ICO tedy primární nabídka mincí je cestou, jak mnoho blockchain startupů snižuje svou závislost na rizikovém kapitálu a ostatních tradičních formách shromažďování kapitálu. ICO (Initial Coin Offering), si můžeme představit jako IPO, jen s tím rozdílem, že namísto akcií jsou emitovány vlastní mince digitální měny nebo chcete-li tokeny. „Lidé říkají, že ICO jsou pro ethereum skvělé, jelikož zvyšují jeho cenu, ale jedná se o časovanou bombu,“ uvedl Hoskinson v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. Jen v neděli jeden ze startupů vybral prostřednictvím ICO 232 milionů USD. V tomto roce již různé primární nabídky mincí vynesly 1,3 miliardy USD a trh nevykazuje žádné známky zpomalení, spíše naopak.
Poslední vlna ICO vyvolala mezi investory a analytiky jisté obavy. Podle jejich názoru jsou tyto nabídky až příliš úspěšné na to, že většina těchto projektů teprve bude muset prokázat svou hodnotu. Investoři houfně skupují tokeny společností, jejichž produkt je zatím ve fázi raného vývoje. Obava, že investor promešká zrod příštího Google či Facebook v mnoha případech zastírá mizivou fundamentální hodnotu těchto začínajících společností.
ICO jakožto nová forma shromažďování kapitálu prozatím uniká dohledu regulačních úřadů. Nejasné podmínky a celkový rámec mnoha primárních úpisů mincí umožňuje celou řadu podvodů. Zdá se, že i digitální mince mají dvě strany. Analytici varují, před možností, že mnoho z těchto úpisů jsou pouze Ponziho schémata, která málo informované investory lákají na vidinu rychle vydělaných peněz, aniž by nabízely skutečnou protihodnotu. Množí se také případy přímého zcizení finančních prostředků. Během nedávného úpisu například hacker přesvědčil investory, aby své peníze zaslali na nesprávnou adresu, čímž si přišel na 7,4 milionu USD.
Rychlost s jakou ICO přináší emitentům finanční prostředky pro jejich záměry je v rozporu se striktními pravidly, které obyčejně při shromažďování kapitálu vyžadují banky a společnosti rizikového kapitálu. Společně s rostoucí oblibou primárních úpisů mincí a jejich riziky bude růst také pravděpodobnost zásahu regulačních úřadů, který by patrně výrazně ovlivnil cenu etherea na trhu.
Poté, co ethereum dosáhlo 13. června svého historického maxima 395 USD oslabilo o 60 % na nedělních 155 USD. Aktuálně kryptoměna za dnešek klesá o 3,14 % na 232,68 USD.