Svatý grál mezi mikročipy s výkonem vyšším než lidský mozek

03.10.2017 15:02 | Ne Ro | Diskuze

Spolupracující vědci z několika univerzitních pracovišť před nedávnem zveřejnili v odborném časopise Science Advances svou studii, která se týká dosaženého pokroku při hledání "svatého grálu" v oblasti počítačových technologií. Grálem má být mikročip, založený na síle světelných paprsků, s neskutečnou rychlostí a schopností paralelního zpracovávání, které údaje předčí výkon lidského mozku.

Foto: Public Domain

Fotonické synapse

Vědcům z University of Exeter se podařilo učinit další krok směrem ke "svatému grálu". Sestrojili čip, který napodobuje fungování lidského mozku a je schopen ukládání a zpracovávání informací podobným způsobem jako lidský mozek.

Zmiňovaní vědci vyvinuli fotonický počítačový čip, který při napodobování činnosti mozkových synapsí využívá nikoli elektřiny, nýbrž světla. Jejich kolegové z několika dalších univerzit, mj. z Oxfordu a Münsteru, pro změnu vytvořili izobiologickou synaptickou odezvu. K tomu použili jak běžně dostupné materiály jako přepisovatelné optické disky spolu s integrovanými fotonickými obvody, které vyrobili na míru.

Jejich zařízení má pro vědu obrovský význam, jelikož fotonické synapse pracují v rychlostech tisíckrát větších, než jaká je rychlost lidského mozku. Mohla by vzniknout zcela nová oblast informačních technologií. Taková, v níž stroje myslí a pracují způsobem nerozpoznatelným od lidského mozku, nicméně při tisícinásobných rychlostech a výkonu fotonických systémů.

Výzkum vrhající stín na elektřinu

Vědecký tým, který vedl profesor Harish Bhaskaran z University of Oxford, hovoří o tom, že o sestrojení počítačů, které by pracovaly více jako lidský mozek, věda považuje za svatý grál již mnohá desetiletí. Rozsáhlá síť neuronů a synapsí v lidském mozku zpracovává a ukládá obrovské množství informací současně, přičemž k tomu používá "napájení" v řádech pouhých několika desítek Wattů. Dnes běžné počítače se svým výkonem fungování lidského mozku ani nepřibližují.

A navíc, čím jsou tyto počítače výkonnější, tím více energie spotřebovávají. Běžné počítače přitom nezpracovávají informace paralelně jako to dělá lidský mozek. K docílení skutečné počítačové revoluce je podle vědců zapotřebí vyvinout zcela novou počítačovou architekturu, která by napodobovala fungování lidského mozku. Tuto revoluci by mohla podle vědců spustit právě integrace optiky, pracující s rychlostmi světla.

Vědci dál uvádějí, že počet synapsí v lidském mozku převyšuje počet neuronů poměrem cca deset tisíc ku jedné. Z tohoto zjištění vědci vyvozují, že počítač, který by měl fungovat podobně jako lidský mozek, by měl i podobný poměr napodobovat. A to je to, o co se právě ve svých experimentech pokusili.

Nezodpovězenou otázkou samozřejmě zůstává, zdali budou mít tyto fotonické synapse šanci jednoho dne nabýt skutečného vědomí anebo je budou jen věrohodně napodobovat... 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Umělá inteligence Wells Fargo doporučila akcie Facebook a Google k prodeji

Vybrané akcie s expozicí do oblasti samořízených vozidel

Jeden vzácný prvek periodické soustavy prvků se neřídí zákony kvantové mechaniky

Ilustrační foto

Nový nanomateriál dokáže z mořské vody získat vodíkové palivo

Evropské fintech startupy, které změní svět

Dnešní aktualizace Apple mají vyřešit potíže s konektivitou Apple Watch Series 3



Čti více

Jak radí obchodovat AUD/USD forex analytici BofAML?

Počet aktivních vrtů na ropu a zemní plyn v USA v tomto týdnu poklesl

Cena ropy WTI dnes znovu oslabila pod úroveň 50 USD za barel

ECB hodlá ve zvýšené míře nakupovat korporátní dluhopisy

Rosněfť údajně chystá navýšení exportu ropy do Číny

Americký dolar přišel o veškeré dnes dosažené zisky

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.