Investiční trhák? Trhy by se měly připravit na dlouhodobý nedostatek lithia a kobaltu, shodují se analytici

11:32 | wa pe | Diskuze

Společně s růstem poptávky po lithium-iontových bateriích se bude zhoršovat nedostatek kovů potřebných k jejich výrobě, tedy lithia a kobaltu.

Ilustrativní obrázek
Foto: Raimond Spekking

Cena lithia a na něj navázané akcie těžebních společností od počátku roku výrazně oslabují. Zatímco v minulém roce Global X Lithium & Battery Tech ETF posílil o 59 %, od začátku roku ztrácí již 2,81 %. Důvodem je série investic a dohod, které by krátkodobě měly navýšit nabídku lithia na trhu. V polovině ledna Toyota Tsusho oznámila, že koupí akciový podíl v těžaři lithia Orocobre. O den později Sociedad Química y Minera de Chile uvedla, že její nová dohoda s chilským státem ji umožní do roku 2030 zdvojnásobit svou produkci uhličitanu lithného na 2,2 milionu metrických tun.

Podle Seana Brodricka z Weiss Ratings je pokles ceny lithia od počátku roku přehnaný. Zatímco objem nové nabídky v příštích dvou letech se odhaduje na 25 000–30 000 metrických tun, poptávka by díky elektromobilům i spotřební elektronice měla ve stejném údobí vzrůst o 75 000 metrických tun, odhaduje. Produkce baterií dnes představuje asi 40 % poptávky po lithiu, tento podíl by však měl do roku 2025 dále růst na 60–70 %. Obdobně situaci hodnotí také Chris Berry z Lithium Americas Corp. Ten upozorňuje na očekávaný růst prodejů elektromobilů v řádech desítek procent ročně a snižující se náklady na produkci elektřiny z obnovitelných zdrojů. Podle něj se nyní trh s lithium-iontovými bateriemi nachází teprve v rané fázi svého růstového cyklu.

Obdobná, možná horší situace na straně nabídky nyní panuje v případě kobaltu. Kobaltu hrozí „přechod do nedostupné kategorie, kdy jej nekoupíte ani za peníze ani za lásku,“ varuje stratég výzkumné a poradenské společnosti Hallgarten & Company, Christopher Ecclestone. Do produkce lithium-iontových baterií dnes míří více jak 50 % všeho vytěženého kobaltu, přičemž tento poměr by měl do roku 2020 vzrůst na 60 %, domnívá se Trent Mell, výkonný ředitel First Cobalt Corp. Přibližně 60 % světové produkce kobaltu dnes pochází z Demokratické republiky Kongo, ve které stále probíhá vleklá občanská válka. V roce 2017 došlo v Číně k růstu ceny sulfátu kobaltu o 78 %. Stejně jako u lithia i v případě kobaltu byl narůst ceny tažen nedostatkem suroviny, říká Caspar Rawles z Benchmark Mineral Intelligence.

Pokud se analytici nemýlí a produkce baterií je skutečně pouze na počátku svého růstového cyklu, můžeme očekávat další růst ceny kobaltu a lithia, jelikož explorace a rozvoj nových těžebních lokalit je i v ideálním případě otázkou několika let.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Pohonné hmoty zdražují. Na vině je rostoucí cena ropy

Ilustrativní obrázek

OPEC snížil výhled růstu poptávky po ropě

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit 8.2.2019

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Ropa (+2,67 %), zemní plyn (-3,36 %), měď (+0,84 %)

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit 27.12.2018



Čti více
Ilustrativní obrázek

Banka HSBC zvolena jedničkou v oblasti financování obchodu

Ilustrativní obrázek

Měsíční strategie: Dluhopisy a měny

Ilustrativní obrázek

Výhled na březen

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 07.03.2019

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.