K růstu přispěl hlavně vyšší počet návštěvníků z Německa a Ukrajiny. Agentuře Reuters to v týdnu řekl vládní úředník, který si nepřál být jmenován.
Egyptská ekonomika je silně závislá na cestovním ruchu. Ten je důležitým zdrojem deviz a pracovních míst. Na celkovém hrubém domácím produktu země se cestovní ruch podílí více než 11 procenty a na devizových příjmech zhruba pětinou.
Počet návštěvníků je však stále hluboko pod údajem z roku 2010, kdy Egypt navštívilo 14,7 milionu turistů. Po povstání v roce 2011, kdy byl svržen dlouholetý autokrat Husní Mubarak, nastalo dlouhé období politických a sociálních nepokojů a počet turistů prudce klesl.
Evropané se na celkovém počtu turistů podíleli 75 procenty. Arabové tvořili pětinu turistů.
Egypt doufá, že letos se mu podaří zvýšit počet turistů na osm milionů z loňských 4,5 milionu. Příjmy z turistiky by pak měly stoupnout na šest miliard z 3,4 miliardy v roce 2016. S růstem země počítá navzdory pokračujícímu zákazu letů z Ruska, které bývalo tradičně velkým zdrojem turistů. Rusko zakázalo lety po předloňském útoku na ruské civilní letadlo nad Sinajským poloostrovem, při kterém zahynulo všech 224 cestujících.
V polovině července zaútočil na turisty v egyptském letovisku Hurgada muž s nožem. Při útoku byla zraněna také česká turistka, která později zemřela.