Ukrajina podle Vorlíčka nyní mimo jiné navrhla, že by povolila dovoz produktů, u kterých byl virus zpracováním zničen. Rovněž by povolila dovoz z oblastí Česka, kde se africký mor prasat nevyskytuje. Kvůli tomu by se ale musely změnit veterinární certifikáty, což se nestalo. "V současné době tedy stále platí zákaz vývozu prasat divokých i domácích a dalších souvisejících komodit z ČR na Ukrajinu," dodal mluvčí. Kdy by mohly být změny v certifikátech hotové, není zatím podle mluvčího jasné.
V loňském roce se podle údajů Českého statistického úřadu na Ukrajinu vyvezla živá prasata za 1,1 milionu korun, konzervy za 16,7 milionu korun a salámů a dalších uzenin za 4,6 milionu.
Zákaz se dotýká například společnosti Hamé, která má závody právě na Zlínsku, kde se mor prasat u divočáků potvrdil. "Kvůli výskytu prasečího moru v Česku zakázalo Rusko a Ukrajina již na konci června dovoz vepřového masa včetně masových konzerv z naší země. Týká se to aktuálně několika desítek tisíc našich výrobků paštik a masových konzerv," řekl ČTK mluvčí společnosti Petr Kopáček.
Firma doufá, že do budoucna oba státy povolí alespoň vývoz konzervovaných výrobků. "V nich je maso dostatečně tepelně zpracováno a nehrozí žádné riziko případné nákazy. Při výrobě konzerv s vepřovým masem maso prochází teplotní úpravou 121°C a všechny případné choroboplodné zárodky jsou tak zlikvidovány," dodal. Podle něj zákaz znamená pro firmu ekonomické škody, na jejich vyčíslení je ale brzy.
Mluvčí dále uvedl, že Hamé má v Rusku a na Ukrajině vytvořené zásoby, v Rusku vlastní výrobní závod. "Bohužel jsme však kvůli tomuto zákazu museli zrušit některé naplánované akce s obchodními partnery a navíc jsme přišli o některé domluvené zakázky. Ukrajina a zejména Rusko jsou pro nás hodně důležité trhy, Rusko činí zhruba deset procent všech našich tržeb a máme tam velmi silnou pozici, v Rusku jsme například lídry v segmentu paštik," doplnil Kopáček.
První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína. Od té doby veterináři potvrdili nákazu u 82 ze 144 nalezených uhynulých zvířat v oblasti. Chorobu přenášejí volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečná.