Studie: Nové terapie proti rakovině jsou nadějí pro pacienty, u kterých standardní chemoterapie nepomáhá

18.12.2017 13:26 | wa pe | Diskuze

Terapie využívající takzvanou CAR-T technologii (chimerní antigenní receptory) mohou být nadějí pro mnoho pacientů trpících rakovinou, vyplývá z výsledků dvou nových klinických studií. 

Ilustrativní obrázek
Foto: Skeeze

Chemoterapie( cytostatika) je dnes první volbou, po které lékaři sáhnou v případě léčby rakoviny. Pozitivní výsledky této časově, fyzicky i psychicky náročné procedury však nejsou zaručeny a u mnoha pacientů dojde po jisté době k opětovnému propuknutí nemoci. Právě těmto pacientům by mohly pomoci terapie založena na CAR-T technologii. Pacientovi jsou při nich odebrány T-lymfocyty, které jsou geneticky upraveny tak, aby se zaměřily na konkrétní nádorové antigeny nemocného.

Nedávno zveřejněné výsledky klinické studie ZUMA-1 vyznívají pozitivně. CAR-T technologie byla použita u pacientů trpících velkobuněčným B-lymfomem, u kterých selhaly minimálně dvě předešlé terapie. Do studie bylo zařazeno 111 pacientů z 22 medicínských zařízení. Z tohoto počtu 82 % pacientů reagovalo na CAR-T terapii, přičemž u 54 % byla zaznamenána kompletní reakce. Po 15 měsících od aplikace 42 % pacientů vykázalo ústup nemoci. Bohužel výzkumníci zaznamenali u 95 % pacientů  vážné vedlejší účinky včetně horečky, nižších úrovní bílých krvinek, anémie a dalších. Celých 64 % pacientů pak zaznamenalo potíže neurologického charakteru jako encefalopatie, obecná zmatenost či problémy s produkcí řeči. Většina z těchto vedlejších příznaků pominula po dvou týdnech od aplikace terapie. „Po nedávném povolení terapie ze strany Federálního úřadu pro kontrolu potravin a léčiv věříme, že toto je výrazný pokrok v léčvě pacientů trpících opakujícím se či odolným velkobuněčným B-lymfomem, který pravděpodobně zachrání či prodlouží život mnoha pacientům,“ uvedl Sattva Neelapu vedoucí klinické studie. 

Druhá studie publikovaná v The New England Journal of Medicine byla provedena mezi lety 2014 a 2016 na vzorku 38 pacientů trpících B-lymfomem a folikulárním lymfomem.  Z této skupiny bylo 28 pacientů léčeno CAR-T technologií upravenými buňkami CTL019.  Kompletní ústup nemoci nastal u 6 ze 14 pacientů s B-lymfomem, zatímco u folikulárního lymfomu nemoc ustoupila u 10 ze 14 pacientů. U žádného z pacientů doposud nenastal návrat rakoviny. Také v případě studie posuzující účinnost buněk CTL019 byly zaznamenány vedlejší příznaky jako cytokinový syndrom či encefalopatie. I přes tyto vedlejší příznaky jsou vědci přesvědčeni, že jsou na dobré cestě ve vývoji léků, které v budoucnu budou představovat menší zatížení pro organismus pacientů trpících rakovinou.  

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

FDA přijal doplňkové použití léku Tagrisso

Ilustrativní obrázek

Agentura Moody's zvažuje snížení úvěrového ratingu společnosti Teva

Ilustrativní obrázek

TrovaGene připravuje druhou fázi klinické studie léku proti rakovině prostaty

Ilustrativní obrázek

Sanofi má v oblasti R&D příští rok velké plány

Ilustrativní obrázek

Sanofi získal souhlas FDA pro inzulinovou injekci Admelog

Ilustrativní obrázek

Akcie Bluebird Bio posilují v reakci na nové slibné onkologické terapie



Čti více
Ilustrativní obrázek

BMW a společnost Solid Power se dohodly na společném vývoji pevných baterií pro elektromobily

Ilustrativní obrázek

Hitachi chce do roku 2021 dosáhnout dvojciferné marže

Ilustrativní obrázek

Tencent a JD.com investují do internetového prodejce Vipshop

Ilustrativní obrázek

Oracle chce koupit australský Aconex za 1,19 miliardy dolarů

Ilustrativní obrázek

Lockheed splnil letošní plán na dodávky letounů F-35

Ilustrativní obrázek

CNBC: Hershey je blízko dokončení akvizice Amplify Snacks

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.