Analytik z Morgan Stanley tvrdí, že skutečná hodnota bitcoinu může být opravdu nulová, a to tím spíš, pokud bitcoin akceptuje jen hrstka maloobchodníků. Kromě toho nelze bitcoin považovat za skutečnou měnu, poněvadž postrádá úrokovou sazbu, která tvoří inherentní součást novodobého chápání měny. (To však na druhou stranu neznamená, že bychom se nemohli podobných definic vzdát...)
Jaká je skutečná hodnota bitcoinu?
Dne 27. prosince 2017 se kurz bitcoinu v jeden okamžik pohyboval mírně nad úrovní 15.400 USD. A v tomto okamžiku analytik z Morgan Stanely, James Faucette, pronesl, že skutečná cena bitcoinu může být chtě-nechtě 0 USD.
Faucette těsně před Vánoci obeslal své klienty zprávou, v níž se pokusil stanovit skutečnou čili danému stavu věcí odpovídající hodnotu bitcoinu. A dospěl, pro některé možná k překvapivému, závěru, že hodnota bitcoinu je blízká, ne-li rovná nule. Svou hypotézu přitom Faucette opřel hned o několik nepopiratelných faktů: Dosud totiž jen nepatrná část onlinových maloobchodníků akceptuje bitcoinové platby (o kamenných obchodech ani nemluvě). A nejen to. Jejich počet dokonce klesá. No a pokud zde nebude v podstatě nikdo, kdo by bitcoinové platby akceptoval, pak lze oprávněně namítnout, zdali skutečná hodnota bitcoinu samého není nulová?
Shrňme si ale letošní výkon bitcoinu: V letošním roce 2017 došlo k astronomickému nárůstu jeho hodnoty. Připsal téměř +2.000 %. Podle webu Coindesk, který mj. sleduje kurz bitcoinu, byla k 1. lednu 2017 jeho hodnota ani ne 1.000 USD. A o necelých dvanáct měsíců později, konkrétně 16. prosince 2017, činila hodnota jediného bitcoinu v jeden okamžik více než 19.300 USD.
Faucette podotýká, že bitcoin nelze v jeho současné podobě považovat za opravdovou měnu, jelikož na rozdíl od amerického dolaru či eura nemá přidělenu úrokovou sazbu. Na druhou stranu připouští podobnost bitcoinu se zlatem, avšak na rozdíl od zlata bitcoin nedisponuje nějakou inherentní hodnotou jako zlato, které lze považovat když už ne za uchovatele hodnot, tak alespoň za šperk či za surovinu pro tvorbu uměleckých děl i některých moderních technologických součástek.
Iracionální zbytnělost bitcoinu
Ponecháme-li stranou momentálně ještě platnou, nicméně obecně pomíjivou popularitu bitcoinu, měli bychom značně znervóznět. Jakákoli investiční bublina totiž nakonec praskne. Není tomu až tak dávno, co výkonný ředitel banky JP Morgan nazval bitcoin "podvodem" a prohlásil, že vyhodí jakéhokoli tradera, jenž by bitcoin obchodoval. To bylo v září 2017. A počátkem prosince 2017 začaly probleskávat sporadické zprávy o tom, jak spolutvůrci některých kryptoměn prodali veškeré držené tokeny, mimo jiné i bitcoin.
Jeremy Eng-Tuck Cheah, docent financí na Southampton Business School na britských ostrovech před reportéry z Futurism pronásil, že podle jeho mínění je bitcoinový trh z velké části poháněn především iracionálním přeháněním, které je podněcováno i nedávnými kroky některých burz. Důsledkem pak je, že se o bitcoin a expozici do kryptoměnného světa začíná zajímá větší množství investorů, než obvykle.
Cheah přitakává Faucettovu tvrzení, že opravdová hodnota bitcoinu je v podstatě nulová. Bitcoin ho totiž dosud nepřesvědčil o své fundamentální hodnotě. Jeho letošní výkon považuje za nic než hru letošní nabídky a poptávky po virtuálních měnách, odpovídající momentálnímu, leč pomíjivému, sentimentu investorů.
Faucetteův chmurný soud nad bitcoinem může posloužit jakožto dobré varování. Než se ale jeho slova zhmotní, není třeba házet flintu do žita. Dokud totiž lze bitcoin přeměnit na zavedené měny typu USD či EUR, je to ještě dobré. Však běda těm, kdo si nejsou vědomi toho, že by tato směna v určitém okamžiku v budoucnosti již nemusela býti možná!