvat slouží a bývá přetížený, jak řeší jednotliví řidiči kamionů dopravní situaci, už opravdu není záležitostí Amazonu. Chápu obyvatele Dobrovíze, že se jim nežije lehce, když jim desítky let nad hlavami hlučně vzlétají a přistávají letadla z blízké Ruzyně a teď ještě ty kamiony, jedoucí do Amazonu, co si občas zkrátí cestu přes jejich obec. Netuším, jestli si stěžují na provoz nedalekého letiště, ale vybudování logistického centra měli možnost ovlivnit. Za to, že si v komunálních volbách zvolili politiky, kteří na základě výsledků podpisové akce přítomnosti Amazonu nezabránili, mohou obyvatelé Dobrovíze poděkovat sami sobě a lze jim doporučit, aby u příštích voleb poctivě zvážili, komu dají svůj hlas a je li ten či onen schopen a ochoten hájit jejich zájmy.
V Amazonu je možné zaslechnout nejen češtinu, polštinu, rumunštinu a bulharštinu, ale naprosto všechny evropské jazyky a zdaleka nejen ty. Za prací tam dojíždějí lidé z jiných krajů, ve kterých, díky nabídce pracovních míst společnosti, klesla významným způsobem míra nezaměstnanosti. Mám na mysli především Ústecký kraj, ze kterého sama dojíždím. Svozová doprava do Amazonu je pro zaměstnance zcela zdarma, služby autobusových společností financuje Amazon a je jich nemálo. I místní koumáci se leckdy zdarma svezou na účet Amazonu do našeho kraje. Do Amazonu dojíždí i mnoho lidí z Prahy. Ti mají možnost jezdit také vlakem, Amazon u areálu nechal zřídit vlakovou zastávku s názvem společnosti a vypravovat vlaky v časech začátků a konců směn.
V Amazonu pracují v provozech lidé všech stupňů vzdělání. Kdokoliv s nižším vzděláním má možnost využít nabídky ke studiu, s následným složením maturitní zkoušky. Tato nabídka společnosti, stejně jako i jiné, je placena Amazonem. Jazykové kurzy angličtiny, francouzštiny, kurzy účetnictví, nebo třeba získání řidičského průkazu pro řízení kamionů. Na provozech pracují ve velkém počtu i studenti vysokých škol. Třeba také lidé v důchodovém věku, nezřídka nad 70 let. Také zdravotně postižení lidé.
Na začátku roku 2016 zaměstnal Amazon 20 hluchoněmých lidí. Vykonávají práci jako všichni ostatní zaměstnanci, dostávají stejný plat, jsou rovnocennými zaměstnanci. Velmi brzy se Amazonu začali ozývat hluchoněmí lidé z celé republiky, že by chtěli ve společnosti pracovat také. Amazon vyškolil stávajících 20 lidí na instruktory a přijal další, které už zaučili jejich kolegové se stejným postižením. A zájem o práci tam mají další a další. Amazon získal hlavní cenu v soutěži o nejlepší firmu za rok 2016, která lidi s tímto postižením zaměstnává a program, který pro ně Amazon vytvořil, je s jistotu první v Evropě, ne -li na světě.
Když jsem se před více než rokem zúčastnila náboru do Amazonu a prošla všemi přijímacími procesy, překvapila mě tehdy všudypřítomná otevřená a pohodová atmosféra. Několikrát během té doby padla „hláška“, že jsme si v Amazonu všichni rovni. Nic tak přesně nevystihuje to, oč tam běží a proč tam zůstávám. Američané to mají vskutku „vychytané“. Žádný stres, jednoduchá pravidla, která je nutné dodržovat, aby tak velké množství lidí spolu mohlo pracovat. Fungující kosmopolitní atmosféra, kterou jsem jinde nezažila. Za tu dobu, co do Amazonu dojíždím, jsem tam potkala velmi mnoho lidí, co se jim jednoduše nechce pracovat. I proto jsou tam nastavená pravidla, aby tito lidé nenašli kličku, jak zůstat, příliš se při práci neangažovat a přitom dostávat zaplaceno. Odcházejí sami, případně jsou odejiti, když už to vážně přehánějí. A jsou to oni, kdo poté na sociálních sítích vytvářejí horrorové obrazy o podmínkách ve společnosti. Příkladně ve článku uvedené, že čas strávený na wc se nezapočítává do odpracované doby, mě opravdu rozesmál, v Amazonu jde převážně o práci v normě, takže žádný vliv jedno na druhé nemá, navíc nikdo si „neodpípává“, když prostě musí. Průhledné lahve s pitím jsou logicky povinné proto, aby bylo zřejmé, že na provoz jde zaměstnanec s čirou vodou, která v případě zničení lahve nepoškodí zboží, se kterým zaměstnanec pracuje.
Kromě zmiňovaných kurzů a možnosti zvýšení si vzdělání, poskytuje Amazon i řadu dalších benefitů. Oběd za 25 Kč, v některých dnech roku zdarma, jde o výběr z několika jídel, teplé a studené nápoje zcela zdarma. Za nadprůměrné výkony řada dalších bonusů. Bonus, který je pro mne druhým nejzajímavějším, jsou v týdnu čtyři směny a tři dny volna. Hlavním bonusem je ale mzda. Nejde o minimální mzdu, ze které by ještě navíc byly strhávány stravenky, jak se děje velice často ve firmách, které v naší zemi působí a ze kterých lidé odcházejí do Amazonu.
Amazon je víc než benevolentní k prohřeškům proti pracovní morálce. V jiných firmách za jednu neomluvenou absenci člověk končí, zde se tolerují tři. Nabízí tzv. dovolenou na vyžádanou, tři pracovní dny v roce, kdy si člověk v případě potřeby může vzít volno, pokud se před směnou omluví, v podstatě jde o bonus, který simuluje v administrativě hojně používaný sick days, nikde jinde však pro dělnické profese. Nulová tolerance je naopak dodržována pro alkohol a návykové látky a pro trestní rejstřík se záznamem. Kdo z Amazonu odejde, může se kdykoliv vrátit a mnozí to tak dělají, příkladně vysokoškolsky vzdělaní lidé, pokud dostanou nabídku práce ve svém oboru, pro ně zajímavou, pak se zase vrací, do psychicky nenáročného pracovního prostředí Amazonu, s otevřenou a přátelskou atmosférou. Kdo se vrátit nemůže, jsou ti, kteří přišli krást a byli chyceni. Bezpečnostní opatření jsou tam všudypřítomná a zřejmá a člověk jen kroutí hlavou nad blbostí těch, co tam kradou Jinými slovy, kdo pracovat chce, v Amazonu zůstává, paní zmíněná ve článku, v předdůchodovém věku, asi mezi takové patřit nebude.
Odbory v Amazonu právě vznikají, zcela legálně. Mnoho z nás ale nemá zájem o členství v nich, všichni víme, jak české odbory ne/fungují. Možná se stane zázrak a ty v Amazonu budou pracovat ve prospěch lidí a řešit jejich problémy, uvidíme, Amazon je svět sám pro sebe a možné je všechno, v dobrém slova smyslu.
Je toho ještě mnoho, co bych mohla napsat k vytvoření pozitivního obrazu Amazonu. Když Amazon před pár lety zveřejnil svůj záměr vstoupit na český pracovní trh, v mnoha médiích se objevily články, zájemce o práci v něm odrazující. Dnes už chápu proč. Sice se v těch samých médiích nyní tvrdí, že český pracovní trh zlepšuje podmínky pro lidi, ale není to pravda. Volných pracovních míst přibývá, ale jsou stejně stále až nestoudně špatně placená, jako v době ekonomické krize, přestože firmám přibývají zakázky. My, co v Amazonu zůstáváme, dostáváme zpětnou vazbu od lidí, co odešli a pracují právě v takových firmách. Pokud někde nabízejí ušmudlaných 25 000, mají přemrštěné požadavky a zcela neskrývaně v nabídkách popisují stresové pracovní prostředí, ať už na dělnických, či jiných pozicích.
Stylistika článku je úsměvná, obzvlášť, když je pod ním uvedena redakce. Pochopila jsem proč, když jsem si přečetla informaci, která byla v těchto dnech zveřejněna v médiích a uvádí, že zakladatel Amazonu Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem naší planety.
Chyba není v Amazonu, míček je na straně v pozadí za nitky tahajících lobbistů, kteří, bezpochyby, ze zcela zištných důvodů, drží na našem pracovním trhu zuby nehty zahraniční firmy, odírající v až otrockých podmínkách zaměstnance, za nehorázně nízké mzdy. Jsem optimistkou a věřím, že dříve či později dostanou šanci působit u nás i další firmy, svou úrovní podobné Amazonu.
Barest je znamej kuřbuřt a donašeč takže ho neberte vážně patolízala :D
AMAZON JE NEJ A VŽDY BUDE I TI KTEŘÍ TAM SNÁMA I NADÁLE SLÁSKOU BUDOU DOBROU NOC VŠEM
tvořte tu i nadále krásné pohádečky ad se amazonákům krásně spinká místo toho aby jste něco udělaly pro spolupracovníky vymysleli třeba narozdíl neco od odpovědi na safety typ :D který znáte a zakterý mate žluté koláček :D
něco jsem popil ale doma o volnu né jako někteřé kteří smrdíte v práci chlastem ale mé názory to nemění a ani nezmění
peníze a spolupracovníci super jen pomucky čistota pomůcek stroju funkčnost za kterou můžou lidé kteří si práce neváží a od předchozích pracovníků nepořádně udělaná práce za kterou sklidí chválu a % mi dostanem :D pokud si stím bordelem po nich si nedokážeme poradit řádně nepřiprvené tod vše tod můj názor ale až poletí tyhle super kešmeni kteří si přišli do peněženky zakešovat tak to bude zase vpohodě jako vždy přece jen vznikla tato blábolická stránka jen kvůli flákačum a občas by to chtělo nějáký ten usměv né jen kyslé ksychty a vážné a namyšlené nevímaje se postavení a funkce na pracovištích :P že se nesedí hlavně že když není práce to je veselo!!!!!!! korunka co kokodák co ? :D
Vstoupit do diskuze

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.