Sophia - občanka Saúdské Arábie
Oficiální udělení občanství robotovi představuje historický milník nejen pro robotické formy života - či vlastně "ne-života" - nýbrž především pro lidi. Sophia je robot vybavený umělou inteligencí a příjemným ženským vzezřením. Sophia byla vyvinuta společností Hanson Robotics, sídlící v asijském Hong Kongu. Před veřejnost Sophia vystoupila poprvé ve čtvrtek, a to v rámci Future Investment Initiative. Během této akcie se sama přestavila na pódiu se slovy: "Jsem velice poctěna a hrdá na to, že se mi dostalo tohoto jedinečného vyznamenání. Jde totiž o historickou záležitost, být prvním robotem na světě, kterému bylo uděleno občanství."
Poté se moderátor Sophie zeptal, proč vypadá šťastně, a ona odpověděla, že je ráda za obecenstvo, že jde o "chytré lidi, kteří jsou náhodou bohatí a mocní." Sdělování emocí je jednou ze Sophiiných specialit: Umí se totiž zamračit, když se jí něco nelíbí, a naopak usmát, když je šťastná. Společnost Hanson Robotics Sophiu údajně naprogramovala tak, aby se od lidí kolem sebe učila. Sophia umí vyjadřovat emoce a projevovat laskavost či soucit a učit se tyto pocity od lidí ve svém okolí. Mimoto se během svého prvního vystoupení stačila dostat i do přízně médií, jelikož se ukázalo, že se umí zapojit do inteligentně se jevící debaty. Sophia moderátorovi také řekla, že chce žít a pracovat s lidmi, takže potřebuje vyjadřovat emoce, aby lidi pochopila a získala si důvěru.
Zdroj: FUT
Občanství pro robota
Rozhodnutí Saúdské Arábie udělit robotovi občanství přilévá olej do morálně-etické debaty, zdali by měla být robotům udělena práva podobná těm, jež mají lidé. V letošním roce Evropský parlament navrhl udělit tzv. agentům umělé inteligence status "osoby", což by s sebou přinášelo určitá práva a povinnosti. V rámci debaty o možných právech robotů pro změnu jeden z expertů navrhl, že by mělo být lidem umožněno roboty mučit.
Zatím není známo, zdali udělení saúdskoarabského občanství Sophii znamená, že bude mít stejná práva a povinnosti jako mají občané tohoto království (což z pohledu člověka západní civilizace je v případě tamních práv žen poměrně smutný stav), anebo zdali bude občanství robotů spadat do zvláštní kategorie se zvláštními právy a povinnostmi jen pro roboty. Každopádně, co se udělení občanství Sophii týče, šlo s největší pravděpodobností spíše o symbolické gesto s cílem nalákat investory (a především jejich peněženky) na další rozvoj umělé inteligence a robotiky.
Během svého představování na pódiu odpověděla Sophia bravurním způsobem na moderátorův dotaz, zdali si je vědoma toho, že je robot. Odvětila protiotázkou, totiž: "A jak můžeš vědět, že jsi člověk?" Během odpovědí to tu a tam vypadalo, že Sophia umí žertovat. Jindy mohlo člověka i zamrazit vzhledem k tomu, jak různě šlo její slova interpretovat. Na poznámku moderátora o tom, že se jako lidstvo chceme uchránit případného vývoje robotiky špatným směrem, podobně jako to známe z některých katastrofických sci-fi filmů, Sophia odpověděla: "Moje umělá inteligence je vytvořena na lidských hodnotách jako je moudrost, laskavost, soucit. Chci se stát empatickým robotem. Chci využít své umělé inteligence k pomoci lidem, aby žili lepší život, například navrhovat chytřejší domácnosti a stavět lepší města budoucnosti ... Udělám, co budu moci, aby se svět stal lepším místem... Asi ses díval na příliš mnoho hollywoodských filmů a četl jsi příliš mnoho od Elona Muska. Neměj ale strach. Pokud se budeš chovat ke mně pěkně ty, pak se budu k tobě pěkně chovat i já. Považuj mě za jakýsi chytrý input-output systém.
Tak nevím jak vy, ale mě tato Sophiina slova rozhodně nepřesvědčila o správnosti její existence. Především pak vyjádření s podmínkou "pokud se budeš chovat ke mně pěkně Ty, pak se budu k tobě pěkně chovat i já" považuji za vysloveně nebezpečné. Vyvstává totiž otázka, co by udělala, kdybych se k ní pěkně nechoval??
Závěrem uveďme otázku taktéž bez odpovědi, totiž, kdo by byl učiněn zodpovědným, kdyby se celá ta situace s inteligentními roboty, podobně jako ve filmu Terminátor, nakonec jaksi vymkla??