Fotonické synapse
Vědcům z University of Exeter se podařilo učinit další krok směrem ke "svatému grálu". Sestrojili čip, který napodobuje fungování lidského mozku a je schopen ukládání a zpracovávání informací podobným způsobem jako lidský mozek.
Zmiňovaní vědci vyvinuli fotonický počítačový čip, který při napodobování činnosti mozkových synapsí využívá nikoli elektřiny, nýbrž světla. Jejich kolegové z několika dalších univerzit, mj. z Oxfordu a Münsteru, pro změnu vytvořili izobiologickou synaptickou odezvu. K tomu použili jak běžně dostupné materiály jako přepisovatelné optické disky spolu s integrovanými fotonickými obvody, které vyrobili na míru.
Jejich zařízení má pro vědu obrovský význam, jelikož fotonické synapse pracují v rychlostech tisíckrát větších, než jaká je rychlost lidského mozku. Mohla by vzniknout zcela nová oblast informačních technologií. Taková, v níž stroje myslí a pracují způsobem nerozpoznatelným od lidského mozku, nicméně při tisícinásobných rychlostech a výkonu fotonických systémů.
Výzkum vrhající stín na elektřinu
Vědecký tým, který vedl profesor Harish Bhaskaran z University of Oxford, hovoří o tom, že o sestrojení počítačů, které by pracovaly více jako lidský mozek, věda považuje za svatý grál již mnohá desetiletí. Rozsáhlá síť neuronů a synapsí v lidském mozku zpracovává a ukládá obrovské množství informací současně, přičemž k tomu používá "napájení" v řádech pouhých několika desítek Wattů. Dnes běžné počítače se svým výkonem fungování lidského mozku ani nepřibližují.
A navíc, čím jsou tyto počítače výkonnější, tím více energie spotřebovávají. Běžné počítače přitom nezpracovávají informace paralelně jako to dělá lidský mozek. K docílení skutečné počítačové revoluce je podle vědců zapotřebí vyvinout zcela novou počítačovou architekturu, která by napodobovala fungování lidského mozku. Tuto revoluci by mohla podle vědců spustit právě integrace optiky, pracující s rychlostmi světla.
Vědci dál uvádějí, že počet synapsí v lidském mozku převyšuje počet neuronů poměrem cca deset tisíc ku jedné. Z tohoto zjištění vědci vyvozují, že počítač, který by měl fungovat podobně jako lidský mozek, by měl i podobný poměr napodobovat. A to je to, o co se právě ve svých experimentech pokusili.
Nezodpovězenou otázkou samozřejmě zůstává, zdali budou mít tyto fotonické synapse šanci jednoho dne nabýt skutečného vědomí anebo je budou jen věrohodně napodobovat...