Komise Národních institutů zdraví v USA udělila vědcům z University of Pennsylvania Health System pod vedením Edwarda Stadtmauera předběžné povolení ke klinickým testům metody. Testy, které by měly probíhat od ledna letošního roku až do počátku roku 2033, budou prováděny na 18 pacientech trpících mnohočetným myelomem, sarkomem a melanomem.
Lékaři nejdříve nemocným rakovinou odeberou T-lymfocyty, které ex vivo upraví prostřednictvím genové terapie. Úprava spočívá ve vymazání inhibitoru PD-1, který zabraňuje imunitnímu systému postavit se proti zhoubnému bujení. Dále se odstraní specifické receptory, které T-lymfocyty využívají pro detekci potíží v organismu. Tyto receptory jsou poté nahrazeny tak, aby následně speciálně cílily na rakovinné buňky pacienta. Takto upravené T-lymfocyty jsou následně vpraveny zpět do těla pacienta, kde by měla proběhnout vítaná imunitní reakce, která by oproti dnes často používané chemoterapii či radioterapii měla cílit pouze na rakovinné buňky.
Po Číně a USA by se ke klinickým testům technologie CRISPR na lidech měla připojit i Evropa a to prostřednictvím švýcarské společnosti CRISPR Therapeutics.
(pozn.: české titulky k videu je možné zvolit v nastavení.)
zdroj: Kurzgesagt – In a Nutshell