Sentiment na trhu s ropou se letos začal zlepšovat poté, co Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a Rusko uzavřely dohodu o omezení produkce ropy o 1,2 milionu barelů denně. Ačkoli cena ropy reagovala zotavením směrem k úrovni 60 USD za barel ropy, růst produkce v USA poslal cenu opět níže. Zatímco současná dohoda OPEC vyprší v dubnu příštího roku, produkce ropy v USA bude podle analytiků Bernstein mezi lety 2018-2020 dále růst o půl milionu barelů denně Ke zlepšení situace nepomáhají ani soukromé kapitálové společnosti, které zachraňují energetické společnosti před bankrotem, a ty tak mohou dále pokračovat v těžbě. Na straně poptávky je zde rostoucí spotřeba především v Číně a Indii. Odhaduje se, že jen v příštím roce vzroste globální spotřeba ropy o 1 milion barelů denně. V Evercore navíc očekávají, že možný negativní dopad elektromobilů na poptávku bude více než vyvážen rostoucím počtem užívaných automobilů na fosilní paliva. Z dnešních 1,3 miliardy automobilů vzroste jejich počet do roku 2021 na 1,5 miliardy, tvrdí analytici.
zdroj: Bloomberg
Analytik Phil Gresh z JPMorgan doporučuje kupovat akcie těch energetických společností, které jsou dnes schopny vykazovat zisk i při nízkých cenách ropy. Pokud dojde ke zvýšení cen, měly by právě tyto na vývoji nejvíce profitovat. Jeho preferovanými tituly jsou Canadian Natural Resources a Chevron. Oproti tomu Paul Cheng z Barclays doporučuje akcie Exxon, který má podle něj výhodu ve svých rafinačních operacích, jenž jej částečně izolují od vývoje cen ropy. Cheng v minulém týdnu zvýšil své investiční doporučení pro akcie Exxon z „Equal Weight“ na „Overweight“ s cílovou cenou 94 USD. Akcie Exxon se dnes obchodují za 22násobek očekávaných zisků v letošním roce, nicméně mohou se pochlubit atraktivním dividendovým výnosem 3,8 %. Chevron se může pochlubit zlepšujícím se peněžním tokem a potenciálem navýšit svou výplatu dividendy, jelikož se blíží završení rozvoje naleziště zemního plynu Gorgon při pobřeží Austrálie. Celková produkce energie Chevron by měla letos vzrůst mezi 4 až 9 % a poté dále expandovat i v příštím roce. Dividendový výnos Chevron nyní činí 4,2 %.
Pak jsou zde také kanadské energetické společnosti těžící ropu z roponosných písků. Tento druh těžby je kritizován za svou neekologičnost, nicméně písky v Albertě se stále pyšní vysokými rezervami a poměrně nízkými produkčními náklady. Jak upozorňuje analytik Norman MacDonald z Invesco Energy, jak Suncor, tak Canadian Natural Resources jsou schopny investovat, pokrýt svou výplatu dividendy a přitom si uchovat zdravý peněžní tok i při současných úrovních ceny ropy. Canadian Natural Resources bude podle svého vedení schopna při průměrné ceně ropy na hodnotě 55 USD za barel generovat 2,5 miliardy USD volného peněžního toku. Suncor plánuje v dalších letech navýšit svou produkci o 10 %. V dubnu ohlásila program zpětného odkupu akcií ve výši 1,5 miliardy USD a nadále zvyšuje svou dividendu. Suncor se kromě těžby zaměřuje také na rafinační procesy jak v USA, tak v Kanadě a daří se jí výrazně omezovat své produkční náklady.
V Barron’s se pochvalně zmínili o společnosti Apache v minulém týdnu, kdy vyzdvihli především její naleziště v oblasti Permské pánve. Kromě toho společnost disponuje právy k těžbě na nalezišti zemního plynu v oblasti Alpine High v Texasu. V Harris Associates, kteří jsou velkým akcionářem Apache si cení akcii společnosti na 81 USD, tržní hodnota se přitom dnes pohybuje pouze na 48 USD. Výkonný ředitel Apache, John Christmann uvedl pro týdeník Barron’s, že společnost je schopna vykazovat zisk při ceně ropy pod 50 USD za barel.
Pokud preferujete investice do těžby zemního plynu, poté se zde nabízí akcie těžařů v oblasti Marcellus, Cabot Oil & Gas a Range Resources. Tyto doporučuje především analytik Stifel, Karl Chalabala. Cabot podle něj navýší svou produkce v letech 2018-2019 především díky rozšířené kapacitě plynovodů, které jsou v oblasti Marcellus jedním z hlavních limitujících faktorů. Společnost podle něj bude po odečtení kapitálových nákladů generovat v roce 2019 volný peněžní tok o objemu 1 miliardy USD a to i za současných nízkých cen ropy. V úspěch Cabot očividně věří i investoři, akcie společnosti od počátku roku posilují navzdory oslabování konkurence o 9 %. Chalabala na titulu drží investiční doporučení „Buy“ s cílovou cenou 30 USD. Range Resources sice vlastní značnou část naleziště Marcellus, nicméně i její akcie letos oslabují o 35 %. Investoři se od titulu odvrátili poté, co první vrty na poli se zemním plynem v Louisianě přinesly neuspokojivé výsledky. Toto naleziště společnost získala společně s akvizicí Memorial Resource Development.