TOP energetické akcie takzvaně za hubičku

09:45 | wa pe | Diskuze

Energetické akcie v USA letos v průměru oslabují o 24 %. Na vině je především nízká cena ropy, která snižuje ziskovost společností na samou hranici únosnosti. Představuje to příležitost pro Vaše investice?

Foto: Public Domain

Největší ztráty zaznamenávají společnosti zabývající se čistě hledáním a rozvojem nových nalezišť zařazené do veřejně obchodovaného fondu SPDR S&P Oil & Gas Exploration & Production ETF (XOP) jako EOG Resources , Anadarko Petroleum a Apache, zatímco velké integrované společnosti jako Exxon Mobil a Chevron oslabují díky vysoké výplatě dividendy přibližně jen o 10 %. Takto nízká výkonnost energetického sektoru ve srovnání se zbytkem trhu byla naposledy zaznamenána kolem roku 2000. Společnosti navíc dále navyšují své kapitálové náklady na těžbu ropy, ačkoli její aktuální cena v podstatě vylučuje generování zisku. 

Relativně dobrou investici by nyní v sektoru měly představovat společnosti, které omezují své kapitálové náklady a soustředí se na navýšení zisku a volného peněžního toku. Mezi takovéto tituly můžeme zařadit Chevron, Exxon, Canadian Natural Resources (CNQ), a Suncor Energy (SU). Dále to jsou také společnosti, jejíž další růst bude ekonomičtější než u zbytku konkurence, což jsou Apache (APA), EOG Resources (EOG), Range Resources (RRC), a Cabot Oil & Gas (COG).

Zatímco některé i menší společnosti v oblasti Permské pánve v Texasu a Novém Mexiku tvrdí, že jsou schopny vykazovat zisk i při ceně ropy 40 USD za barel, analytik Thomas Driscoll z Barclays o tom vážně pochybuje. Podle něj společnosti neberou v úvahu další náklady například na koupi území a zajištění těžební licence. Analytik tvrdí, že návratnost kapitálu mnohých těžařů ropy z břidliv se v minulých letech blížila nule a to navzdory zlepšujícím se technologiím produkce.

Podle Douglase Terresona z Evercore ISI pětice společností BP (BP), Chevron, Exxon, Royal Dutch Shell (RDS.B), a Total (TOT) investovala v posledních 10 letech do těžby 1,2 bilionu USD, aniž by znatelně navýšila svou celkovou produkci. Tyto kapitálové náklady měly navíc vliv na růst jejich zadlužení o 200 miliard USD.  „Společnosti by měly zastavit expanzi produkce a růst pouze za podmínky, že to bude dávat ekonomický smysl a generovat výnosy jejich akcionářům,“ je přesvědčen Norman MacDonald, manažer Invesco Energy. Podle něj nedává ekonomický smysl expandovat na ceně ropy 50 USD za barel nemluvě o nižších úrovních.

zdroj: Bloomberg

Většina investorů se nyní bude energetickému sektoru vyhýbat, dokud vedení společností svou růstovou politiku nezmění. Podle analytiků Evercore jdou správnou cestou společnosti BP, ConocoPhillips (COP), Chevron, a Royal Dutch Shell, které vhodně vyvažují náklady a návrat kapitálu akcionářům. Očekává se, že 20 největších a dalších 24 středně velkých exploračních společností v USA letos navýší své kapitálové náklady o 48 % na 58,8 miliardy USD a v roce 2018 již dosáhnou 68 miliard USD. Více zdrženlivosti v tomto směru vykazují velké integrované společnosti jako Exxon a Chevron, které letos vykazují asi poloviční kapitálové náklady ve srovnání s lety 2014 až 2016.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.