Allám vynesl fatvu, dobrozdání postavené na výkladu islámského práva, podle kterého by muslimové neměli prodávat, kupovat ani jinak využívat kryptoměny. Přestože fatva není pro muslimy legálně závazná, jedná se o důležité vymezení se jednoho z představitelů islámu vůči rychle se prosazujícím kryptoměnám.
Podle muftího by bitcoin neměl být používán k transakcím, jelikož není jakožto finanční instrument kryt egyptskou centrální bankou.Ve své podstatě škodí jednotlivcům, skupinám i institucím. Pochyby vzbuzuje absence krytí bitcoinu fyzickým aktivem či anonymita transakcí, která může vést k daňovým únikům, praní špinavých peněz či financování terorismu, uvádí Allám. Ještě nesmiřitelnější postoj vůči bitcoinu zaujal muftího poradce Magdy Ashour, který kryptoměnu označil za přímý prostředek financování terorismu. Kritizoval především absenci daných pravidel, která je v ostrém rozporu s islámským právem.
Muftí se svými výroky připojuje k tvrdé linii egyptské centrální banky, která již dříve oznámila, že hodlá obchodovat pouze s oficiálními měnami. Egyptský úřad finančního dohledu již 17. prosince vyhlásil, že obchodování s bitcoinem je v zemi nelegální.