Chemoterapie( cytostatika) je dnes první volbou, po které lékaři sáhnou v případě léčby rakoviny. Pozitivní výsledky této časově, fyzicky i psychicky náročné procedury však nejsou zaručeny a u mnoha pacientů dojde po jisté době k opětovnému propuknutí nemoci. Právě těmto pacientům by mohly pomoci terapie založena na CAR-T technologii. Pacientovi jsou při nich odebrány T-lymfocyty, které jsou geneticky upraveny tak, aby se zaměřily na konkrétní nádorové antigeny nemocného.
Nedávno zveřejněné výsledky klinické studie ZUMA-1 vyznívají pozitivně. CAR-T technologie byla použita u pacientů trpících velkobuněčným B-lymfomem, u kterých selhaly minimálně dvě předešlé terapie. Do studie bylo zařazeno 111 pacientů z 22 medicínských zařízení. Z tohoto počtu 82 % pacientů reagovalo na CAR-T terapii, přičemž u 54 % byla zaznamenána kompletní reakce. Po 15 měsících od aplikace 42 % pacientů vykázalo ústup nemoci. Bohužel výzkumníci zaznamenali u 95 % pacientů vážné vedlejší účinky včetně horečky, nižších úrovní bílých krvinek, anémie a dalších. Celých 64 % pacientů pak zaznamenalo potíže neurologického charakteru jako encefalopatie, obecná zmatenost či problémy s produkcí řeči. Většina z těchto vedlejších příznaků pominula po dvou týdnech od aplikace terapie. „Po nedávném povolení terapie ze strany Federálního úřadu pro kontrolu potravin a léčiv věříme, že toto je výrazný pokrok v léčvě pacientů trpících opakujícím se či odolným velkobuněčným B-lymfomem, který pravděpodobně zachrání či prodlouží život mnoha pacientům,“ uvedl Sattva Neelapu vedoucí klinické studie.
Druhá studie publikovaná v The New England Journal of Medicine byla provedena mezi lety 2014 a 2016 na vzorku 38 pacientů trpících B-lymfomem a folikulárním lymfomem. Z této skupiny bylo 28 pacientů léčeno CAR-T technologií upravenými buňkami CTL019. Kompletní ústup nemoci nastal u 6 ze 14 pacientů s B-lymfomem, zatímco u folikulárního lymfomu nemoc ustoupila u 10 ze 14 pacientů. U žádného z pacientů doposud nenastal návrat rakoviny. Také v případě studie posuzující účinnost buněk CTL019 byly zaznamenány vedlejší příznaky jako cytokinový syndrom či encefalopatie. I přes tyto vedlejší příznaky jsou vědci přesvědčeni, že jsou na dobré cestě ve vývoji léků, které v budoucnu budou představovat menší zatížení pro organismus pacientů trpících rakovinou.