Touha či dokonce nutnost, moci se vykázat doklady, které neprozradí naši skutečnou identitu, je v lidech zakořeněna dlouho a hned tak se ji vymýtit asi nepodaří. Bohužel, v době, kdy se hlavně do Evropy dostalo nebývale vysoké množství lidí, u kterých není v silách úřadů je skutečně identifikovat a případně odhalit, do jaké míry se vydávají za někoho jiného, může být obchod s falešnými doklady pro někoho zlatým dolem. Způsobů, jak k falešným dokladům přijít, je hned několik – nutno upozornit, že žádný z nich není v mezích zákona.
Internet je v tomto ohledu pokládaný za velmi dobrého spojence. Například proto, že průměrně zdatný uživatel počítačů dnes zná již řadu fíglů, jak zmást kohokoli, kdo by se chtěl pídit potom, kdo a z jakého počítače tyto nabídky na internetu skutečně pocházejí. A tak je tedy možné si najít na jistých webových stránkách to, že na vyžádání pošlou jejich správci žadateli falešný doklad totožnosti. Lze si vybrat, zda evropský, britský či jiný. Cena za něj startuje už na 25 librách (zhruba českých 720 Kč). Nezarazí pak asi ani to, že lze dokonce platit bitcoiny.
Není však asi třeba zdůrazňovat, že rizika, pokud opravdu tento způsob objednání falešného dokladu existuje a žadateli vyhoví, jsou značná – to si asi umí představit každý. Co tedy s tím?
Foto: fakeid.co.uk
Podvod – to je jednoznačné
„Stránka, na kterou odkazujete, je podvodná. Vláda Velké Británie podniká řadu kroků v boji s kybernetickým zločinem,“ upozornil po dotazu W4T.cz mluvčí britské ambasády v Praze Jiří Šebek. Zdůraznil pak, že pro takové případy byl vydán souhrn opatření a oznámení, učiněných britskou vládou v této oblasti, viz: https://www.gov.uk/government/policies/cyber-security . Poukázal pak též na to, že doklady, jaké známe u nás jako občanské průkazy, Velká Británie ani nemá – i z toho důvodu by tedy podle něj nikdo neměl na podobné nabídky reagovat.
Pravdou totiž je, že mnohdy se může za podobnými „lákavými“ stránkami nabízet způsob, jak se hackeři mohou dostat prostřednictvím viru nebo takzvaného červa do počítačů. To je de facto dalším rizikem – vedle toho, že by eventuálně dostal člověk falešné doklady, případně byl podveden tím, že si doklady objedná, zaplatí za ně a doklady ani peníze za to vynaložené už nikdy neuvidí. Rizik je tedy skutečně víc než dost.
Na území ČR zatím nikdo s takovými doklady zadržen dosud nebyl
I proto jsme směřovali náš dotaz také k Národní centrále proti organizovanému zločinu (NCPOZ SKPV). Vědí o takových stránkách? Ba – nebyl na našem území třeba někdo zadržený s podobným typem dokladu? „K dnešnímu dni nedisponujeme žádnými informacemi, že by v České republice byl někdo zadržen s podobným typem dokladů,“ odpověděl plk. Mgr. Jaroslav Ibehej.
Jak dodal, o postižitelnosti bychom mohli hovořit teprve dle konkrétního případu, který však v ČR nebyl zjištěn. „V úvahu by samozřejmě mohl připadat trestný čin padělání a pozměnění veřejné listiny dle § 348 trestního zákoníku,“ poznamenal ještě k dotazu W4T.cz mluvčí NCPOZ s tím, že všem občanům lze důrazně doporučit nic takového neobjednávat.
I koupě a držení takového dokladu je za hranou zákona
Důvodů k tomu, být obezřetný, je víc než dost. Pokud má někdo dojem, že jde o banalitu, možná mu může pomoci vyjádření předsedy Městského soudu v Praze JUDr. Libora Vávry:
K trestnosti není nutno, aby pachatel sám listinu padělal či pozměnil; není ani nutno, aby věděl, kdo a jak doklad padělal či pozměnil, pouze musí vědět, že jde o doklad padělaný či významně pozměněný, což nutně odpovídá situaci, kdy si pachatel falešný doklad pokoutně pořídí, jak tomu bylo v daném případě.
Okolnost, že si pachatel pořídí falešný doklad na svou pravou totožnost, není důvodem beztrestnosti, naopak je z logiky věci velmi typická: pachatelé tak jednají v případech, kdy z nějakých důvodů nechtějí nebo nemohou získat pravý doklad oficiální cestou od příslušných úřadů: například pokud na získání dokladu nemají nárok, nebo jim byl z nějakých důvodů příslušným úřadem odepřen, jindy zas takto řeší situaci pohřešení vlastního dokladu, jeho ztrátu či jeho ilegální prodej jiné osobě za účelem získání finančních prostředků apod. Důvody opatření falešného dokladu pro vlastní potřebu mohou být různé, zjištění těchto okolností není z hlediska existence viny nutné, ostatně pokud je pravdivě nesdělí sám pachatel, není dost dobře ani možné.
Obecně však dle tohoto rozhodnutí platí, že držení a užívání falešných dokladů, resp. veřejných listin, které nebyly vydány příslušným úřadem standardním úředním postupem, je společensky škodlivým jevem, který zásadně nutno postihovat podle trestního zákona (www.pravniprostor.cz).
„Trhákem“ falšování jsou u nás zřejmě stále maturitní vysvědčení
Podvodníci nabízejí široký arsenál falzifikátů různých dokladů. Slibují stále občas také prostřednictvím internetu a různých inzertních webů v ČR například, že zájemcům vytisknou maturitní vysvědčení, dokonce doslova „na míru“. I v tomto případě platí, že kupovat i prodávat veřejné listiny je nelegální.
Za osvědčení o vykonání maturitní zkoušky většinou falzifikátoři požadují od 10 někdy až do 50 tisíc korun.
A vůbec nic na poptávce a nabídce nemění fakt, že před takovým kšeftováním policisté. I oni upozorňují, že trest nehrozí pouze padělatelům, ale i osobám, které si zfalšovaný doklad o ukončení studia opatří. Zatímco překupníci mohou být za padělání a pozměnění veřejné listiny odsouzeni až na šest let. Jejich zákazníci pak ve vězení mohou strávit až tři roky.
Jenomže zatímco vysvědčení či vysokoškolské diplomy lákají hlavně Čechy, kteří si díky nim chtějí vylepšit často svůj profesní profil, falešné doklady, které slouží k identifikaci jedince, jsou doménou nejčastěji cizinců. A tam jsou společenská rizika ještě vyšší.
Falešné doklady a cizinci
Největší počet případů byl zaznamenán podle oficiálních zpráv policie v loňském roce. Nejprve se podařilo v květnu 2016 rozprášit a zatknout organizovanou skupinu lidí původem ze Súdánu, Konga a Ukrajiny. Ti v ČR kupovali ukradené nebo ztracené osobní doklady a posílali je do řeckých Atén, kde se kumulovalo největší množství migrantů. Tam je dál prodávali uprchlíkům ze Sýrie a dalších asijských zemí.
V srpnu letošního roku upozornil i časopis Týden na to, že se Česko stalo v posledních letech jedním ze států, kde ve velkém operují mezinárodní skupiny podílející se na výrobě falešných osobních dokladů pro migranty.
A nejednalo se jen o čisté padělky, ale často též o ukradené pasy nebo občanské průkazy, které si gangy od zlodějů koupí a dále s nimi obchodují. V některých případech jsou pravé české doklady zasílány do zahraničí, kde jsou zločineckými skupinami pozměňovány a dále distribuovány.
Nejčastěji se podle ministerstva vnitra padělání dokladů týká zejména arabské, bulharské, arménské a v poslední době také rumunské komunity. V mnoha případech jde o mezinárodní sítě fungující na profesionální úrovni. Zapojeny jsou do nich lidé ze zemí, odkud migranti pocházejí, a také ze států na trase uprchlíků. Jsou mezi nimi však kapsáři a další obstaravatelé dokladů, padělatelé i kurýři.
Kšeftuje se se všemi doklady – nejen prostřednictvím internetu
Jak se ukazuje, osobní doklady (pořízené prostřednictvím jakéhokoli zprostředkovatele – internet tedy nevyjímaje) tvoří pouze část tohoto druhu byznysu, který si padělatelé rozjeli, zdá se, ve velkém. Zaměřují se podle zpráv činnosti policie také na pracovní povolení pro cizince či doklady o vzdělání, které mají jejich držitelům pomoci v kariéře. (W4T.cz informoval například o tom, jaká u nás panuje situace v oblasti stomatologů-cizinců). Mimo jiné policisté odhalili velkou organizovanou skupinu, která cizincům zprostředkovávala nepravá úřední uznání jejich středoškolských či vysokoškolských diplomů. Podobné skupiny organizují ale i podvody při jazykových zkouškách před získáním státního občanství či trvalého pobytu.
Celkem uvedla policie spolu s celní správou, že bylo nalezeno 277 falešných cestovních dokladů, další část tvořily pracovní povolení a také třeba řidičské průkazy. Obvinění si za padělání vyslechlo vloni přes 1500 cizinců.
Kolik stojí pas?
Ukradené a padělané pasy nebo jiné osobní doklady se podle vídeňského Mezinárodního centra pro rozvoj migrační politiky, prodávají také za tučné částky. Například bulharský pas může prý migrant koupit v přepočtu zhruba za 21 500 korun. Pravý syrský pas z vyrabovaných úředních skladů stojí prý asi 52 500 korun. Sada dokladů obsahující pas, řidičský průkaz a rodný list přijde na 133 600 až 267 200 korun. Zdařilé padělky, které slibují, že prý uniknou pozornosti kontrol i na mezinárodních letištích, stojí 2250 dolarů (to je v přepočtu 53 700 korun).