Technologie, které doposud plnily pouze stránky sci-fi románů a periodik z oblasti teoretické fyziky, se díky čínským vědcům pomalu stávají součástí reality. Předpokládá se, že komunikaci prostřednictvím fenoménu kvantové provázanosti částic nelze jakkoli prolomit. Jakmile dojde během přenosu ke snaze data zkopírovat či je jakýmkoli způsobem ovlivnit, oba účastníci komunikace budou o tomto okamžitě upozorněni. Tento doslova evoluční skok v zabezpečení komunikace je důvodem, proč je čínský stát ochoten do vývoje této technologie investovat značné finanční prostředky.
Podle odborníků z Vědecko-technické univerzity Číny nás od nástupu kvantového internetu dělí pouze 13 let. Vzhledem k tempu posledních čínských pokroků to zdá se není přespříliš ambiciózní odhad. Poté, co Čína v minulém roce vypustila vůbec první kvantový telekomunikační satelit Micius, demonstrovali vědci uskutečnitelnost kvantové komunikace na dlouhé vzdálenosti, v tomto případě z povrchu Země na oběžnou dráhu.
zdroj: Science Magazine
Nyní na konci srpna se odborníci z Jinan Institute of Quantum Technology chystají otestovat 2000 kilometrů dlouhou síť z optických kabelů, která bude schopna zasílat kvantové klíče mezi Pekingem a Šanghají. Na vývoji vlastní kvantové komunikační sítě má nyní zájem také Kanada a kroky k zabezpečení své satelitní komunikace podnikají i Spojené státy, které pro tento účel uvažují o vytvoření šesté samostatné složky armády pod názvem United States Space Corps (USSC).