Nízká úroveň hotovosti může ohrozit samotnou existenci 8,5 let trvajícího býčího akciového trhu. Je totiž znamením toho, že investorům docházejí peníze, kterými by mohla být podpořena další existence tohoto trhu. Této skutečnosti začínají poslední dobou čelit všechny typy investorů. Aktiva peněžního trhu činí rekordně nízkých 17 % dlouhodobých finančních prostředků. Hotovostní bilance akciových podílových fondů se také nachází na poblíž svého historického minima na 3,3 %, jak dokládají data od INTL FCStone. Analytici postupně používají stále ostřejších výrazů, jimiž opisují současný neutěšený stav. Makroekonomický stratég Vincent Deluard nedávno napsal, že desetiletí finanční represe změnilo hotovost na bezcenný odpad. Na akciovém trhu dřímá spousta (pochopitelným způsobem) investujících medvědů. A stranou už moc hotovosti nezbývá. Hotovosti, která by mohla posunout akcie ještě výš.
Zdroj: ICI
Úroveň hotovosti je poblíž svého historického mimina, a to jak u peněžního trhu, tak i u podílových investičních fondů. Také některé z největších věřitelských institucí již upozorňují na zmenšující se kapitál investorů. Banka Morgan Stanley 17. října při zveřejňování výsledků hospodaření uvedla, že hotovost, kterou mají její klienti uloženu na účtech banky, se nachází na své nejnižší úrovni. Investiční stratégové z Bank of America Merrill Lynch opětovně zdůrazňovali, že obdobnou situaci pozorují i u svých klientů. V červenci uvedli, že hotovost prý klesla rekordně a natolik, že tvoří procentuálně nejmenší část aktiv banky. I když by tuto zprávu bylo možné interpretovat jakožto velkou důvěru investorů v trhy, podobná situace je nebezpečná v tom smyslu, že býčí akciový trh se může sesypat jako domeček z karet, pokud se do něj dál a dál neinvestují čerstvé peníze. V červenci analytici z Citigroup uvedli, že institucionální investoři, které analyzovali, drželi jen necelých 2,25 % svých spravovaných aktiv v hotovosti. Jde o nejnižší úroveň od počátku aktuálního 8,5 let trvajícího býčího akciového trhu.
Zdroj: Citigroup
Podíváme-li se na výši hotovosti, kterou drželi institucionální investoři od prosince 2008 dosud, zjistíme, že jí nejméně drželi v červnu 2017. Což může být dokladem toho, že dochází k jakémusi přehřívání důvěry investorů. Přitom po dlouhou dobu živila akciový trh právě přítomnost dostatečně velké hotovosti, která byla odložena stranou a která mohla být v případě potřeby použita na investování do akcií. V posledních několika letech ovšem býci opětovně hovořili o tom, jak přebytečný kapitál čeká na to, aby mohl být napumpován zpět do akcií, čímž by se akciový trh ještě více posílil. Tento jejich argument však poslední dobou již zdá se není na místě a místo toho se nad akciovým trhem v USA tyčí pomyslný vztyčený prst (ukazováček). Bez zajímavosti nakonec není ani to, že těsně před medvědím obratem trhu směrem dolů v letech 2000 i 2007 investoři drželi přibližně stejně nízký objem hotovosti jako je tomu dnes.
Pro úplnost bychom ale měli dodat, že ne každá z velkých bank na Wall Street bije kvůli nízkým úrovním hotovosti na poplach. Třeba taková Goldman Sachs v posledních měsících trvá na svém stanovisku a uvádí, že výše hotovosti, kterou nazývá "normální" je důvodem pro dalšího pokračování stávajícího býčího akciového trhu. Data, s nimiž tato banka pracuje, udávají, že investoři hledající návratnost investic drží hotovost na úrovních, které odpovídají 3,3 % aktiv podílových investičních fondů, což je prý v souladu s nedávnou historií. Odlišný pohled banky Goldman Sachs zdůrazňuje skutečnost, že v podstatě neexistuje přesný způsob, jak změřit hotovost, která je momentálně k dispozici pro případné investování do celého akciového trhu. A z toho důvodu je nasnadě, že se názory mohou odlišovat až do momentu, kdy k obratu do medvědího trhu skutečně dojde. Nicméně, když už k tomu skutečně dojde, bude už stejně pozdě.