Výsledky nové studie tvrdí, že lidé pijící tři až čtyři šálky kávy denně mohou výrazně snížit riziko své předčasné smrti. Během revize více než 200 existujících studií bylo totiž zjištěno, že konzumace kávy častěji přináší větší užitek pro zdraví než škody. Dokonce i u těch lidí, kteří jsou zvyklí vypít až sedm šálků kávy denně, stále prý ještě převažují pozitivní faktory nad negativními.
Vědci z University of Southampton ve Spojeném království posbírali data týkající se pozorování dopadů konzumace kávy na všemožné aspekty lidského organizmu a zjištěné výsledky následně v úterý uveřejnili v British Medical Journal. Experti ovšem na druhou stranu varovali před tím, aby lidé záměrně zvyšovali množství vypité kávy, než na jaké jsou zvyklí, jelikož by si tím nejspíš uškodili. Také těhotné ženy by se měly vyvarovat přílišné konzumaci kávy, která by mohla uškodit plodu, míní vědci.
Přínos pití kávy pro naše zdraví může být podle britských vědců důležitý i v populačním měřítku. Dospěli totiž k závěru, že lidé zvyklí pít tři šálky kávy denně vykazují nižší riziko, že jim kdy budou diagnostikovány problémy se srdcem, na rozdíl od těch lidí, kteří kávu nepijí. Údajně existuje i korelace mezi pravidelným pitím kávy a nižším rizikem vzniku cukrovky, chorob jater, demence a některých druhů rakoviny, tvrdí vědci. Zatímco optimální denní množství kávy představují tři až čtyři šálky kávy denně, studie dospěla k závěru, že i u těch, kteří jsou zvyklí vypít denně až sedm šálků, stále ještě převažují pozitivní faktory nad negativními.
Káva jak známo patří mezi jeden z nejrozšířenějších nápojů na světě. A to je důvod, proč má vědecké zjištění celospolečenský rozměr, totiž, že pravidelné pití kávy má převážně pozitivní dopad na naše zdraví. Pití kávy lze podle popisované vědecké studie považovat za zdraví prospěšné, pakliže se její konzumace drží "v obvyklých mezích". Nejlepší pozitivní dopad na naše zdraví má ale statisticky vzato v případech, kdy se pravidelná konzumace kávy pohybuje mezi třemi a čtyřmi šálky denně.