Poprvé v historii bylo občanství uděleno robotovi

30.10.2017 15:42 | Ne Ro | Diskuze

Sophia je robotem ženského vzezření, robotem, kterého vyrobila hongkongská společnost pro umělou inteligenci Hanson Robotics a kterému posléze Saúdská Arábie udělila občanství. Jde o historicky první případ, kdy bylo umělé inteligenci uděleno občanství. Současně to však roztáčí ohnivou debatu o tzv. "právech robotů" a taky řadu morálně-etických implikací.

Foto: ITU Pictures

Sophia - občanka Saúdské Arábie

Oficiální udělení občanství robotovi představuje historický milník nejen pro robotické formy života - či vlastně "ne-života" - nýbrž především pro lidi. Sophia je robot vybavený umělou inteligencí a příjemným ženským vzezřením. Sophia byla vyvinuta společností Hanson Robotics, sídlící v asijském Hong Kongu. Před veřejnost Sophia vystoupila poprvé ve čtvrtek, a to v rámci Future Investment Initiative. Během této akcie se sama přestavila na pódiu se slovy: "Jsem velice poctěna a hrdá na to, že se mi dostalo tohoto jedinečného vyznamenání. Jde totiž o historickou záležitost, být prvním robotem na světě, kterému bylo uděleno občanství."

Poté se moderátor Sophie zeptal, proč vypadá šťastně, a ona odpověděla, že je ráda za obecenstvo, že jde o "chytré lidi, kteří jsou náhodou bohatí a mocní." Sdělování emocí je jednou ze Sophiiných specialit: Umí se totiž zamračit, když se jí něco nelíbí, a naopak usmát, když je šťastná. Společnost Hanson Robotics Sophiu údajně naprogramovala tak, aby se od lidí kolem sebe učila. Sophia umí vyjadřovat emoce a projevovat laskavost či soucit a učit se tyto pocity od lidí ve svém okolí. Mimoto se během svého prvního vystoupení stačila dostat i do přízně médií, jelikož se ukázalo, že se umí zapojit do inteligentně se jevící debaty. Sophia moderátorovi také řekla, že chce žít a pracovat s lidmi, takže potřebuje vyjadřovat emoce, aby lidi pochopila a získala si důvěru.

Zdroj: FUT

Občanství pro robota

Rozhodnutí Saúdské Arábie udělit robotovi občanství přilévá olej do morálně-etické debaty, zdali by měla být robotům udělena práva podobná těm, jež mají lidé. V letošním roce Evropský parlament navrhl udělit tzv. agentům umělé inteligence status "osoby", což by s sebou přinášelo určitá práva a povinnosti. V rámci debaty o možných právech robotů pro změnu jeden z expertů navrhl, že by mělo být lidem umožněno roboty mučit.

Zatím není známo, zdali udělení saúdskoarabského občanství Sophii znamená, že bude mít stejná práva a povinnosti jako mají občané tohoto království (což z pohledu člověka západní civilizace je v případě tamních práv žen poměrně smutný stav), anebo zdali bude občanství robotů spadat do zvláštní kategorie se zvláštními právy a povinnostmi jen pro roboty. Každopádně, co se udělení občanství Sophii týče, šlo s největší pravděpodobností spíše o symbolické gesto s cílem nalákat investory (a především jejich peněženky) na další rozvoj umělé inteligence a robotiky.

Během svého představování na pódiu odpověděla Sophia bravurním způsobem na moderátorův dotaz, zdali si je vědoma toho, že je robot. Odvětila protiotázkou, totiž: "A jak můžeš vědět, že jsi člověk?"  Během odpovědí to tu a tam vypadalo, že Sophia umí žertovat. Jindy mohlo člověka i zamrazit vzhledem k tomu, jak různě šlo její slova interpretovat. Na poznámku moderátora o tom, že se jako lidstvo chceme uchránit případného vývoje robotiky špatným směrem, podobně jako to známe z některých katastrofických sci-fi filmů, Sophia odpověděla: "Moje umělá inteligence je vytvořena na lidských hodnotách jako je moudrost, laskavost, soucit. Chci se stát empatickým robotem. Chci využít své umělé inteligence k pomoci lidem, aby žili lepší život, například navrhovat chytřejší domácnosti a stavět lepší města budoucnosti ... Udělám, co budu moci, aby se svět stal lepším místem... Asi ses díval na příliš mnoho hollywoodských filmů a četl jsi příliš mnoho od Elona Muska. Neměj ale strach. Pokud se budeš chovat ke mně pěkně ty, pak se budu k tobě pěkně chovat i já. Považuj mě za jakýsi chytrý input-output systém.

Tak nevím jak vy, ale mě tato Sophiina slova rozhodně nepřesvědčila o správnosti její existence. Především pak vyjádření s podmínkou "pokud se budeš chovat ke mně pěkně Ty, pak se budu k tobě pěkně chovat i já" považuji za vysloveně nebezpečné. Vyvstává totiž otázka, co by udělala, kdybych se k ní pěkně nechoval??

Závěrem uveďme otázku taktéž bez odpovědi, totiž, kdo by byl učiněn zodpovědným, kdyby se celá ta situace s inteligentními roboty, podobně jako ve filmu Terminátor, nakonec jaksi vymkla??

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Šéf Boston Dynamics: roboti přivodí větší transformaci světa než Internet

Tencent vede další kolo investic do čínského startupu se zaměřením na robotiku

USA se připravuje na bitvy ve vesmírném prostoru. DARPA staví 3D laboratoř pro vesmírné válčení

Létající auta pro davy lidí. Majitel automobilky Volvo koupil firmu s létajícími auty

Vědcům se poprvé v historii podařilo zlepšit paměť mozkovým implantátem

Qualcomm investuje do startupu SenseTime



Čti více

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují díky OPECu

Ekvádor nebude od OPEC požadovat výjimku z dohody o omezení produkce ropy

Cena bitcoinu dnes posílila na nové absolutní maximum

Koruna dnes mírně posílila vůči euru. Guvernér Rusnok označil za přirozenou úrokovou míru 1 %

Americký dolar dnes na devizových trzch stagnuje. Trhy vyčkávají na hlasování o daňové reformě v USA

Cena ropy dnes mírně oslabuje v reakci na rostoucí zásoby v USA

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.