Solární plachta z perovskitu je budoucností fotovoltaiky, věří vědci z Univerzity v Cambridge

14.09.2017 12:39 | wa pe | Diskuze

Sam Stranks a jeho tým vědců z Univerzity v Cambridge vyvíjí nový solární materiál, který by díky své nízké ceně a váze mohl v budoucnu nahradit tradiční fotovoltaické panely

Foto: Leon Hupperichs

Podle některých průzkumů je pouze 60 % všech domů v USA schopno unést váhu klasických křemíkových solárních panelů.  Elegantním, ale pro mnohé příliš drahým řešením je solární střešní krytina Tesla, ta však může společně se systémem pro skladování energie Powerwall přijít v případě běžného domu na více jak 50 000 USD.   

Vědci pod vedením Sama Strankse na univerzitě v Cambridge doufají, že se jim podaří vyvinout levnější a lehčí variantu založenou na minerálu zvaném perovskit.  Použití perovskitu v solárních systémech není podle Strankse nová myšlenka, teprve nyní však byli vědci schopni materiál upravit tak, aby vydržel celá desetiletí užívání, kdy je vystaven rozmarům počasí. 

 

zdroj: Stanford Precourt Institute for Energy

„Dlouhodobou vizí je snížit ceny solárních technologií na tak nízkou úroveň, aby byly dostupné pro všechny a zároveň umožnily výrobu energie v průmyslovém měřítku,“ uvedl Stranks. Poslední testy solární plachty vyrobené z perovskitu byly úspěšné, stále však panují pochybnosti o odolnosti a trvanlivosti materiálu, vědci proto mají v plánu podrobit jej dalším zátěžovým testům. 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.